Workation - praca marzeń czy nieodległa przyszłość?

Ostatnia aktualizacja: 04.08.2019 10:00
Workation to połączenie pracy z wakacjami, czyli praca zdalna poza biurem. Taką formę zatrudnienia oferuje coraz więcej firm.
Audio
  • Workation - czy praca zdalna to praca marzeń? (Czat Czwórki)
zdj. ilustracyjne
zdj. ilustracyjneFoto: Olesya Kuznetsova/shutterstock.com

Home office dla jednych może oznaczać wolność, dla innych utrapienie. Praca z domu wymaga dojrzałości i dobrej ogranizacji dr Justyna Pokojska

Ci, którzy pracują w podróży nazywają siebie "cyfrowymi nomadami". Najczęściej spotkać wśród nich można nauczycieli, programistów, copywriterów, blogerów. Wielu z nich jest freelancerami, ale zdarza się, że na workation - pracę poza biurem, decydują się całe zespoły pracowników jednej firmy. Coraz więcej firm zachęca w ogłoszeniach o pracę nagłówkami mówiącymi o "kodowaniu pod palmami", czy "prawie wakacjach". 

Szacuje się, że do 2035 roku w ten sposób pracować będzie miliard osób. Czym są "workation"? - To wykonywanie obowiązków służbowych dowolnej lokalizacji, w czasie ustalonym ze swoim pracodawcą, a po wykonaniu zadania możemy cieszyć się z atrakcji, jakie towarzyszą takiemu wyjazdowi - tłumaczyła Magdalena Sowierszenko ze startupu Remote How. 

Workation to nadal jest praca, którą musimy zorganizować sobie sami. Ustalenie rytmu dnia jest tutaj kluczowe Magdalena Sowierszenko

Ile w takim systemie wykonuje się pracy i czy rzeczywiście praca zdalna pozwala na wykonywanie obowiązków z dowolnego miejsca na świecie? - "Workation" to nie są wakacje - podkreślała. To wykonywanie obowiązków służbowych poza biurem, na który obie strony zgadzają się dobrowolnie - mówiła.

Kto może zostać "cyfrowym nomadą"? Jakie korzyści i jakie ograniczenia niesie taki system pracy? Czy pracując zdalnie jesteśmy w stanie zachować work-life balance? O tym w rozmowie z gośćmi Czwórki. Zapraszamy do wysłuchania rozmowy. 

***

Tytuł audycji: Czat Czwórki

Prowadzi: Piotr Firan

Goście: Magdalena Sowierszenko (startup Remote How), dr Justyna Pokojska (socjolog z UW), Agnieszka Murawska (studentka socjologii, badaczka tematu cyfrowych nomadów)

Data emisji: 5.08.2019

Godzina emisji: 15.09

ac

Czytaj także

Wszystkie twarze Grecji. Gdzie najlepiej pojechać?

Ostatnia aktualizacja: 06.07.2016 17:10
- Kuchnia grecka jest prosta i w dużym stopniu bazuje na tym, co można znaleźć w ogródku, więc jest bardzo zdrowa. Grecy żyją najdłużej w całej Europie - opowiada Anna Biernacka-Rygiel, autorka bloga "Grecko mi".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Lato 2019 - dokąd w tym roku pojedziemy na wakacje?

Ostatnia aktualizacja: 15.05.2019 17:00
To, że coraz chętniej wyjeżdżamy na wakacje, nie powinno nikogo dziwić. Zasłużyliśmy przecież na urlop. Z roku na rok zmieniają się jednak nasze wypoczynkowe preferencje. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Stres. Czy potrafimy od niego odpocząć?

Ostatnia aktualizacja: 16.07.2019 16:03
Według rankingu "The Workforce View in Europe 2018" wyprzedzamy pod tym względem Brytyjczyków i Francuzów. Ciągła presja towarzyszy nam nie tylko w życiu zawodowym, ale i prywatnym. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Wakacje - okres żniw dla złodziei

Ostatnia aktualizacja: 30.07.2019 17:00
Czyhają na plecaki, torby, portfele, telefony, rowery. Mogą być wszędzie - na kąpieliskach, w autobusach czy tramwajach, w galeriach handlowych. W okresie wakacji złodzieje nie tylko nie odpoczywają, ale zbierają jeszcze większe żniwo niż zazwyczaj.
rozwiń zwiń