Pieszy pierwszy na pasach - po co nam nowe przepisy?

Ostatnia aktualizacja: 23.10.2017 17:39
Według statystyk na polskich drogach ginie rocznie prawie tysiąc pieszych. Ponad 40 proc. wypadków z ich udziałem ma miejsce na pasach. Czy nowe przepisy zmieniłyby statystykę?
Audio
  • Nowe przepisy o ruchu drogowym - czy są potrzebne? (Czat Czwórki)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjne Foto: Pixabay.com

modelka 1200.jpg
Kary za retusz zdjęć. "To nie zadziała"

Czy piesi powinni mieć pierwszeństwo na pasach? To propozycja rządzących, która - w teorii - miałaby poprawić ich bezpieczeństwo. - Kultura jazdy polskich kierowców nie jest na tyle wysoka, by można było poprzestać na przepisach, które mamy obecnie - opowiadali goście Czwórki. - Piesi są dziś pozostawieni na łasce kierujących pojazdami.

Co mogłoby się zmienić, po wprowadzeniu nowych przepisów i na czym dokładnie te regulacje miałyby polegać, oraz komu ułatwić życie? Zapraszamy do wysłuchania nagrania rozmowy ze studia Czwórki. W programie gościem telefonicznym był zaś Jan Mencwel z Pieszej Masy Krytycznej.

***

Tytuł audycji: Czat Czwórki

Prowadzi: Piotr Firan

Goście: nadkomisarz Radosław Kobryś (Biuro Ruchu Drogowego Komendy Głównej Policji), Jacek Zalewski (prezes fundacji Krajowe Centrum Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego)

Data emisji: 23.10.2017

Godzina emisji: 15.05

kd/kk

Czytaj także

Łatwiejszy dostęp do broni - czy warto o to zabiegać?

Ostatnia aktualizacja: 16.12.2016 18:00
W Finlandii na tysiąc mieszkańców przypada 300 pozwoleń na broń, w Szwajcarii wskaźnik ten równa się 200, w Niemczech z kolei 40, a w Polsce jedynie 3,5. Czy powinniśmy to zmieniać?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Bezpieczeństwo w tłumie. Kto za nie odpowiada?

Ostatnia aktualizacja: 15.05.2017 17:16
"Nie wolno wnosić parasoli, scyzoryków, lustrzanek cyfrowych i kamer, alkoholu, dużych toreb i plecaków. Osoby poniżej 13 roku życia mogą przebywać w wydzielonej strefie, tylko pod opieką osoby dorosłej" - m.in. takie zasady regulaminowe mogą obowiązywać podczas imprezy masowej.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Samochody elektryczne - przyszłość motoryzacji?

Ostatnia aktualizacja: 23.06.2017 10:34
Preferencje w zakresie podatku akcyzowego przy zakupie samochodów elektrycznych, bezpłatne parkowanie, możliwość jazdy buspasami - to tylko niektóre z rozwiązań przewidzianych w rządowym projekcie ustawy o elektromobilności i paliwach alternatywnych.
rozwiń zwiń