Polskie Radio
Section05
ustawa

Nowela prawa łowieckiego wraca do Sejmu

Senat nie poparł poprawki, by w polowaniach mogły brać udział dzieci. Nie zgodził się też, by psy myśliwskie szkolić przy pomocy żywych zwierząt. Senat opowiedział się z kolei za tym, by myśliwi przechodzili okresowe badania. Ustawa o prawie łowieckim przeszła w tym tygodniu kolejny etap prac parlamentarnych. Regulację przygotowaną przez ministerstwo środowiska przyjął Senat. Ustawa wróciła do Sejmu, który dzisiaj będzie głosował nad poprawkami. O prawie łowieckim mówił w Polskim Radiu 24 Cezary Wyszyński z Fundacji Viva.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Sejm prawo Senat ustawa ekologia

Sejm przyjął ustawę degradacyjną. "Oddanie sprawiedliwości"

Sejm na wtorkowym posiedzeniu przyjął ustawę degradacyjną. Za było 264 posłów, przeciw 159, wstrzymało się 6 posłów. Przed głosowaniem przeprowadzono drugie czytanie projektu. Ustawa wprowadza możliwość pozbawiania stopni wojskowych osób i żołnierzy rezerwy, którzy w latach 1943-1990 swoją postawą "sprzeniewierzyli się polskiej racji stanu". Teraz projekt trafi do Senatu.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Sejm PRL ustawa Ministerstwo Obrony Narodowej premier Mateusz Morawiecki

Ustawa o IPN. Szef MSZ komentuje oświadczenie ambasadora USA

Sformułowania takie jak "polskie obozy zagłady" są niewłaściwe i krzywdzące, jednak należy je zwalczać sposobami, które chronią wartości, takie jak wolność słowa – oświadczył ambasador USA w Polsce Paul Jones. Do słów tych odniósł się szef polskiego MSZ Jacek Czaputowicz, który powiedział, że "Stany Zjednoczone doskonale rozumieją, że Polska dąży do obrony dobrego imienia". W „Sygnałach dnia” premier Mateusz Morawiecki powiedział z kolei, że niektóre zapisy ustawy o IPN mogą zostać doprecyzowane. 
Zobacz więcej na temat:  POLSKA USA IPN ustawa