Krew to dar. Podziel się nią z innymi

Ostatnia aktualizacja: 14.06.2021 17:20
14 czerwca - w rocznicę urodzin Karla Landsteinera, austriackiego patologa i immunologa, który w 1901 roku odkrył grupy krwi - obchodzimy Światowy Dzień Krwiodawstwa. 
zdj. ilustracyjne
zdj. ilustracyjneFoto: Elnur/shutterstock

Mimo ogromnego postępu medycyny i trwających intensywnych badań nad wytworzeniem syntetycznej krwi dotychczas naukowcy nie opracowali metody pozwalającej na wyprodukowanie jej w warunkach laboratoryjnych. Krwi nie możemy niczym zastąpić, tymczasem jest ona niezbędna w wielu stanach zagrożenia życia.

Posłuchaj
03:29 CZWÓRKA Czat Czworki - sonda 14.06.2021.mp3 Dlaczego jesteś honorowym krwiodawcą? (czat Czwórki/Czwórka)

Zapotrzebowanie na krew zawsze jest duże, dlatego i w pandemii, i teraz apelujemy, by to robić. Oddanie krwi jest bezpieczne Alicja Książek 

Od ponad 20 lat polscy studenci uczestniczą w Wampiriadzie - charytatywnym projekcie Niezależnego Zrzeszenia Studentów, który promuje bezinteresowne pomaganie innym poprzez oddawanie krwi, zapisy do bazy dawców szpiku oraz szerzenie idei ratowania życia. - Pandemia pokrzyżowała nam plany w związku z organizacją Wampiriady, dlatego na początku skupiliśmy się na działaniach promocyjnych i zachęcaniu do oddawania krwi w Regionalnych Centrach Krwiodawstwa, ale w ostatnim semestrze udało nam się kilka tych zbiórek zrobić stacjonarnie i planujemy kolejne w wakacje - mówi Alicja Książek koordynatorka Wampiriady. - Zachęcam także do wzięcia udziału w pielgrzymce na Jasną Górę, która odbędzie się 31 lipca. Organizuje ją Polski Czerwony Krzyż, a podczas pielgrzymki będzie można oddać krew, poznać innych krwiodawców i przekonać się, jak działa ta instytucja - dodaje Jan Szydłowski, student AGH w Krakowie. 

Wyświetl ten post na Instagramie.

Post udostępniony przez Wampiriada (@wampiriada.nzs)

Posłuchaj
16:07 CZWÓRKA Czat Czworki - krew 14.06.2021.mp3 Krew - nadzieja na życie (Czat Czwórki/Czwórka) 

Obecnie zasoby krwi są na niskim poziomie. Miała na to wpływ pandemia oraz to, że od ponad miesiąca wykonywane są wszystkie planowe operacje dr Małgorzata Lorek

- Krew jest niezwykłym darem, który człowiek może dać człowiekowi - podkreśla dr Małgorzata Lorek, dyrektor Narodowego Centrum Krwi. - Najważniejszym elementem tego procesu jest właśnie dawca. W ubiegłym roku - nie zważając na utrudnienia, reżim sanitarny, a niekiedy i na kolejki - krew oddało ponad 570 tysięcy osób. 

Posłuchaj także:

Sprawdź
krew osocze krwi badania 1200.jpg
Oddawać czy nie oddawać? Osocze pomaga chorującym na COVID-19

Dawcą mogą być osoby między 18. a 65. rokiem życia, ważące co najmniej 50 kilogramów. Eksperci zalecają, by oddawać krew, gdy jesteśmy zdrowi, wyspani i wypoczęci. Dawcy nie mogą brać leków, z wyjątkiem środków antykoncepcyjnych. Przed przyjściem do centrum krwiodawstwa należy zjeść lekkostrawny posiłek i wypić ok. dwóch litrów płynów. Niewskazane jest przychodzenie na czczo. By zostać dawcą, trzeba mieć przy sobie dokument ze zdjęciem, najlepiej dowód osobisty. Przed oddaniem krwi należy ograniczyć palenie papierosów i nie pić alkoholu, również w dniu poprzedzającym oddanie krwi. Szczegółowy wywiad przed pobraniem krwi wyklucza osoby, które nie mogą jej oddawać.

***

Tytuł audycji: Czat Czwórki

Prowadzi: Piotr Firan

Materiał przygotowała: Anna Depczyńska 

Goście: Alicja Książek (koordynatorka Wampiriady), Jan Szydłowski (krwiodawca, student AGH w Krakowie), dr Małgorzata Lorek (dyrektor Narodowego Centrum Krwi)

Data emisji: 14.06.2021

Godzina emisji: 15.09

kul

Czytaj także

Robot do diagnozy. Przełom w walce z bakteriami?

Ostatnia aktualizacja: 19.09.2016 19:40
Dzisiejszy świat zdominowany jest przez antybiotyki, na które stajemy się coraz bardziej odporni. Czy istnieje rozwiązanie, dzięki któremu moglibyśmy ograniczyć ich zażywanie?
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Biofuzje". Bo rewolucja w medycynie zaczyna się od pomysłu

Ostatnia aktualizacja: 20.05.2019 17:29
IV Studencka Konferencja Biologii Medycznej "Biofuzje" startuje 24 maja i potrwa dwa dni. Wydarzenie odbędzie się pod patronatem Czwórki. 
rozwiń zwiń