Misa mocy - zdrowe rozpoczęcie Nowego Roku

Ostatnia aktualizacja: 02.01.2019 09:10
Na pewno wiele osób zrobiło świąteczno-noworoczne postanowienia zadbania o siebie, przejścia na dietę, bardziej regularnego ćwiczenia. A jak to wprowadzić w życie?
Audio
  • Ewa Ługowska opowiada o diecie eliminacyjnej (Czat Czwórk/Czwórka)
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock/ Africa Studio

Zdrowy styl życia to jedno z najpopularniejszych postanowień. Ćwiczenia, siłownia, basen, dieta odchudzająca czy bogata w warzywa to sprawy, o które obiecujemy sobie zadbać. Niestety często ciężko wytrwać nam w tym postanowieniu. Ewa Ługowska, autorka bloga Misa Mocy, przekonuje, żeby nie robić nic na siłę. 

czwórka ina rybarczyk 1200 jasieński.jpg
"Łowcy smaków". Jak miejska dziewczyna odkryła sezonowość

- U mnie porzucenie jedzenia mięsa przyszło samo, jeszcze gdy byłam nastolatką - przyznaje w Czwórce. - Mój organizm sam odrzucił mięso, a mi dał znać o tym pod postacią "żyłek" w wędlinie. Gdy wróciłam z wakacyjnego obozu, takie same "żyłki" odkryłam w kotlecie schabowym. Od tamtej pory nie jem mięsa, z wyłączeniem ryb, choć i z nich próbowałam zrezygnować - dodaje. 

Ewa Ługowska zastąpiła mięso nabiałem, jajkami i produktami z pszenicą. Jednak okazało się, że na te produkty ma nietolerancję. - To było wyzwanie. Dieta eliminacyjna sprawiła, że wszystko musiałam przygotowywać sama - przyznaje w rozmowie z Piotrem Firanem. - Pierwsze dania w ogóle mi nie wychodziły: sypały się, były niesmaczne - dodaje. 

Jak Ewa Ługowska przestawiła się na dietę eliminacyjną? Jak gotuje, jak eksperymentuje? Czy zachęca do przejścia na wegetarianizm? Jak jedzenie wpływa na jej organizm? O tym m.in. w nagraniu audycji. 

***

Tytuł audycji: Czat Czwórki

Prowadzi: Piotr Firan

Materiał przygotowała: Weronika Puszkar

Gość: Ewa Ługowska (autorka bloga Misa Mocy)

Data emisji: 1.01.2018

Godzina emisji: 15.07

pj/ac


Czytaj także

DASH - nowa dieta, która wspiera serce?

Ostatnia aktualizacja: 17.09.2018 13:26
- DASH uwzględnia w zasadzie wszystkie elementy racjonalnego odżywiania, więc można ją nazwać po prostu zdrowym stylem życia - mówił Filip Kowalczyk, kardiolog i dietetyk.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Kiśmy na zdrowie, jak za dawnych lat

Ostatnia aktualizacja: 03.12.2018 15:33
- W dzisiejszych czasach mamy bardzo wyjałowiony układ pokarmowy, jeśli chodzi o dobre bakterie. Kiszonki pomagaja to odbudować - mówi Jolanta Naklicka-Kleser, autorka książki "Zdrowe przetwory". 
rozwiń zwiń