Polak leczy się sam. "Najczęściej antybiotykami"

Ostatnia aktualizacja: 09.08.2017 16:20
Co dziesiąty Polak sięga po antybiotyki bez konsultacji z lekarzem - wynika z najnowszych badań. - Jeżeli sami leczymy się antybiotykami, na dodatek jeszcze żonglujemy lekami z różnych grup, możemy zrobić sobie dużą krzywdę - ostrzega prof. Jerzy Kruszewski.
Audio
  • Antybiotyki - kiedy brać i dlaczego nie nadużywać? (Czat Czwórki/Czwórka)
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock.com/megaflopp

W Polsce najszybciej w Europie rośnie liczba osób zażywających antybiotyki zdobywane bez recepty. To nielegalne, ale możliwe. - Pacjenci przychodzą do gabinetu z postawioną już przez siebie diagnozą i oczekują, że "zrealizujemy" ich zamówienie, czyli przepiszemy antybiotyk. W części przypadków wystarczyłyby zwykły odpoczynek, picie dużej ilości wody i leki przeciwzapalne - przekonuje dr Marek Postuła.   


Czytaj także
roślina 1200.jpg
Kuchnia dla serca. "Czerpiemy zdrowie z liści"

Oprócz tego, że w przypadku infekcji sami sięgamy po antybiotyki, to na dodatek źle je stosujemy. - Antybiotyki może zapisać tylko lekarz i należy stosować się do jego zaleceń. Nawet jeśli poczujemy się lepiej, nie możemy przerwać kuracji - zaznacza farmaceutka mgr Małgorzata Karpińska-Magnuszewska

Czym może grozić antybiotykowa samowola? Jakich chorób nie wyleczymy antybiotykami? I na czym polega terapia celowana? Zapraszamy do wysłuchania całej dyskusji.

***

Tytuł audycji: Czat Czwórki

Prowadzi: Piotr Firan

Materiał przygotowała: Weronika Puszkar

Goście: mgr Małgorzata Karpińska-Magnuszewska (farmaceutka), dr nauk medycznych Marek Postuła (Uniwersytet Medyczny w Warszawie), prof. Jerzy Kruszewski (Naczelna Rada Lekarska)

Data emisji: 9.08.2017

Godzina emisji: 15.07

kul/jp

Czytaj także

Jedz dobrze i świadomie. Jak układać dietę?

Ostatnia aktualizacja: 23.09.2016 18:10
Na dietę przechodzimy najczęściej, żeby schudnąć lub poprawić kondycję. Według statystyk każdego roku co trzeci Polak jest na diecie, natomiast rynek spożywczy elastycznie, dopasowuje się do naszych potrzeb, podsuwając coraz to nowe rozwiązania.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Syndrom pełnego gniazda. O ucieczce od dorosłości

Ostatnia aktualizacja: 07.08.2017 18:00
Z raportu Centrum Badania Opinii Społecznej wynika, że ponad połowa osób pełnoletnich, stanu wolnego, które mieszkają z rodzicami to mężczyźni. Dlaczego nie kwapią się do wyprowadzki?
rozwiń zwiń