Bezpieczeństwo na drodze. Będą nowe przepisy i mniejsza prędkość?

Ostatnia aktualizacja: 25.07.2018 18:52
- Mało kto jeździ z dozwoloną prędkością. To kwestia braku edukacji. Trzeba po prostu zmienić mentalność kierowców - mówił Sławomir Moszczyński instruktor nauki jazdy.
Audio
  • W jaki sposób ograniczyć liczbę wypadków na drogach? (Czat Czwórki)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: riopatuca / Shutterstock.com

Dozwolona prędkość nie wzięła się znikąd, ale została wyliczona na podstawie drogi i czasu hamowania pojazdu. To prędkość, przy której - w razie wypadku - jesteśmy w stanie pozwolić przeżyć innym uczestnikom ruchu Sławomir Moszczyński

Dopuszczalna prędkość w terenie zabudowanym wynosi do 50 km/h, jeżeli znaki drogowe nie stanowią inaczej. W godzinach nocnych dozwolony limit to 60 km/h. Przekroczenie prędkości to nie tylko ryzyko otrzymania mandatu i punktów karnych, ale również możliwość spowodowania wypadku.

- Istnieje taka reguła, że jak droga jest pusta, a wokół nie widać innych pojazdów, włącza nam się nieśmiertelność i wtedy wbrew przepisom dodajemy gazu - mówił Sławomir Moszczyński. A jak podkreślała Dorota Bąk-Gajda, psycholog transportu, w świadomości wielu kierowców ograniczenia prędkości ustawione są w niewłaściwych miejscach.

- Więc traktują je jako prędkość sugerowaną, a nie maksymalną. Dlatego też uważamy, że jeśli jedziemy o 10 km szybciej, to wszystko jest w porządku - mówiła ekspertka. - Brakuje tu edukacji, bo na kursach nauki jazdy nie pokazuje się konsekwencji nawet tak niewielkiego przekraczania prędkości.

W jaki sposób ograniczyć liczbę wypadków na drodze? Zmienić przepisy, a może wprowadzić nowe elementy na kursach, np. jazdę po płytach poślizgowych czy w symulatorze dachowania? Dlaczego nasi rodacy poza granicami w kraju jeżdżą zgodnie z przepisami, a w Polsce nie zawsze? O tym w nagraniu dyskusji ze studia Czwórki.

***

Tytuł audycji: Czat Czwórki

Prowadzi: Piotr Firan

Goście: dr Dorota Bąk-Gajda (psycholog transportu), Sławomir Moszczyński (instruktor nauki jazdy)

Data emisji: 25.07.2018

Godzina emisji: 15.07

kd/ac


Czytaj także

W wakacje podróżujmy bezpiecznymi autokarami

Ostatnia aktualizacja: 19.07.2017 17:50
Choć od kilku lat prowadzona jest wakacyjna akcja Głównego Inspektoratu Transportu Drogowego "Bezpieczny Autokar", inspektorzy nadal podczas kontroli wykrywają niedopatrzenia, a w ciągu ostatnich wakacyjnych dni pojawiały się kolejne informacje o wypadkachw autokarów z wycieczkami. Czy stan poruszających się po naszych drogach autokarów poprawia się?
rozwiń zwiń
Czytaj także

Pieszy pierwszy na pasach - po co nam nowe przepisy?

Ostatnia aktualizacja: 23.10.2017 17:39
Według statystyk na polskich drogach ginie rocznie prawie tysiąc pieszych. Ponad 40 proc. wypadków z ich udziałem ma miejsce na pasach. Czy nowe przepisy zmieniłyby statystykę?
rozwiń zwiń
Czytaj także

Bezpieczeństwo nad wodą - ratowanie tonącego

Ostatnia aktualizacja: 17.07.2018 14:00
- Tonącego nie słychać. Ta osoba walczy, by złapać oddech, wiec nie ma czasu, by krzyczeć i wołać o pomoc - mówił Damian Wysocki, ratownik.
rozwiń zwiń