Za nami Maraton Chopinowski. "To spotkanie naszego pianistycznego świata"

Ostatnia aktualizacja: 11.11.2022 10:20
Zakończył się Maraton Chopinowski Polskiego Radia Chopin - wyjątkowe wydarzenie zorganizowane z okazji piątych urodzin rozgłośni i dla uczczenia Narodowego Święta Niepodległości. 
W Muzycznej Jedynce usłyszymy relacje z trwającego Maratonu Chopinowskiego
W "Muzycznej Jedynce" usłyszymy relacje z trwającego Maratonu ChopinowskiegoFoto: mat. promocyjne

Maraton Chopinowski - zaplanowany przez redakcję Polskiego Radia Chopin, obchodzącą 11 listopada piątą rocznicę powstania stacji - trwał ponad 28 godzin bez przerwy i był transmitowany zarówno na antenie Radia Chopin, na specjalnej platformie www.chopinmaraton.pl, jak i w mediach społecznościowych.


Profesor Joanna Ławrynowicz - jedna z najwybitniejszych polskich pianistek - jako trzecia zasiadła do fortepianu podczas Maratonu Chopinowskiego. Spod jej palców usłyszeliśmy Rondo c-moll op. 1, wspaniały utwór kilkunastoletniego Chopina. Profesor wystąpiła zaraz po młodzieńczych polonezach Chopina, które zagrali najmłodsi uczestnicy Maratonu, tym samym otworzyła cykl utworów opusowanych. - To niezwykle ciekawy utwór, wciąż za rzadko wykonywany - powiedziała w rozmowie z Weroniką Puszkar. - Bardzo przewrotnym założeniem napisany jest w tonacji c-moll, więc w muzyce tonacji niezwykle dramatycznej. Chopin uzyskał olbrzymią wielobarwność motywiki, wielobarwność charakterów od nostalgicznych, sentymentalnych po żartobliwe. To bardzo ciekawa kompozycja bardzo młodziutkiego kompozytora - dodała.


Posłuchaj
03:31 czwórka czat czwórki 10.11.2022 maraton ok.mp3 Maraton Chopinowski - niezwykłe spotkanie pianistów (Czwórka/Czat Czwórki)

 

Profesor Joanna Ławrynowicz jest jedną z jurorek w Międzynarodowym Konkursie Chopinowskiem. Ta szczególna funkcja daje jej szeroki obraz tego, co przyciąga młodych do muzyki Chopina. - Myślę, że ma ona coś takiego wyjątkowego w sobie, co mogę nazwać pierwiastkiem uniwersalnym - ocenia. - Spotykając się z pianistami, jak i z publicznością pod różnymi szerokościami geograficznymi, muszę powiedzieć, że ta muzyka nigdy mnie nie zawiodła, pozwoliła mi bardzo naturalnie połączyć się z odbiorcą niezależnie od tego, że pochodził on z innej kultury, mówił innym językiem, i chyba to jest to, co pianistów najbardziej przyciąga w muzyce Chopina - dodała.

Maraton Chopinowski >>>

Maraton Chopinowski dla prof. Joanny Ławrynowicz jest niezwykłą okazją do wzruszeń w wyjątkowym świecie muzyki, do spotkania pianistów, od tych najmłodszych po dojrzałych. - Maraton Chopinowski Polskiego Radia Chopin to takie spotkanie naszego świata pianistycznego w hołdzie Chopinowi - ocenia. - Na scenie Studia im. W. Lutosławskiego podczas Maratonu zagra wielu moich uczniów i studentów. Jestem bardzo ciekawa ich wykonań - zdradza.


Posłuchaj
04:29 CZWÓRKA Stacja Kultura - maraton 11.11.2022.mp3 Maraton Chopinowski - noc nokturnów (Stacja Kultura/Czwórka)

 


***

Tytuł audycji: Czat Czwórki

Prowadzi: Piotr Firan

Materiał: Weronika Puszkar 

Data emisji: 10.11.2022

Godzina emisji: 16.42

pj/kor

Czytaj także

Pomoc Ukrainie. Artyści łączą siły w polsko-ukraińskim projekcie

Ostatnia aktualizacja: 27.04.2022 18:14
Do Polski przybyło już ponad 3 miliony Ukraińców, część z nich wciąż szuka dachu nad głową, inni zaś rozglądają się za pracą. Wśród nich jest spora grupa artystów przeróżnych sztuk. Klara Williams wpadła na pomysł, jak im pomóc. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Maraton Chopinowski - 28 godzin z twórczością mistrza. Zapraszamy na relacje

Ostatnia aktualizacja: 09.11.2022 18:45
Maraton Chopinowski to 28-godzinny, nieprzerwany koncert muzyki wybitnego kompozytora. Wydarzenie odbędzie się 10-11 listopada i upamiętni 104. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości, a także uświetni 5. rocznicę powstania Polskiego Radia Chopin. Czwórka będzie na miejscu!
rozwiń zwiń