Dlaczego wciąż dochodzi do wypadków nad wodą?

Ostatnia aktualizacja: 10.07.2019 16:20
Od początku sezonu nieustannie słyszymy o kolejnych wypadkach nad wodą. Dlaczego mimo ostrzeżeń wciąż dochodzi do wypadków?
Audio
  • Bezpieczeństwo nad wodą - od czego zależy? (Czat Czwórki/Czwórka)
Bei vielen der Unglcke waren Leichtsinn oder Alkohol im Spiel. Schon ein Bier kann der Auslser einer Tragdie sein, warnt die Polizei.
Bei vielen der Unglücke waren Leichtsinn oder Alkohol im Spiel. Schon ein Bier kann der Auslöser einer Tragödie sein, warnt die Polizei.Foto: Shutterstock.com

Czytaj także
4 bieg ratownik wodny 1200.jpg
Ratownik wodny. Jak nieść pomoc innym?

Tylko w czerwcu 2019 roku utonęły 103 osoby. Najtragiczniejszym dniem była sobota 22 czerwca. Tego dnia utonęło aż dziewięć osób. - Ciągle zapominamy o zachowaniu podstawowych zasad bezpieczeństwa. I ciągle nad wodą towarzyszą nam alkohol i inne środki odurzające - mówi Elżbieta Kwiecińska-Prysłopska. - Kąpiele kojarzą nam się z czymś przyjemnym: słonecznym dniem, urlopem, relaksem. To usypia naszą czujność - dodaje. 

Kinga Czerwińska z Komisariatu Policji Rzecznej przekonuje, że najbardziej narażeni na wypadki nad wodą są ci, którzy myślą o sobie "jestem panem świata". - Wydaje nam się, że nad wszystkim mamy kontrolę. Do tego nie jesteśmy w stanie realnie ocenić naszych umiejętności pływackich - wyjaśnia.


Czytaj także
shutterstock_bałtyk woda ratownik plaża 1200.jpg
Bezpieczeństwo nad wodą - ratowanie tonącego

Mimo, że tragiczne statystyki przerażają, mimo, że policja apeluje o zachowanie ostrożności nad wodą, taka sytuacja powtarza się co roku. W jaki sposób uczyć bezpieczeństwa nad wodą? Jak skutecznie walczyć z brawurą i bezmyślnością? Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

W audycji także Weronika Puszkar rozmawia z Jerzym Burskim, instruktorem ratownictwa wodnego WOPR.

*** 

Tytuł audycji: Czat Czwórki

Prowadzi: Piotr Firan

Goście: Elżbieta Kwiecińska-Prysłopska (organizatorka kampanii Pływam bez Promili), Kinga Czerwińska (Komisariat Policji Rzecznej)

Data emisji: 10.07.2019

Godzina emisji: 15.09

kul


Czytaj także

Horses on the wall: piszemy po polsku, bo chcemy trafić do ludzi

Ostatnia aktualizacja: 08.06.2018 18:06
- Najwięcej radości daje nam granie dla ludzi. Kiedy widzimy, jak bawią się pod sceną, to chcemy tworzyć dla nich więcej i dotrzeć do jak największej grupy odbiorców - mówili muzycy Horses on the wall.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Polecamy książki i seriale. Do których warto zajrzeć?

Ostatnia aktualizacja: 18.02.2019 12:21
W programie zagoszczą m.in. Łukasz Muszyński i Kinga Michalska. Będziemy polecać seriale, które warto obejrzeć i książki, po które trzeba sięgnąć. 
rozwiń zwiń