"Przysposobienie obronne" wróci do szkół? MON: chodzi o budowanie wiedzy

Ostatnia aktualizacja: 24.05.2022 20:48
- Edukacja dla bezpieczeństwa to budowanie pewnej świadomości wśród młodych ludzi. Chodzi o to, by dać im wiedzę na temat obronności kraju, uczyć reakcji, dzięki czemu po prostu, jako Polacy, będziemy bezpieczniejsi - tłumaczył Pułkownik Waldemar Krzyżanowski z centrum rekrutacji MON. 
Edukacja dla bezpieczeństwa to zajęcia związane obronnością, ale także z udzielaniem pierwszej pomocy
Edukacja dla bezpieczeństwa to zajęcia związane obronnością, ale także z udzielaniem pierwszej pomocyFoto: Shutterstock.com

Jak tłumaczył gospodarz audycji Piotr Firan, od września tego roku do szkół powrócić mają przedmioty, które zaznajamiać będą uczniów z różnego typu bronią i obronnością, ale także z udzielaniem pierwszej pomocy. Jak tłumaczył płk. Waldemar Krzyżanowski z Centrum Rekrutacji Ministerstwa Obrony Narodowej, założenia są takie, by pobudzić ciekawość młodych ludzi w tym zakresie. 

- Taka edukacja dla bezpieczeństwa to temat, który istnieje nie od dziś. Chodzi o przygotowanie uczniów do właściwego reagowania w przeróżnych sytuacjach - podkreślał gość Czwórki. - Zależy nam na tym, by nasza młodzież dobrze się czuła i znała podstawowe zagadnienia i tematy, a mówimy tu m.in. o rodzajach sił zbrojnych, ale także rodzajach broni - wyliczał. Jak tłumaczył, proponowane rozwiązania są czysto teoretyczne i "nie chodzi o to, by biegać z bronią po ulicy". - Mówimy o zapoznaniu się od najmłodszych lat z pewnymi rozwiązaniami, a w późniejszym czasie, gdy w grę wejdzie broń, będzie ona wyłącznie w formie wirtualnej - tłumaczył. 

Tymczasem w Polsce ruszyły zgłoszenia do dobrowolnej zasadniczej służby wojskowej. Osoby zainteresowane wstąpieniem do Wojska Polskiego mogły się zgłaszać już 22 maja zarówno na piknikach wojskowych jak i w 70 specjalnych punktach rekrutacyjnych, a jak tłumaczył płk. Waldemar Krzyżanowski, pierwszego dnia rekrutacji zgłosiło się prawie 1,6 tys. osób. - To pokazuje, że zainteresowanie wiedzą o uzbrojeniu jest dość wysokie - tłumaczył. - W tym momencie ważna i zasadnicza jest wiedza z zakresu udzielania pierwszej pomocy, reagowanie z sytuacji, gdy coś się stanie, ale też wiedza z zakresu poruszania się w terenie: obsługa mapy i busoli - mówił. Jak tłumaczył, warto zdać sobie pytanie, co stanie się, gdy "padną nam baterie w smartfonach". - Do tego naturalnie warto dziś dołożyć cyberbezpieczeństwo - podkreślił. 

Posłuchaj
10:49 _PR4_AAC 2022_05_24-15-21-21.mp3 Pułkownik Waldemar Krzyżanowski z centrum rekrutacji MON o planowanych zajęciach dotyczących obronności (Czat Czwórki) 

Jak odpowiadali respondenci w sondzie Czwórki, szkolne lekcje z zakresu obronności i bezpieczeństwa "mogą być przydatne dla przyszłości kraju". - Obywatele i ich umiejętności mają ogromne znaczenie dla bezpieczeństwa całego państwa, co widać m.in. na przykładzie Ukrainy - mówił jeden z nich. - W czasach, gdy nie wiadomo właściwie, kto jest obok nas, to zawsze się przyda - mówiła słuchaczka. - Wolałbym nie, bo przemoc nie jest rozwiązaniem - tłumaczył inny słuchacz. - Jestem za, ale oczywiście wyłącznie w celach edukacyjnych i po to, by poszerzać swoją wiedzę - podkreślał kolejny. 

Są kraje, jak Szwajcaria, gdzie obywatele mają obowiązek szkolić się ze strzelania. Tę umiejętność traktuje się jak wiele innych, które warto zdobyć. W Polsce jeszcze w maju do konsultacji społecznych trafić ma projekt resortu edukacji, zmieniający podstawę programową resortu edukacji dla bezpieczeństwa. 

***

Tytuł audycji: Czat Czwórki

Prowadzi: Piotr Firan

Gość: płk. Waldemar Krzyżanowski (Centrum Rekrutacji Ministerstwa Obrony Narodowej)

Data emisji: 24.05.2022

Godzina emisji: 15.15

kd

Czytaj także

Po co nam studia? "Nie muszą zaważyć na późniejszym życiu"

Ostatnia aktualizacja: 04.05.2022 18:00
- To, czy iść na studia, jest sprawą indywidualną. Uczelnie otworzą przed nami pewnie niektóre drzwi do przyszłej kariery zawodowej, ale najczęściej najważniejsza i tak jest własna praca i samorozwój - podkreślał przedsiębiorca Michał Barczak. 
rozwiń zwiń