X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Starzenie społeczeństwa. Kto zapłaci za emerytury?

Ostatnia aktualizacja: 13.03.2017 17:17
Do 2050 roku liczba pracowników w Polsce może zmniejszyć się nawet o jedną trzecią - wynika z raportu "Starzenie się ludności. Rynek pracy a finanse publiczne w Polsce". Jedną z głównych przyczyn starzejącego się społeczeństwa jest niska aktywność zawodowa Polaków po 50. roku życia.
Audio
  • W jakim tempie społeczeństwo się starzeje? Jaki wpływ ma jego starzenie się na rynek pracy? (Czat Czwórki)
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock.com/docent

- Jesteśmy przyzwyczajeni do myślenia o problemie starzejącego się społeczeństwa w kategoriach przyszłościowych, a ten problem dotyka nas już teraz, od 2011 roku liczba osób w wieku produkcyjnym, czyli 18-60 lat, powoli spada. Już dziś w dużych miastach brakuje rąk do pracy - przekonywali goście Czwórki. Podkreślali, że przyczyn tego stanu rzeczy jest kilka, m.in. emigracja: Polacy wyjeżdżają do Wielkiej Brytanii, a do nas - na krótkie okresy - napływają Ukraińcy. - Żyjemy też coraz dłużej, a dzietność mamy poniżej zastępowalności pokoleń - tłumaczył dr Paweł Strzelecki z SGH. - I tak pod tym względem jesteśmy ok 20 lat za Niemcami i resztą Europy Zachodniej. Uczmy się na tym, jak te problemy rozwiązywane są w pozostałych krajach UE - przekonywał.

Jak wypełniać luki spowodowane spadkiem demograficznym? Jak powinna zmienić się polityka imigracyjna, by skutecznie zmieniła się sytuacja na rynku pracy, a jak należy rozwinąć system emerytalny, by pokolenie dzisiejszych 40-latków mogło liczyć na bezpieczeństwo finansowe na starość? Zapraszamy do wysłuchania nagrania dyskusji ze studia Czwórki.

Paweł Majtkowski Wzrost gospodarczy opiera się głównie na napływie nowych pracowników na rynek. Tymczasem większość młodych Polaków już pracuje, dlatego rezerwą zostają niezaktywizowane osoby po 50. roku życia. Jeśli chcemy się dalej rozwijać, będą one musiały wrócić do pracy

***

Tytuł audycji: Czat Czwórki

Prowadzi: Katarzyna Kornet

Materiał przygotowała: Justyna Tylczyńska

Goście: Paweł Majtkowski (główny analityk finansowy Wolfs Private Equity), dr Paweł Strzelecki (Instytut Statystyki i demografii Szkoły Głównej Handlowej)

Data emisji: 13.03.2017

Godzina emisji: 15.05

kd/jsz

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Kto dostanie emeryturę? "Niemożliwe do przewidzenia"

Ostatnia aktualizacja: 19.10.2016 13:49
- W Polsce panuje taka świadomość, że "skoro odprowadzamy przez ileś lat jakieś składki" to państwo na starość nam coś da. Ale sytuacja może być inna, niż się spodziewamy - mówił Paweł Majtkowski, analityk finansowy.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Portret finansowy Europejki. Jak zarządzamy finansami?

Ostatnia aktualizacja: 03.03.2017 14:56
- Bardzo dużo pań w Polsce, ok. 30 proc. zalega z opłatami czynszowymi, a także z opłacaniem rachunków telefonicznych - opowiadała Agnieszka Salach, ekspertka rynku finansowego.
rozwiń zwiń