Zmiany cywilizacyjne - katalizator stresu i problemów psychicznych

Ostatnia aktualizacja: 10.10.2018 17:06
10 października przypada Światowy Dzień Zdrowia Psychicznego. Jego celem jest zwrócenie uwagi na zachowanie higieny także w tej sferze, która jest niezbędna dla prawidłowego funkcjonowania całego organizmu.
Audio
  • Równowaga psychiczna jest ważna tak jak sport i dieta. Jak o nią zadbać? (Czat Czwórki)
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: freephoto/Pixabay

Kryzys psychiczny to nie jest słabość charakteru. To ilość nagromadzonego stresu, z którym nie jesteśmy sobie w stanie poradzić dr Maja Herman 

Depresja jest jednym z najczęściej występujących zaburzeń psychicznych w naszym kraju. Według badań w Polsce cierpi na nią 1,5 miliona osób.​ Zdaniem ekspertki, psycholog, dr Mai Herman z Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego najczęściej wynikają one z bardzo dynamicznego rozwoju cywilizacyjnego. - Staramy dotrzymać tempa transformacjom, niestety nasze emocje nie zawsze, równie szybko adaptują się do tych zmian - mówiła w studiu Czwórki.

Jak przekonywała - nie ma sensu szukania odpowiedzialnego, za ten stan rzeczy. - Tak po prostu jest. Szukanie winnego może tylko kaskadowo namnażać problemy. Przyjmijmy jako zasadę, że świat pędzi do przodu, a my nie do końca się do tego dostosowaliśmy - radziła.

Co możemy zrobić dla naszego zdrowia psychicznego? Jak o nie zadbać, kiedy narażeni jesteśmy na nieustanny stres? Co może się stać, kiedy nagromadzimy go zbyt wiele, a nie umiemy sobie z nim poradzić? Czy zaburzenia psychiczne to wciąż piętno i jak zmienia się postrzeganie osób, które z nimi walczą? O tym w nagraniu. 

***

Tytuł audycji: Czat Czwórki

Prowadzi: Piotr Firan

Materiał: Weronika Puszkar

Goście: dr Maja Herman (psycholog i psychoterapeutka, WUM); Paweł Dzierżyński (student psychologii)

Data emisji: 10.10.2018

Godzina emisji: 15.08

ac/kd

Czytaj także

Choroby psychiczne. "Nadal stygmatyzują pacjentów"

Ostatnia aktualizacja: 07.12.2017 12:15
Według danych WHO zaburzenia psychiczne dotyczą już co piątej osoby na świecie. Cierpi na nie 38 procent mieszkańców Europy.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Wiosenne przesilenie - wymówka czy stan chorobowy?

Ostatnia aktualizacja: 22.03.2018 11:10
Niektórzy uważają, że przesilenie wiosenne to świetna wymówka, żeby zwolnić tempo i odpocząć nieco od pracy. Tymczasem owa "przypadłość" ma swoją medyczną nazwę i objawia się nie tylko zmęczeniem.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Samobójstwa dzieci i młodzieży. Czy można temu zapobiec?

Ostatnia aktualizacja: 03.10.2018 18:45
- Aleksandra nie ma od roku. To tragedia nie do opisania. A ja mogę powiedzieć, że "mam dożywocie", już zawsze będę się zastanawiała, czy mogłam zapobiec temu, co się stało - mówiła w Czwórce Magdalena Czepirska, mama Aleksandra, który, chorując na depresję, odebrał sobie życie w wieku 19 lat.
rozwiń zwiń