Kryptowaluty i złoto. Tak oszczędzają młodzi Polacy

Ostatnia aktualizacja: 10.11.2022 16:40
- Zdecydowany prym w oszczędzaniu w Polsce wiodą dziś ludzie młodzi, którzy coraz częściej decydują się na podejmowanie aktywności inwestycyjnej. Wpływ na to na pewno miała pandemia i czas, który mogliśmy przeznaczyć na edukację finansową - mówi Aleksandra Olbryś, współautorka badania przeprowadzonego przez Tavex.
Oszczędzaniezdjęcie ilustracyjne
Oszczędzanie/zdjęcie ilustracyjneFoto: prasit2512/Shutterstock.com

Im mniejsze zobowiązania finansowe, tym większe możliwości inwestowania

Wyniki raportu mogą zaskakiwać - aż 71 proc. osób w wieku 18-24 lata odłożyło środki finansowe. Co istotne, co trzecia z osób w tej grupie wiekowej zdecydowała się zainwestować oszczędności. Z badania wynika, że 40 proc. osób do 24. roku życia zaczęło inwestować. W grupie wiekowej 18-24 lata swoje oszczędności postanowiła pomnożyć co trzecia osoba. - Badania przeprowadzamy regularnie już od kilku kwartałów i cały czas obserwujemy trend wzrostowy - podkreśla gość Czwórki. - Co do zasady osoby młode mają mniejsze zobowiązania finansowe, więc siłą rzeczy mają większe możliwości, żeby te środki odłożyć.

Młodzi idą w kryptowaluty

Na co więc stawiają młodzi? Aż 41 proc. z nich zdecydowało się zainwestować w kryptowaluty. Kolejnym chętnie wybieranym rozwiązaniem było złoto, takiej inwestycji dokonało 28 proc. ankietowanych. Natomiast ostatnie miejsce na podium zajmują lokaty - taką formę oszczędzania deklarowało nieznacznie ponad 20 proc. respondentów. - W przypadku złota, rosnąca popularność tego aktywa wśród młodych jest o tyle ciekawa, że jak dotąd na ten rodzaj lokat decydowali się starsi i doświadczeni inwestorzy. Przez pandemię, inflację i wojnę na Ukrainie kruszec stał się cenny i stabilny dla młodych - wyjaśnia ekspertka. - Jeśli chodzi o szczyt podium, czyli o kryptowaluty, to inwestycja, która wiąże się z pewnym ryzykiem. Natomiast młodzi to lubią i są grupą najbardziej zainteresowaną kryptowalutami.

Sprawdź także:

Im wcześniej, tym lepiej. I koniecznie systematycznie

Od lat specjaliści od rynku finansowego podkreślają konieczność posiadania tzw. poduszki finansowej - oszczędności, które mogą nam pomóc w kryzysowych sytuacjach. Niestety nie każdemu z nas udaje się tę "poduszkę" złotówkami wypełnić. Tymczasem nie jest ważne to, ile zarabiamy, ale to, żebyśmy nawet drobne kwoty odkładali co miesiąc. Liczy się systematyczność. I czas. 

Posłuchaj
11:14 CZWÓRKA Dajesz rade - pieniadze 10.11.2022.mp3 Edukacja finansowa opłaca się. Młodzi Polacy mają coraz więcej oszczędności (Dajesz radę/Czwórka)

- Edukacja finansowa to jest coś, z czym powinno zapoznać się każde dziecko. Wiedza powinna być dostosowana do wieku, ale dobrze jest, kiedy młody człowiek ma zakodowane w głowie, że oprócz drobnych przyjemności powinien też myśleć o gromadzeniu kapitału na przyszłość - wyjaśnia rozmówczyni Mateusza Kulika. W oszczędzaniu niektórym może też pomóc wyznaczenie sobie celu. Jeśli samo zbieranie pieniędzy jako zabezpieczanie finansowe to za mało, możemy zbierać na: wakacje marzeń, remont, spokojną emeryturę albo na swój rozwój.

***

Tytuł audycji: Dajesz radę

Prowadzi: Mateusz Kulik

Gość: Aleksandra Olbryś (Tavex)

Data emisji: 10.11.2022

Godzina emisji: 14.15

kor

Czytaj także

Ile kosztują marzenia i jak je zrealizować?

Ostatnia aktualizacja: 20.03.2018 15:00
Egzotyczna podróż, sportowe auto, dom w górach - to marzenia wielu z nas. - By je spełnić, warto przekuć je w realne plany - radzi Dominika Nawrocka, autorka bloga i książki "Kobieta i Pieniądze".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Czym jest forsa? Najlepiej odpowiedź poznać w dzieciństwie

Ostatnia aktualizacja: 09.06.2022 17:15
Im wcześniej dowiemy się, czym są pieniądze, jak je zarabiać, oszczędzać i wydawać, tym lepiej będziemy sobie radzić w świecie finansów jako dorośli. 
rozwiń zwiń