Czy polscy pracodawcy są gotowi na zdalnych podwładnych?

Ostatnia aktualizacja: 16.09.2019 17:30
Elastyczny czas pracy lub praca zdalna to bardzo atrakcyjne dla Polaków formy zatrudnienia. Nic dziwnego, że część z nas z zazdrością patrzy na Finów, którzy dzięki nowej ustawie będą mogli 20 godz. tygodniowo pracować tak, jak chcą. Czy u nas byłoby to możliwe?
Audio
  • Praca zdalna, czas elastyczny - czego oczekują od szefów pracujący Polacy? (Czat Czwórki/Czwórka)
zdj. ilustracyjne
zdj. ilustracyjneFoto: Olesya Kuznetsova/shutterstock.com

Czytaj także
shutterstock książki szkoła 1200.jpg
Jak powinna wyglądać edukacja przyszłości?

W Polsce system nazywany "home office" jak dotąd nie jest unormowany prawnie. Część pracodawców wyraża na niego zgodę, ale odbywa się to na zasadzie nieformalnej umowy i praktyki zwyczajowej. Tymczasem z najnowszych badań wynika, że co drugi polski pracownik chciałby pracować zdalnie i elastycznie. - Jednym z benefitów takiej formy zatrudnienia jest oszczędność czasu, który tracimy choćby na dojazdach do firmy. Z drugiej strony mamy szansę zorganizować sobie pracę w taki sposób, w jaki lubimy - zauważa Kacper Osiecki

W systemie pracy zdalnej następuje jednak przerzucenie odpowiedzialności za proces świadczenia pracy - przypomina Katarzyna Siemienkiewicz. - Prawo zobowiązuje pracodawcę do organizacji pracy podwładnego. Kiedy pracownik wykonuje obowiązki w domu, pozostaje poza tym schematem. Dla niektórych może to być trudne, zwłaszcza jeśli nie ma się samodyscypliny - dodaje.   


Workation - praca marzeń czy nieodległa przyszłość?
mężczyzna laptop plaża 1200x660.jpg

Czy polscy pracodawcy są gotowi na takie rozwiązanie? Czy efektywność pracownika zależy od liczby godzin spędzonych przy biurku? Kto poradzi sobie z pracą zdalną? Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

***

Tytuł audycji: Czat Czwórki

Prowadzi: Dominika Klimek

Goście: Katarzyna Siemienkiewicz (ekspert prawa pracy Pracodawców RP), Kacper Osiecki (psycholog)

Data emisji: 16.09.2019

Godzina emisji: 15.09

kul

Czytaj także

Stres. Czy potrafimy od niego odpocząć?

Ostatnia aktualizacja: 16.07.2019 16:03
Według rankingu "The Workforce View in Europe 2018" wyprzedzamy pod tym względem Brytyjczyków i Francuzów. Ciągła presja towarzyszy nam nie tylko w życiu zawodowym, ale i prywatnym. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Workation - praca marzeń czy nieodległa przyszłość?

Ostatnia aktualizacja: 04.08.2019 10:00
Workation to połączenie pracy z wakacjami, czyli praca zdalna poza biurem. Taką formę zatrudnienia oferuje coraz więcej firm.
rozwiń zwiń