Hulajnoga jak rower? Pojedzie po ścieżce, ale nagle nie zahamuje

Ostatnia aktualizacja: 23.08.2019 18:00
Pojazd nieduży, problem coraz większy. Elektryczna hulajnoga jest w stanie osiągnąć prędkość nawet do 30 km/godz i na chodniku sdaje się realnym zagrożeniem i dla pieszych, i dla kierujących. 
Audio
  • Hulajnogi w przestrzeni publicznej - o czym muszą pamiętać użytkownicy tych jednośladów? (Czat Czwórki/Czwórka)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Andrey Yurlov/Shutterstock.com

Zakres urazów spowodowanych wypadkami z udziałem elektrycznych jednośladów jest coraz szerszy - stłuczenia, skręcenia, złamiania aż po urazy wewnątrzczaszkowe. Dochodzi do tego coraz większa brawura - ostatnio kamery zarejestrowały mężczyznę jadącego na hulajnodze pasem awaryjnym krajowej siódemki. I nie był to pierwszy przypadek korzystania z jednośladu na trasach szybkiego ruchu.

Obecnie gotowy jest już projekt uregulowania zasad ruchu urządzeń transportu osobistego. Według niego osoby na hulajnogach będą poruszały się po ścieżce rowerowej, w przypdaku braku takiej ścieżki - po chodniku. Jeśli natomiast ograniczenie prędkości na drodze będzie poniżej 30 km/h - wtedy na hulajnodze pojedziemy także ulicą. 

Czy prawo mające unormować zasady poruszania się elektrycznymi hulajnogami i ich eksploatacji nadąży za fantazją użytkowników tych środków transportu? Czy użytkownicy hulanóg powinni mieć ubezpieczenie? Jeśli tak - to jakie? O tym m.in. w rozmowie z ekspertami.

***

Tytuł audycji: Czat Czwórki

Prowadzi: Piotr Firan

Goście: Paulina Mróz (dyrektor Lime Polska), Mikołaj Pieńkos (rzecznik prasowy Zarządy Dróg Miejskich), Kuba Czajkowski (Stowarzyszenie Miasto Jest Nasze)

Data emisji: 22.08.2019

Godzina emisji: 15.09

kul

Czytaj także

Bezpieczeństwo na drodze. Będą nowe przepisy i mniejsza prędkość?

Ostatnia aktualizacja: 25.07.2018 18:52
- Mało kto jeździ z dozwoloną prędkością. To kwestia braku edukacji. Trzeba po prostu zmienić mentalność kierowców - mówił Sławomir Moszczyński instruktor nauki jazdy.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Dlaczego wciąż dochodzi do wypadków nad wodą?

Ostatnia aktualizacja: 10.07.2019 16:20
Od początku sezonu nieustannie słyszymy o kolejnych wypadkach nad wodą. Dlaczego mimo ostrzeżeń wciąż dochodzi do wypadków?
rozwiń zwiń