Maraton Chopinowski - na 5. urodziny Polskiego Radia Chopin. Poznaj całą twórczość mistrza

Ostatnia aktualizacja: 31.10.2022 13:00
Już 10 listopada o 16.00 wystartuje wielka machina Maratonu Chopinowskiego organizowanego przez Polskie Radio Chopin. Wydarzenie uczci piąte urodziny rozgłośni, upamiętni rocznicę odzyskania niepodległości przez Polskę, ale też ma na celu pomoc ukraińskim szkołom muzycznym. 
Przed nami Maraton Chopinowski
Przed nami Maraton ChopinowskiFoto: Shutterstock/HiTecherZ

Maraton Chopinowski - zaplanowany przez redakcję Polskiego Radia Chopin, obchodzącą 11 listopada piątą rocznicę powołania tej stacji do życia - potrwa ponad 28 godzin bez przerwy i będzie transmitowany zarówno na antenie Radia Chopin, na specjalnej platformie www.chopinmaraton.pl, jak i w mediach społecznościowych Polskiego Radia. Szczęśliwcy będą mogli go wysłuchać w Studiu Koncertowym im. Witolda Lutosławskiego w Warszawie. 

- Powodów organizacji jest kilka. 11 listopada minie piąta rocznica rozpoczęcia nadawania sygnału przez Polskie Radio Chopin. Dla nas to jest niesamowita rocznica. Uznaliśmy, że trzeba ją uczcić trochę huczniej niż tradycyjnym, pojedynczym koncertem, jak to bywało co roku. 11 listopada to też niezwykła data - Święto Niepodległości, w tym roku obchodzimy 104. rocznicę odzyskania wolności - mówi Marcin Gmys, dyrektor Polskiego Radia Chopin. - Od pewnego czasu żyjemy z piętnem wojny za naszą wschodnią granicą i stwierdziliśmy, żeby chcemy, by nasza antena i cała korporacja znów zaznaczyła swoją pomoc. Maraton Chopinowski będzie zainicjowaniem zbiórki środków pieniężnych dla ukraińskich szkół muzycznych, które ucierpiały w wyniku zbrodniczej agresji rosyjskiej - dodaje. 

Konta uruchomione do zbiórki pieniężnej na pomoc Ukrainie będą otwarte przez cały miesiąc po Maratonie. Będzie je obsługiwała Fundacja Inna Przestrzeń, która ma ogromne doświadczenie w pomocy Ukrainie. - Ta fundacja ma też zmapowane potrzeby ukraińskich szkół - podkreśla gość Czwórki. - Będziemy gorąco zachęcać słuchaczy, by każdą wolną złotówkę, czy też euro, bo będą też konta walutowe, wpłacać na konta. Może uda nam się kupić kilka instrumentów dla Ukrainy - dodaje. 


Posłuchaj
12:15 czwórka stacja kultura 31.10.2022 maraton chopinowski.mp3 O Maratonie Chopinowskim opowiada Marcin Gmys, dyrektor Polskiego Radia Chopin (Czwórka/Stacja Kultura)

 

5. urodziny Radia Chopin

Tego wyjątkowego wydarzenia, jakim będzie Maraton Chopinowski, nie byłoby bez decyzji o powstaniu Polskiego Radia Chopin, która zapadła pięć lat temu. - Początki Radia Chopin są zakorzenione w radiowej Dwójce, naszej starszej siostrze, której znaczenie zawsze podkreślamy. Dziennikarze Dwójki cały czas z nami współpracują - podkreśla dyrektor Polskiego Radia Chopin. - To radio, gdy powstawało, z założenia było anteną powtórkową, archiwalną. Polegało to na tym, że emitowane były audycje, które wcześniej można było usłyszeć w Dwójce czy w innych programach. Były to audycje związane z muzyką klasyczną, przede wszystkim z muzyką Fryderyka Chopina. Dosyć szybko się zorientowaliśmy, że to mało atrakcyjna formuła. Postanowiliśmy tworzyć własne audycje. Dziś jesteśmy anteną częściowo premierową, a częściowo powtórkową. 

Tradycja maratonów muzycznych 

Maratony sportowe to bieg na 42 kilometry, tymczasem tej liczby nie widzimy w danych dotyczących Maratonu Chopinowskiego, jak zauważa Kasia Dydo. Ten będzie trwał 28 godzin, podczas których wystąpi 80 uczestników. 

- Tradycja maratonów muzycznych sięga lat 60. XX wieku, czasów awangardy muzycznej - przypomina Marcin Gmys. - Wtedy maratony stały się modne na festiwalach muzyki współczesnej. Ludzie przychodzili ze swymi śpiworami. Do dziś ta forma jest modna w niektórych zakątkach świata - dodaje. 

Maraton Chopinowski w eterze

Idea maratonów chopinowskich pojawiła się w 1999 roku, w ówczesnej Akademii Muzycznej w Warszawie. - Wtedy po raz pierwszy zagrano wszystkie dzieła Chopina w Akademii - mówi gość Czwórki. - Później takich maratonów było kilka m.in. w 2010 roku, kiedy przypadała dwusetna rocznica urodzin Fryderyka Chopina. My nawiązujemy do maratonu z 1999. Postanowiliśmy zagrać wszystkie dzieła opusowane Chopina, czyli takie autoryzowane przez Chopina, albo wydane przez jego przyjaciela, po śmierci artysty. Różnimy się od poprzednich maratonów tym, że puszczamy to wszystko w eter. To chyba pierwszy maraton muzyczny ogólnodostępny - podkreśla. 

Podczas maratonu usłyszymy 80 wykonawców. Ich wykonania będą poprzedzone dwuminutowymi wizytówkami wideo artystów. - Przed nokturnami będą miniwykłady nestorki światowej chopinologii prof. Ireny Poniatowskiej. Profesor ma 90 lat, jest w świetnej formie - opowiada Marcin Gmys. - Chcieliśmy wśród występujących zaprezentować przekrój polskiej pianistyki od 6. do 90. roku życia. Zaczynamy od dwójki małoletnich geniuszy. Jednego z dziecięcych polonezów zagra Mikołaj Brzostowicz. Gra on od kilkunastu miesięcy, a już wygrywa konkursy w swej kategorii wiekowej do 12 roku życia. Rośnie nam talent. Wystąpi też Łucja Pych, która wygrywała już dwukrotnie naszą "Alternatywę Konkursową". Ciekawostką jest, że Łucja jest równie świetna w grze na fortepianie, jak na skrzypcach oraz w jeździe figurowej na lodzie - dodaje. 

Górną granicę Maratonu wyznacza profesor Lidia Grychtołówna, nestorka polskiej pianistyki. Znana doskonale już w latach 50. XX wieku.

Sprawdź także: Polskie Radio Chopin >>>

Wśród wykonawczyń pojawią się pianistki i śpiewaczki z Ukrainy, ale też z Niemiec. - W cały projekt zaangażowanych jest siedem katedr fortepianu - sześć z Polski i jedna z Hamburga. Szefem niemieckiej katedry jest polski profesor, najmłodszy profesor fortepianu w Niemczech, Hubert Rutkowski - zdradza gość Kasi Dydo. - Wraz z nim na Maraton przyjadą jego najzdolniejsi studenci, wśród nich Diana Aredo, czarnoskóra Ukrainka mieszkająca w Hamburgu - dodaje. 

Na widzów i słuchaczy podczas Maratonu Chopinowskiego czeka 11 koncertów, które będą rozdzielone przerwami na strojenie instrumentu. 

Machina Maratonu Chopinowskiego zostanie wprawiona w ruch o 16.00, 10 listopada w Studiu Koncertowym im. Witolda Lutosławskiego w Warszawie. 

*** 

Tytuł audycji: Stacja Kultura

Prowadzi: Kasia Dydo

Gość: Marcin Gmys (dyrektor Polskiego Radia Chopin)

Data emisji: 31.10.2022

Godzina emisji: 11.31

pj/kor

 

Czytaj także

Radio Chopin. "Dla wszystkich, którzy chcą słuchać polskiej muzyki"

Ostatnia aktualizacja: 09.11.2017 12:40
11 listopada, w Narodowe Święto Niepodległości, rozpocznie nadawanie Polskie Radio Chopin. - To będzie radio z polską muzyką. Chopin jest bardzo silną marką, ale radio nadawać będzie też utwory innych polskich kompozytorów tworzących od średniowiecza do współczesności - opowiada Jacek Hawryluk, wicedyrektor radiowej Dwójki i współtwórca Radia Chopin.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Polskie Radio Chopin ma 4 lata. Jak wyrósł młodszy braciszek radiowej Dwójki?

Ostatnia aktualizacja: 08.11.2021 13:27
Polskie Radio Chopin ma już 4 lata. 10 i 11 listopada będzie hucznie je świętować. 10 listopada antena zaprasza na radiowy recital Jakuba Kuszlika, jedynego polskiego laureata ostatniego Konkursu Chopinowskiego, nagrodzonego także za wykonanie mazurków. 11 zaś na premiery i niespodzianki na antenie i w mediach społecznościowych. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Fryderyk Chopin. Czy geniusz potrafił kochać?

Ostatnia aktualizacja: 07.03.2022 13:09
Nazwisko i twórczość Fryderyka Chopina znamy wszyscy. Część z nas zna jego biografię, część wie, z kim się wiązał. A czy kochał? W książce "Narzeczone Chopina" Magda Knedler próbuje to odkryć. 
rozwiń zwiń