X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Czy grozi nam epidemia bezsenności?

Ostatnia aktualizacja: 28.03.2019 18:10
Z różnych badań wynika, że już połowa Polaków cierpi na zaburzenia snu. Bezsenność może powodować problemy z koncentracją, pamięcią, czy wydajnością w pracy, a także w relacjach z najbliższymi czy współpracownikami.
Audio
  • Skąd się biorą zaburzenia snu, kto jest w grupie ryzyka i jak się je leczy? (Czat Czwórki)
W ten weekend śpimy o godzinę dłużej.
W ten weekend śpimy o godzinę dłużej. Foto: Shutterstock

- Tak naprawdę winny jest nasz styl życia, jego tempo, niemożność sprostania wymaganiom otoczenia - tłumaczyła Karolina Wincewicz. - Sygnałem, że zaczynamy mieć problem, jest nadmierna emocjonalność, wzburzenie, niekontrolowane wybuchy złości, paranoja.  

Zaś jak przekonywała dr Olga Łoza nasze problemy ze snem - choć jeszcze nieuświadamiane - najczęściej zaczynają się już w wieku maturalnym, bądź na studiach. - Stres działa jak katalizator w przypadku wielu przeróżnych zaburzeń psychiatrycznych, lękowych, depresyjnych - wymieniała ekspertka. - W stresie dostajemy "wyrzut" kortyzolu, hormonu odpowiedzialnego za wytwarzanie zaburzeń emocji. Gdy jesteśmy niewyspani kortyzol także jest nadmiernie wydzielany. Nadmiar kortyzolu prowadzi zaś do depresji, depresja powoduje stres. W ten sposób błędne koło się zamyka - tłumaczyła dr Olga Łoza.

Częstsze deficyty snu predysponują nas też do irracjonalnych zachowań - na drogach, w relacjach społecznych i w codziennych sytuacjach. Jednak zaburzenia snu to jednak nie tylko bezsenność także nadmierna senność. Jak unikać problemów ze snem i jak dbać o jakość swojego snu? Czym jest tzw. bezsenność przygodna i jakich błędów nie popełniać podczas leczenia? O tym w nagraniu rozmowy ze studia Czwórki.

***

Tytuł audycji: Czat Czwórki

Prowadzi: Piotr Firan

Goście: Karolina Wincewicz (psycholog, psychoterapeutka, Centrum Terapii "Dialog"), dr Olga Łoza (rezydentka psychiatrii w szpitalu klinicznym WUM)

Data emisji: 28.03.2019 

Godzina emisji: 15.09

kd/kul

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Wiosenne przesilenie - wymówka czy stan chorobowy?

Ostatnia aktualizacja: 22.03.2018 11:10
Niektórzy uważają, że przesilenie wiosenne to świetna wymówka, żeby zwolnić tempo i odpocząć nieco od pracy. Tymczasem owa "przypadłość" ma swoją medyczną nazwę i objawia się nie tylko zmęczeniem.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Zmiany cywilizacyjne - katalizator stresu i problemów psychicznych

Ostatnia aktualizacja: 10.10.2018 17:06
10 października przypada Światowy Dzień Zdrowia Psychicznego. Jego celem jest zwrócenie uwagi na zachowanie higieny także w tej sferze, która jest niezbędna dla prawidłowego funkcjonowania całego organizmu.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Konflikty w związku. Rodzą się z niedopowiedzeń

Ostatnia aktualizacja: 18.01.2019 17:50
Na trzy związki statystycznie przypada jeden rozwód - podaje GUS. A ci, którym się udaje, statystycznie kłócą się 312 razy w roku. - Nie ma ucieczki od wzorca kulturowego, w którym nas wychowano. Jeśli pochodzimy z różnych światów może to stanowić przeszkodę. Komunikacji z partnerem nauczymy się, ale zmiana wartości to już inna sprawa - wyjaśnia Paweł Woliński
rozwiń zwiń