Holenderski uitwaaien zamiast duńskiego hygge?

Ostatnia aktualizacja: 23.11.2020 13:24
Uitwaaien, czyli aktywny tryb życia, to holenderski sposób na poprawę nastroju. Choć jest przeciwieństwem znanego duńskiego hygge, cel jest ten sam: osiągnąć równowagę psychiczną, spokój i zadowolenie.
zdjęcie ilustryjne
zdjęcie ilustryjneFoto: wavebreakmedia/shutterstock.com/cc

jan mela 1200.jpg
Jan Mela: w życiu ważne jest, by mieć dokąd wracać

Duńczycy mają swoje hygge, czyli sposób na osiągnięcie szczęścia jesienią i zimą dzięki zaszyciu się pod kocem z kubkiem gorącej czekolady i otoczenia zapachowymi świecami. Jak się okazuje hygge nie dla wszystkich jest dobrym sposobem, bo Holendrzy wybrali uitwaaien, dzięki któremu skutecznie mogą "wietrzyć myśli".

Posłuchaj
04:19 _PR4_AAC 2020_11_23-07-16-17.mp3 Recepta na szczęście według Holendrów - czy to się sprawdza? (Pierwsze słyszę/Czwórka) 

- Hygge to nie tylko ozdobne świece zapachowe i koc, to cały sposób myślenia i filozofia życia - mówiła w rozmowie z Czwórką Magdalena Gromniak. - Holendrzy wybierają w tym celu spacer bądź przejażdżkę rowerem zamiast samochodem.

Niezależnie od pogody to właśnie sport na świeżym powietrzu ma przynieść im psychiczną równowagę. Jak przekonywała, aktywność stanowi dużą część życia Holendrów. - Wielu z nich jeździ na rowerze, znaczna część osób też biega. Trudno mi nawet wyobrazić sobie holenderską rodzinę spędzającą czas pod kocem - wyjaśniała.

Czytaj także:

Jak opowiadała w rozmowie z Czwórką, koncepcja uitwaaien znana jest w tym kraju od stuleci, a Holendrom nie przeszkadzają zmiany pogody - deszcz, śnieg czy mróz, a nawet silny wiatr. - Pojawia się sporo rankingów, w których Holendrzy przodują jako najszczęśliwszy naród na świecie. Myślę, że to ogromny wpływ dużej ilości ruchu, który sobie serwują - mówiła Magdalena Gromniak. 

***

Tytuł audycji: Pierwsze słyszę

Prowadzi: Kamil Jasieński

Materiał przygotowała: Weronika Puszkar

Data emisji: 23.11.2020

Godzina emisji: 7.16

kd

Czytaj także

Boomerang generation. Młodzi wracają do domu

Ostatnia aktualizacja: 18.11.2020 15:00
Pokolenie boomerangów to dwudziesto- i trzydziestolatkowie, którzy po krótkiej wyprowadzce i próbie usamodzielnienia się wracają pod skrzydła rodziców.
rozwiń zwiń