Syndrom pełnego gniazda. O ucieczce od dorosłości

Ostatnia aktualizacja: 07.08.2017 18:00
Z raportu Centrum Badania Opinii Społecznej wynika, że ponad połowa osób pełnoletnich, stanu wolnego, które mieszkają z rodzicami to mężczyźni. Dlaczego nie kwapią się do wyprowadzki?
Audio
  • Na czym polega syndrom pełnego gniazda i czy mamy do czynienia z pokoleniem dorosłych dzieci? (Czat Czwórki/Czwórka)
Czy syndrom pełnego gniazda jest już problemem społecznym?
Czy syndrom pełnego gniazda jest już problemem społecznym?Foto: Shutterstock.com/SpeedKingz

Leon Ciechanowski Jednym z najważniejszych powodów do usamodzielnienia się jest chęć posiadania rodziny. Męża, żony, a przede wszystkim własnych dzieci

Okazuje się, że najczęściej podawanymi powodami są wygoda, poczucie więzi z rodzicami i związana z tym zależność emocjonalna.- Wiele młodych osób, zwłaszcza spoza Warszawy, decyduje się na mieszkanie z rodzicami z oszczędności. Wolą pieniądze odkładać na coś, co nazwać możemy "dobrym startem w dorosłość". Na samochód albo wkład własny na mieszkanie - wyjaśnia trener biznesu Michał Paracki.

Niestety w dzisiejszych czasach młodzi ludzie napotykają coraz więcej utrudnień blokujących im start w dorosłe życie. - Z najnowszych badań wynika, że młode pokolenie nadal odczuwa skutki światowego kryzysu z 2008 roku. To oni zarabiają najmniej, to ich najczęściej dotykają bezrobocie oraz wykluczenie zawodowe i edukacyjne. To dotyczy to nie tylko Polski - dodaje dr Rafał Towalski.

Jakie implikacje dla przyszłości może mieć trudność z rozpoczęciem samodzielnego życia? Czy studia doktoranckie mogą być dowodem na "miganie się" od odpowiedzialności? Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

Czytaj także
pieniądze miłość 1200.jpg
Pieniądze. Jak o nich rozmawiać w związku?

***

Tytuł audycji: Czat Czwórki

Prowadzi: Piotr Firan

Goście: dr Rafał Towalski (Szkoła Główna Handlowa), Leon Ciechanowski (psycholog, Uniwersytet SWPS),  (trener biznesu)

Data emisji: 7.08.2017

Godzina emisji: 15.08

kul/bch

Czytaj także

Głowa ważniejsza niż portfel. Co znaczą pieniądze?

Ostatnia aktualizacja: 07.06.2017 10:30
Pieniądzom przypisujemy możliwość zapewnienia sobie poczucia bezpieczeństwa, statusu społecznego, czasem władzy. Kompensują kompleksy i wpływają na nasze relacje z ludźmi. - Dla każdego pieniądze oznaczają coś innego - mówiła dr hab. Dominika Maison, dziekan Wydziału Psychologii Uniwersytetu Warszawskiego i autorka książki "Polak w świecie finansów". 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Efekt wioski. Dlaczego warto być z innymi ludźmi?

Ostatnia aktualizacja: 03.08.2017 10:20
- Stare afrykańskie porzekadło mówi, że, żeby wychować dziecko, potrzeba całej wioski. I ta wioska rozumiana jest jako zbiorowisko ludzi, którzy ze sobą żyją - mówi dr Ewa Woydyłło.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Przemoc wobec kobiet. "Nie zatrzymywana - postępuje"

Ostatnia aktualizacja: 04.08.2017 11:43
W Polsce co 40 sekund ma miejsce akt przemocy wobec kobiet. Blisko połowa ofiar pozostaje w związkach formalnych. - Ważne, by kobiety zrozumiały, że same sobie nie będą w stanie poradzić i by głośno mówiły o tym, co dzieje się w ich domach - tłumaczyła psycholog Iwona Byśkiniewicz.
rozwiń zwiń