Wojciech Niedziółka - jedyny Polak w drugim etapie Konkursu Wieniawskiego

Ostatnia aktualizacja: 13.10.2022 16:41
W Poznaniu trwa 16. Międzynarodowy Konkurs Skrzypcowy im. Henryka Wieniawskiego. Jednym z 15 muzyków, i jedynym Polakiem, który zakwalifikował się do drugiego etapu, jest 19-letni Wojciech Niedziółka. - Jestem zadowolony z występu - mówił skrzypek reporterowi Czwórki.
Wojciech Niedziółka - skrzypce i  Michał Francuz - fortepian
Wojciech Niedziółka - skrzypce i Michał Francuz - fortepianFoto: PR2

Wojciech Niedziółka rozpoczął kolejną sesję 16. Międzynarodowego Konkursu Skrzypcowego im. Henryka Wieniawskiego. Występ Polaka porwał publiczność, nagrodziła ona popis młodego skrzypka hucznymi brawami.

Po koncercie reporter Czwórki Szymon Majchrzak miał okazję porozmawiać z muzykiem. - Jestem zadowolony. Grałem o dość nietypowej dla mnie porze, bo o 9.30, i do tego jako pierwszy - mówi skrzypek. - Musiałem wcześniej jeszcze poćwiczyć, więc dzień zacząłem o 6.30. Mimo wczesnej pory grało mi się dobrze i udało mi się coś fajnego wykreować.

Jak przyznaje muzyk, takim występom towarzyszy stres, jednak jest na to sposób. - Staram się po prostu grać koncert i sprawiać jak najwięcej przyjemności ludziom, którzy mnie słuchają - zdradza Wojciech. - Podczas występu nie myślę o konkursowej otoczce i o tym, że ktoś będzie mnie oceniać. Oczywiście wrażenie robią rozmowy, gratulacje, wywiady i autografy. To jest dla mnie coś nowego, jednak staram się w tym zachowywać dość normalnie.

Ćwiczenia zajmują dużą część życia skrzypka, jednak znajduje on czas na spotkania ze znajomymi i rozwijanie swoich pozamuzycznych zainteresowań. - Moją pasją są pociągi, kolejnictwo i transport publiczny - opowiada. - Lubię jeździć pociągami i tramwajami.

Obok dzieł muzyki klasycznej Wojtek ceni muzykę współczesną. Do jego ulubionych zespołów należy Pink Floyd, a w twórczości tej grupy szczególne miejsce zajmuje słynny album "The Wall". - To jest kawał dzieła muzycznego. W muzyce klasycznej mamy coś takiego jak muzyka programowa - tłumaczy rozmówca Szymona Majchrzaka. - Co oznacza, że forma utworu i tego, jak się rozwija, jest kształtowana przez pozamuzyczną treść. Tak jest właśnie z tym albumem.  


Źr. Youtube/Dwójka - Program 2 Polskiego Radia/Wojciech Niedziółka po występie w pierwszej części II etapu Konkursu Wieniawskiego


A jaką radę ma skrzypek dla tych, którzy zaczynają dopiero przygodę z muzyką klasyczną? - Są utwory lżejsze, których można słuchać do kotleta, a są utwory, które wymagają specjalnego skupienia - zauważa Wojciech Niedziółka. - Można zacząć od słuchania Konkursu Wieniawskiego, bo znam wiele osób, które dzięki niemu i dzięki Konkursowi Chopinowskiemu pokochały tę muzykę.

Wojciech Niedziółka zagra już w niedzielę, w drugiej części II etapu Konkursu Wieniawskiego. Transmisji z 16. Międzynarodowego Konkursu Skrzypcowego im. Henryka Wieniawskiego można słuchać w radiowej Dwójce i oglądać w TVP Kultura.


Posłuchaj
03:19 Czwórka/Czat Czwórki - Wojciech Niedziółka - 13.10.2022.mp3 Wojciech Niedziółka w rozmowie po występie w pierwszej części II etapu Konkursu Wieniawskiego (Czat Czwórki/Czwórka)

 


***

Tytuł audycji: Czat Czwórki

Prowadzi: Piotr Firan

Gość: Wojciech Niedziółka (skrzypek)

Data emisji: 13.10.2022

Godzina emisji: 15.35

Czytaj także

Fryderyk Chopin. Czy geniusz potrafił kochać?

Ostatnia aktualizacja: 07.03.2022 13:09
Nazwisko i twórczość Fryderyka Chopina znamy wszyscy. Część z nas zna jego biografię, część wie, z kim się wiązał. A czy kochał? W książce "Narzeczone Chopina" Magda Knedler próbuje to odkryć. 
rozwiń zwiń