Kosmos jak na dłoni. Co pokazują zdjęcia z Teleskopu Webba?

Ostatnia aktualizacja: 13.07.2022 19:40
NASA udostępniła najdokładniejsze w historii zdjęcia kosmosu, które wykonane zostały przez Kosmiczny Teleskop Jamesa Webba. - Dla mnie najbardziej spektakularnym aspektem tych zdjęć jest ich skala. W ziarenku piasku jesteśmy w stanie zobaczyć tysiące galaktyk - mówi astrofotograf Michał Ostaszewski. - To pokazuje, jak wiele jeszcze zostało nam do odkrycia. 
Gwiazdotwórczy obszar o nazwie NGC 3324 w Mgławicy Carina, uchwycony w świetle podczerwonym przez nowy Kosmiczny Teleskop Jamesa Webba
Gwiazdotwórczy obszar o nazwie NGC 3324 w Mgławicy Carina, uchwycony w świetle podczerwonym przez nowy Kosmiczny Teleskop Jamesa WebbaFoto: PAP/EPA/NASA, ESA, CSA, and STScI HANDOUT

Głębia ostrości wszechświata

Kosmiczny Teleskop Jamesa Webba został wystrzelony na orbitę 25 grudnia 2021 roku. To największy teleskop wyniesiony kiedykolwiek w przestrzeń kosmiczną przez NASA - ma zwierciadło o średnicy 6,5 metra i przeznaczony jest do prowadzenia obserwacji w podczerwieni. - Maszyna była budowana przez 30 lat z wykorzystaniem najnowszych technologii i całej wiedzy, jaką naukowcom udało się zdobyć o wszechświecie - wyjaśnia gość Czwórki. - Dzięki Teleskopowi Webba możemy uzyskać obrazy podobne do tego, co jesteśmy w stanie zobaczyć, obserwując galaktyki przez teleskop na podwórku.  

Kiedy zniknie Słońce?

Lista pokazanych przez NASA obiektów obejmuje pięć pozycji: Mgławica Carina (NGC 3372), egzoplaneta WASP-96 b, Mgławica Pierścień Południowy (NGC 3132, znana też jako Rozerwana Ósemka), grupa galaktyk Kwintet Stephana, gromada galaktyk SMACS 0723 z soczewkowaniem grawitacyjnym. - Takie zdjęcia zawsze inspirowały ludzi do zmiany perspektywy w badaniach nad wszechświatem. To według mnie napędza całą cywilizację - przyznaje rozmówca Piotra Firana. - To, co już wiemy po publikacji zdjęć NASA, to to, jak będzie wyglądało Słońce, kiedy skończy swój żywot. I tutaj pojawia się istotna wskazówka, żeby szukać nowych miejsc, w których będzie mogło toczyć się życie. Prawdopodobnie będzie to możliwe na planetach wokół gwiazd, które żyją kilka miliardów lat.

Sprawdź także:

Czy znajdziemy drugą Ziemię?

Na zdjęciach widać także wiele gwiazd, których wcześniej nie można było dostrzec. Jednym z obiektów jest m.in. planeta pozasłoneczna (egzoplaneta) WASP-96 b. Naukowcy obserwowali tranzyt (przejście) egzoplanety przed swoją gwiazdą i wykorzystali tę okazję do wyłuskania widma atmosfery planety. W widmie widać m.in. oznaki występowania pary wodnej w atmosferze WASP-96 b i dzięki temu będzie można ustalić, jak dużo jej tam jest. Od tej egzoplanety dzieli nas dystans 1150 lat świetlnych. - Jeśli badacze kiedykolwiek ustalą, że istnieje w kosmosie planeta, która nadaje się do zamieszkania, to niewykluczone, że tam już jest życie. Nie wiemy, jaka to będzie cywilizacja, ale na pewno spróbujemy się z nią skomunikować. Nie zastanawiałbym się dzisiaj, w jaki sposób tam polecimy, ale na pewno chciałbym się dowiedzieć, w którym byłoby to kierunku - dodaje Michał Ostaszewski. 

Posłuchaj
09:48 CZWÓRKA Czat Czwórki - 13.07.2022 teleskop.mp3 Co mówią o kosmosie zdjęcia z Teleskopu Jamesa Webba? (Czat Czwórki/Czwórka) 

Lose yourself in the beauty of every new image from the James Webb Space Telescope | Scientific American

***

Tytuł audycji: Czat Czwórki

Prowadzi: Piotr Firan

Gość: Michał Ostaszewski (astrofotograf)

Data emisji: 13.07.2022

Godzina emisji: 15.15

kul

Czytaj także

Historyczna chwila. Łazik Perseverance wylądował na Marsie

Ostatnia aktualizacja: 18.02.2021 21:40
Amerykański łazik Perseverance wylądował w czwartek na Marsie. To część misji NASA Mars 2020. Łazik został dostarczony na Marsa przez specjalną platformę lądująca, która na wysokości 21,3 metra wypuściła go w dół i łagodnie osadziła na gruncie marsjańskim, a następnie sama odleciała.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Pasja w służbie nauki? Miłośnicy astronomii pomogli w odkryciu nowej planety

Ostatnia aktualizacja: 21.01.2022 10:52
Agencja kosmiczna NASA poinformowała, że grupa miłośników astronomii miała czynny udział w odkryciu nowej planety. Współpraca nienaukowców z profesjonalnymi astronomami przynosi niekiedy znakomite efekty - w tym przypadku jest to wskazanie nowej planety pozasłonecznej, którą nazwano TOI-2180 b - możemy przeczytać na stronach portalu tvp.info.pl.
rozwiń zwiń