Polskie Radio
Section05
starość

Na Zdrowie: Na swoją starość pracujemy całe życie

Starość nazywana często jesienią życia też może mieć różne oblicza. To czy będzie pogodna w dużej mierze zależy od nas samych. W audycji „Na Zdrowie” rozmawialiśmy o tym, jak dbać o siebie, aby podeszły wiek nie ograniczał naszej normalnej aktywności. Gośćmi audycji byli: lek. med. Dariusz Bednarczyk, neurolog z Międzyleskiego Szpitala Specjalistycznego w Warszawie oraz Ireneusz Fabisiak, dyrektor biura Fundacji 60+.
Zobacz więcej na temat:  zdrowie starość medycyna służba zdrowia

Społeczeństwo: Nie odgradzajmy starych od ludzi młodszych

Od kilku lat Forum Ekonomicznemu w Krynicy towarzyszy Forum Trzeciego Wieku. Jedna z tegorocznych debat dotyczyła tzw. srebrnej gospodarki, skierowanej na potrzeby seniorów, ale również wykorzystującej ich potencjał. O polityce senioralnej w audycji Społeczny Punkt Widzenia mówiła Elżbieta Ostrowska, przewodnicząca Związku Emerytów, Rencistów i Inwalidów.
Zobacz więcej na temat:  Krynica Forum Ekonomiczne w Krynicy senior starość babcia dziadek

"Emerytury obywatelskie nie są dobrym pomysłem"

Jak donosi "Gazeta Wyborcza", wobec "nieuchronnego bankructwa ZUS", w PiS dojrzewa przekonanie, że najlepszym wyjściem jest wprowadzenie tzw. emerytur obywatelskich. Zarys programu, sprowadzającego kwestię emerytury do zasady "wszystkim po równo, czyli 1000 zł emerytury obywatelskiej" opracował właśnie sam ZUS. O pomysłach zmian w systemie emerytalnym mówiła prof. Leokadia Oręziak ze Szkoły Głównej Handlowej.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 emerytura ZUS starość OFE wiek emerytalny w Polsce PiS Leokadia Oręziak

GUS prognozuje katastrofę demograficzną. "To wyzwanie"

GUS po raz kolejny opublikował zatrważające prognozy dotyczące demograficznej przyszłości Polski. Już za niespełna 15 lat dwie na trzy gminy będą w ponad 20 proc. zamieszkane przez osoby w wieku przekraczającym 64 lata. Dziś jest to raptem jedna na 25 gmin. O polskiej demografii mówiła w Polskim Radiu 24 dr Zofia Szweda-Lewandowska ze Szkoły Głównej Handlowej.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Główny Urząd Statystyczny dzieci starość emerytura rodzina