Bezpieczeństwo nad wodą - ratowanie tonącego

Ostatnia aktualizacja: 17.07.2018 14:00
- Tonącego nie słychać. Ta osoba walczy, by złapać oddech, wiec nie ma czasu, by krzyczeć i wołać o pomoc - mówił Damian Wysocki, ratownik.
Audio
  • Po czym poznać, że człowiek tonie i jak uratować życie? Mówi Damian Wysocki (Dajesz radę/Czwórka)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock.com/ Artem Postoev

Patrząc na tonącego człowieka, zobaczymy głównie przerażenie w jego twarzy, ręce rozłożone na boki. Zanim zorientujemy się, że człowiek tonie, to trwa kilka sekund Damian Wysocki

- Wbrew temu, co widać na filmach, ludzie, tonąc, wcale też nie machają rękami, bo tak naprawdę każde podniesienie ręki do góry sprawia, że idziemy na dno, to prawa fizyki - tłumaczy ekspert. Utonięcie jest trzecią, najczęstszą przyczyną nieumyślnej śmierci na świecie. Tylko w czerwcu tego roku, w Polsce, na skutek utonięcia zginęły aż 64 osoby, w lipcu - do połowy miesiąca, ponad 30 osób. - Najczęściej - aż w 85-90 proc. przypadków - toną mężczyźni. Chcą się popisać, więc częściej skaczą bądź wypływają w nieodpowiednich miejscach. Najczęściej toną w rzekach, potem w jeziorach, sadzawkach i stawach, wcale nie w morzu - mówi Damian Wysocki. - W rzece są niebezpieczne nurty i przeróżne pozatapiane przedmioty. Nad rzekami też jest więcej niestrzeżonych kąpielisk.

Zobacz także Praca ratownika wodnego. "Życie to nie Słoneczny patrol" >>>

Jeśli widzimy tonącego człowieka, dzwonimy pod numer alarmowy. Nie rzucajmy się na ratunek "na hurra", ale znajdźmy przedmiot, którym możemy sobie pomóc, np. kij, albo wykorzystajmy części własnej garderoby Damian Wysocki

Co musi się stać, by człowiek, który świetnie pływa, zaczyna tonąć? Jak uratować czyjeś życie i nie stracić swojego? A gdy już wyciągniemy nieprzytomnego człowieka z wody - co robić dalej? Więcej o bezpieczeństwie nad wodą i w wodzie w nagraniu rozmowy ze studia Czwórki.

***

Tytuł audycji: Dajesz radę

Prowadzi: Marta Hoppe

Gość: Damian Wysocki (ratownik, płetwonurek, motorowodny sternik morski)

Data emisji: 13.07.2018

Godzina emisji: 14.07

kd/ac

Czytaj także

Jak wygląda trening ratowników WOPR?

Ostatnia aktualizacja: 09.07.2017 12:11
Czwórka odwiedziła kołobrzeską plażę, by przyjrzeć się pracy ratowników WOPR. W „4 biegu” podpowiadamy, jak być bezpiecznym na plaży i co trzeba zrobić, by zostać ratownikiem.
rozwiń zwiń
Czytaj także

W wakacje podróżujmy bezpiecznymi autokarami

Ostatnia aktualizacja: 19.07.2017 17:50
Choć od kilku lat prowadzona jest wakacyjna akcja Głównego Inspektoratu Transportu Drogowego "Bezpieczny Autokar", inspektorzy nadal podczas kontroli wykrywają niedopatrzenia, a w ciągu ostatnich wakacyjnych dni pojawiały się kolejne informacje o wypadkachw autokarów z wycieczkami. Czy stan poruszających się po naszych drogach autokarów poprawia się?
rozwiń zwiń
Czytaj także

Leśnym szlakiem. Jak nie zgubić się na trasie?

Ostatnia aktualizacja: 15.07.2018 15:24
- Każdemu może się to zdarzyć, dlatego warto pamiętać o kilku podstawowych informacjach. Na przykład słupki z numerkami, stające przy leśnych ścieżkach to konkretne "adresy" - mówił Marek Elas z WWF Polska. 
rozwiń zwiń