Prawo jazdy. Czy do egzaminu przygotują nas rodzice?

Ostatnia aktualizacja: 10.05.2021 17:00
Aby poprawić dostępność i jakość kursów na prawo jazdy - Ministerstwo Infrastruktury planuje wprowadzić przepisy, które pozwolą na odbycie jazd doszkalających w obecności opiekunów prawnych.
zdj. ilustracyjne
zdj. ilustracyjneFoto: shutterstock

Posłuchaj
03:21 CZWÓRKA Czat Czworki - tata mama 10.05.2021.mp3 Czy mama i tato nauczą nas bezpiecznie jeździć? (Czat Czwórki/Czwórka)

Mama i tata będą mogli uczyć dzieci jak jeździć, ale pod warunkiem, że sami ukończą odpowiednie kursy doszkalające i instruktorskie Rafał Kosiński

Rodzic to nie instruktor

- Według mnie to kontrowersyjny pomysł, bo zasada, którą mnie wpojono, mówi "nie ucz własnych dzieci" - uważa Rafał Kosiński z Akademii Praktycznych Umiejętności. - Zdobycie dokumentu, który uprawnia do poruszania się po drogach, powinno być poprzedzone ukończeniem kursu prowadzonego przez wykwalifikowane do tego osoby, które nie powielają patologicznych zachowań kierowców. 

Zobacz także:

Posłuchaj
shutterstock_1867771222 prawo jazdy 1200.jpg
Będą zmiany w szkoleniu kierowców. Wiceminister przedstawił założenia projektu

Obowiązkowe jazdy doszkalające

W dzisiejszych czasach samochód stał się takim dobrem jak telefon - każdy chce go mieć i z niego korzystać - nie do końca będąc świadomym, jakie zagrożenie stanowi dla siebie i dla innych. - Dlatego tak ważne jest, aby oprócz samego kursu korzystać także z jazd doszkalających z licencjonowanym instruktorem techniki jazdy - przekonuje gość Czwórki. - Z własnego doświadczenia mogę powiedzieć, że te dodatkowe "lekcje" bardzo wpływają na sposób jazdy młodego kierowcy i w znacznym stopniu korygują jego złe nawyki. 

Posłuchaj
17:34 CZWÓRKA Czat Czwórki - prawo jazdy 10.05.2021.mp3 Kurs na prawo jazdy - jak uczyć, żeby nauczyć, jak poruszać się po drogach? (Czat Czwórki/Czwórka)

Jeśli do egzaminu na prawo jazdy będą przyszłego kierowcę przygotowywać rodzice i instruktor, to kto weźmie odpowiedzialność za to, czego się on nauczył? Filip Grega

Autorytet to podstawa

Podstawowym celem zmian proponowanych przez Ministerstwo Infrastruktury jest podniesienie umiejętności przyszłych kierowców. Chodzi o to, aby ludzie ubiegający się o prawo jazdy byli lepiej przygotowani do egzaminu oraz późniejszego udziału w ruchu drogowym. - Na pierwszy rzut oka, jazdy z rodzicami w roli instruktorów mogą wydawać się dyskusyjne, niemniej jednak - co do zasady - pomysł nie jest zły, tylko trzeba do niego wprowadzić pewne korekty - przekonuje instruktor i egzaminator Filip Grega. - Rodzice powinni wpajać dziecku wiedzę zgodną z tym, co obowiązuje w programie szkolenia na prawo jazdy. I zadbać o to, by w oczach młodego człowieka instruktor jazdy był autorytetem. To byłby najlepszy punkt wyjścia, o którym dziś - jako instruktorzy - raczej możemy sobie tylko pomarzyć - dodaje rozmówca Piotra Firana. 

***

Tytuł audycji: Czat Czwórki

Prowadzi: Piotr Firan

Materiał przygotował: Szymon Majchrzak

Goście: Rafał Kosiński (Akademia Praktycznych Umiejętności), Filip Grega (instruktor jazdy, egzaminator, Rzecznik Praw Kursanta)

Data emisji: 10.05.2021

Godzina emisji: 15.08

kul

Czytaj także

Nowe technologie w samochodach. Pomagają, czy przeszkadzają?

Ostatnia aktualizacja: 26.09.2019 20:02
Jak przekonywali eksperci Czwórki, polskich kierowców podzielić można na dwie grupy: tych, którzy potrafią korzystać z nowinek technologicznych w samochodach, i tych, którzy mają wciąż "stare przyzwyczajenia".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Czy transport publiczny powinien być darmowy?

Ostatnia aktualizacja: 22.01.2020 17:29
Bilet miesięczny w niedużej miejscowości to koszt około 50 złotych. W stolicy - już dwa razy więcej. Skoro jednak wszyscy obywatele płacą podatki, może dostęp do komunikacji miejskiej powinien być otwarty? 
rozwiń zwiń