X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Bezpieczeństwo na drodze. Będą nowe przepisy i mniejsza prędkość?

Ostatnia aktualizacja: 25.07.2018 18:52
- Mało kto jeździ z dozwoloną prędkością. To kwestia braku edukacji. Trzeba po prostu zmienić mentalność kierowców - mówił Sławomir Moszczyński instruktor nauki jazdy.
Audio
  • W jaki sposób ograniczyć liczbę wypadków na drogach? (Czat Czwórki)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: riopatuca / Shutterstock.com

Dozwolona prędkość nie wzięła się znikąd, ale została wyliczona na podstawie drogi i czasu hamowania pojazdu. To prędkość, przy której - w razie wypadku - jesteśmy w stanie pozwolić przeżyć innym uczestnikom ruchu Sławomir Moszczyński

Dopuszczalna prędkość w terenie zabudowanym wynosi do 50 km/h, jeżeli znaki drogowe nie stanowią inaczej. W godzinach nocnych dozwolony limit to 60 km/h. Przekroczenie prędkości to nie tylko ryzyko otrzymania mandatu i punktów karnych, ale również możliwość spowodowania wypadku.

- Istnieje taka reguła, że jak droga jest pusta, a wokół nie widać innych pojazdów, włącza nam się nieśmiertelność i wtedy wbrew przepisom dodajemy gazu - mówił Sławomir Moszczyński. A jak podkreślała Dorota Bąk-Gajda, psycholog transportu, w świadomości wielu kierowców ograniczenia prędkości ustawione są w niewłaściwych miejscach.

- Więc traktują je jako prędkość sugerowaną, a nie maksymalną. Dlatego też uważamy, że jeśli jedziemy o 10 km szybciej, to wszystko jest w porządku - mówiła ekspertka. - Brakuje tu edukacji, bo na kursach nauki jazdy nie pokazuje się konsekwencji nawet tak niewielkiego przekraczania prędkości.

W jaki sposób ograniczyć liczbę wypadków na drodze? Zmienić przepisy, a może wprowadzić nowe elementy na kursach, np. jazdę po płytach poślizgowych czy w symulatorze dachowania? Dlaczego nasi rodacy poza granicami w kraju jeżdżą zgodnie z przepisami, a w Polsce nie zawsze? O tym w nagraniu dyskusji ze studia Czwórki.

***

Tytuł audycji: Czat Czwórki

Prowadzi: Piotr Firan

Goście: dr Dorota Bąk-Gajda (psycholog transportu), Sławomir Moszczyński (instruktor nauki jazdy)

Data emisji: 25.07.2018

Godzina emisji: 15.07

kd/ac


Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

W wakacje podróżujmy bezpiecznymi autokarami

Ostatnia aktualizacja: 19.07.2017 17:50
Choć od kilku lat prowadzona jest wakacyjna akcja Głównego Inspektoratu Transportu Drogowego "Bezpieczny Autokar", inspektorzy nadal podczas kontroli wykrywają niedopatrzenia, a w ciągu ostatnich wakacyjnych dni pojawiały się kolejne informacje o wypadkachw autokarów z wycieczkami. Czy stan poruszających się po naszych drogach autokarów poprawia się?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Pieszy pierwszy na pasach - po co nam nowe przepisy?

Ostatnia aktualizacja: 23.10.2017 17:39
Według statystyk na polskich drogach ginie rocznie prawie tysiąc pieszych. Ponad 40 proc. wypadków z ich udziałem ma miejsce na pasach. Czy nowe przepisy zmieniłyby statystykę?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Bezpieczeństwo nad wodą - ratowanie tonącego

Ostatnia aktualizacja: 17.07.2018 14:00
- Tonącego nie słychać. Ta osoba walczy, by złapać oddech, wiec nie ma czasu, by krzyczeć i wołać o pomoc - mówił Damian Wysocki, ratownik.
rozwiń zwiń