Bezpieczeństwo w tłumie. Kto za nie odpowiada?

Ostatnia aktualizacja: 15.05.2017 17:16
"Nie wolno wnosić parasoli, scyzoryków, lustrzanek cyfrowych i kamer, alkoholu, dużych toreb i plecaków. Osoby poniżej 13 roku życia mogą przebywać w wydzielonej strefie, tylko pod opieką osoby dorosłej" - m.in. takie zasady regulaminowe mogą obowiązywać podczas imprezy masowej.
Audio
  • Kto jest odpowiedzialny za bezpieczeństwo na imprezach masowych? (Czat Czwórki/Czwórka)
Jak bezpiecznie uczestniczyć w imprezach plenerowych? Więcej o tym w Czwórce (zdjęcie ilustracyjne)
Jak bezpiecznie uczestniczyć w imprezach plenerowych? Więcej o tym w Czwórce (zdjęcie ilustracyjne)Foto: KorArkaR/Shutterstock.com

Maciej Górski Ludziom trzeba dawać wędkę, a nie rybę. Należy ich nauczyć nie, że nie wolno wnosić na koncert szklanej butelki, ale dlaczego jej nie wnosić

W Czwórce na temat bezpieczeństwa w tłumie Piotr Firan rozmawia z Grzegorzem Cieślakiem z Centrum Badań nad Ryzykami Społecznymi w Collegium Civitas oraz z Maciejem Górskim, ekspertem ds. bezpieczeństwa z AT System Group. - Za bezpieczeństwo na imprezie odpowiada przede wszystkim jej organizator i zarządzający obiektem. Żadna ustawa w odpowiedni sposób tego nie ureguluje - przekonuje Grzegorz Cieślak. - Ja jestem zwolennikiem zdrowego rozsądku. Ustawy regulują pewne minima, które trzeba spełniać. Najważniejsza jest jednak etyczna odpowiedzialność związana z gromadzeniem w jednym miejscu dużej liczby ludzi - dodaje Maciej Górski.

A w jakim stopniu zaznajomieni z regułami zachowania podczas imprez masowych są Polacy? - Tutaj dotykamy sfery newralgicznej. Mam wrażenie, że nasza edukacja w tej dziedzinie została uwsteczniona. Ludziom odbiera się prawo do myślenia zdroworozsądkowego - twierdzi Maciej Górski. - To my - obywatele musimy umieć sobie poradzić z sytuacją, gdy jesteśmy w miejscu zdarzenia, kiedy musimy zareagować i poradzić sobie z jego skutkami - podkreśla Grzegorz Cieślak.

Grzegorz Cieślak Większość z nas nigdy nie będzie mieć do czynienia z aktem terroru, ale zdarzają się na przykład pożary. Jest też agresywny tłum i rosnąca agresja w populacji. W tłumie ubywa nam na ocenie sytuacji. Zachowujemy się prymitywniej i stajemy się dla siebie niebezpieczni

Jak zatem prowadzić edukację społeczeństwa o zachowaniu w tłumie? Czy wszystko warto uwzględniać w przepisach? Jakie wnioski powinniśmy wyciągnąć m.in. ze zdarzeń w Paryżu w listopadzie 2015 roku? Oraz czy warszawscy studenci wiedzą, jak zachować bezpieczeństwo podczas juwenaliów? Więcej o tym w audycji. 

***

Tytuł audycji: Czat Czwórki

Prowadzi: Piotr Firan

Materiał przygotowała: Weronika Puszkar

Goście: Grzegorz Cieślak (Centrum Badań nad Ryzykami Społecznymi, Collegium Civitas), Maciej Górski (ekspert ds. bezpieczeństwa z AT System Group)

Data emisji: 15.05.2017

Godzina emisji: 15.07

jsz/ei

Czytaj także

Parkowanie w miastach. Czy opłaty powinny wzrosnąć?

Ostatnia aktualizacja: 06.04.2017 18:59
Według danych Polskiego Alarmu Smogowego transport samochodowy odpowiada za 60 procent zanieczyszczenia powietrza w Warszawie i 30 procent w Krakowie. Czy proponowane przez Ministerstwo Rozwoju wyodrębnienie specjalnych stref płatnego parkowania zredukuje ruch samochodów w miastach powyżej 200 tysięcy mieszkańców?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Polska nauka. Co zrobić, by przyciągała specjalistów?

Ostatnia aktualizacja: 26.04.2017 16:51
Statystki z ostatnich kilkunastu lat informują, że z Polski wyjechało za granicę ok.35 tys. naukowców, wielu z nich z bardzo dużym dorobkiem. - Pod względem sprzętu w Polsce stoimy świetnie. Stanowimy jednak muzeum nowych technik, ponieważ brakuje nam kadr - mówi w Czwórce dr Anna Muszewska, z Instytutu Biochemii i Biofizyki Polskiej Akademii Nauk.          
rozwiń zwiń