Ryzykowne aktywa. Tak inwestują młodzi Polacy

Ostatnia aktualizacja: 30.01.2023 18:00
Już od jakiegoś czasu prym w oszczędzaniu pieniędzy w Polsce wiodą ludzie młodzi. Chętnie odkładają, rzadko inwestują, a jeśli już, to ryzykownie.  
Młodzi Polacy coraz częściej decydują się na podejmowanie aktywności inwestycyjnej.
Młodzi Polacy coraz częściej decydują się na podejmowanie aktywności inwestycyjnej. Foto: Asier Romero/Shutterstock.com

82 proc. młodych Polaków oszczędziło w ubiegłym roku pieniądze, ale mniej niż połowa z nich postanowiła je zainwestować. - To był trudny rok, bo za naszą granicą wybuchła wojna, a w kraju zmagaliśmy się z wysoką inflacją. To wszystko skłoniło nas, żeby jakieś oszczędności zachować na "czarną godzinę" - mówi analityk finansowy Aleksandra Olbryś. - Dużo młodych ludzi zrezygnowało z dużych wydatków, takich jak kupno mieszkania, bo wysokość stóp procentowych podniosła koszty kredytów. 

W co zatem robią z oszczędnościami? Gość Czwórki wskazuje na ryzykowne aktywa. - To domena ludzi młodych. Osoby między 18. a 24. rokiem życia z reguły nie mają większych zobowiązań finansowych i nie mają na utrzymaniu rodziny. To sprawia, że mają większe poczucie bezpieczeństwa i mogą sobie pozwolić nawet na utratę tych pieniędzy - wyjaśnia ekspertka. - Młodzi kierują swoją uwagę w stronę kryptowalut i akcji na giełdzie. To dwa główne aktywa, którym młode pokolenie poświęcało uwagę w 2022 roku.

Jeśli chodzi o zakup nieruchomości takich jak na przykład działka czy ziemia, to na przeszkodzie stoi brak większego kapitału. - Większości młodych ludzi na to nie stać, ale to nie znaczy, że nie myślą o takiej inwestycji. Na pytanie: w co chcieliby włożyć swoje oszczędności, duża część ankietowanych wskazała nieruchomości. Bardzo wysoko uplasowało się też złoto, które z reguły jest postrzegane jako bezpieczna inwestycja - dodaje Aleksandra Olbryś.

Zobacz też:

Posłuchaj
05:30 CZWÓRKA Czat Czworki - pieniadze 30.01.2023.mp3 O inwestycjach młodych opowiada analityk finansowy Aleksandra Olbryś (Czat Czwórki/Czwórka)

 

***

Tytuł audycji: Czat Czwórki

Prowadzi: Piotr Firan

Gość: Aleksandra Olbryś (analityk finansowy)

Data emisji: 30.01.2023

Godzina emisji: 15.45

kul