Praca zdalna czy hybrydowa - który model zostanie z nami na zawsze?

Ostatnia aktualizacja: 26.10.2021 20:05
Część z nas chwali sobie pracę zdalną, część chce wracać do biur. Jedni narzekają na trudności związane z organizacją zadań w warunkach domowych, inni cieszą się z oszczędzonego czasu i pieniędzy. 
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock/ Vadym Pastukh

pies kolana laptop praca zdalna shutter 1200 Mirjana Zidar.jpg
Praca zdalna po pandemii - co nas czeka?

Jak podkreślała dr Ewa Janczewska-Gerc, psycholog z Uniwersytetu SWPS, "modelem przyszłości jest praca hybrydowa". - Praca zdalna ma korzyści: to czas, który oszczędzamy, gdy nie jesteśmy zmuszeni do dojeżdżania do miejsca zatrudnienia. Dla niektórych to ma ogromne znaczenie, bo ludzie dojeżdżają nawet godzinę w jedną stronę, co daje w sumie dwie każdego dnia - wyliczała gość Czwórki. - Dodatkowo wykonywanie obowiązków przez internet pozwala na elastyczny dzień: mogę pójść z dzieckiem do lekarza, iść do sklepu albo załatwić sprawy urzędowe. 

Posłuchaj
09:54 _PR4_AAC 2021_10_26-15-18-25.mp3 Praca zdalna czy hybrydowa - nie wrócimy już do biur? (Czat Czwórki) 

Jeśli pracujemy zdalnie, zadbajmy o plan dnia. W godzinach pracy ubierzmy się "biurowo", zróbmy fryzurę i skupmy się na zadaniach. dr Ewa Janczewska-Gerc


shutterstock edukacja nauka online 1200.jpg
Jak pracują Polacy? Czy sięgamy po zawody naszych marzeń?

Jak tłumaczyła gość Czwórki, praca zdalna ma też negatywne konsekwencje, m.in. w postaci odkładanych kilogramów. - Wydaje nam się, że sami siebie znamy i wiemy, co jest dla nas dobre. Jednak rzeczywistość pokazała, że być może nie zawsze tak jest - tłumaczyła Ewa Jarczewska-Gerc. - Chodzimy cały dzień w dresach, nie musimy się czesać, i jest to doraźnie przyjemne. Jednak długotrwała izolacja od innych i brak aktywności powoduje obniżenie nastroju, ale także - fizycznie - pogorszenia stanu naszego układu immunologicznego - wyliczała gość Czwórki. 

Czytaj także:

Dlatego, jak podkreślała, wydaje się, że "optymalnym rozwiązaniem może być praca hybrydowa". - Tu pojawia się wiele pytań, bo przecież są różne branże, które wymagają różnych zadań - mówiła dr Ewa Jarczewska-Gerc. - Dlatego, biorąc to pod uwagę, należałoby wyliczyć, ile dni pracowalibyśmy w biurze, a ile w domu, by było to jak najwygodniejsze.

Posłuchaj także:

Jak opowiadała gość Czwórki, część pracowników po prostu... boi się wracać do pracy. - Pracujemy każdego dnia często więcej niż osiem godzin, więc jeśli w miejscu pracy panuje atmosfera wrogości czy wyścigu szczurów, nie chcemy tam wracać. Tu ważny jest mądry szef, który ureguluje relacje między pracownikami. Dziś pracodawcy dochodzą już do pierwszych wniosków na temat korzyści i zagrożeń związanych z pracą zdalną. To cenna wiedza, z której można czerpać.

***

Tytuł audycji: Czat Czwórki

Prowadzi: Piotr Firan

Gość: dr Ewa Janczewska-Gerc (psycholog z Uniwersytetu SWPS)

Data emisji: 26.10.2021

Godz. emisji: 15.15

kd

Czytaj także

Nie masz na nic siły? "Jesteśmy pokoleniem zmęczonych ludzi"

Ostatnia aktualizacja: 07.10.2021 18:20
Nakaz pójścia wcześnie spać albo zakaz wyjścia na imprezę - kary z dzieciństwa stają się marzeniami dorosłych ludzi, a w sieci coraz więcej jest memów z podobnymi hasłami. Brytyjscy badacze nazwali dzisiejszych trzydziesto- i czterdziestolatków "pokoleniem ludzi zmęczonych".   
rozwiń zwiń