Ile wiemy o inflacji? Jak ona na nas wpływa?

Ostatnia aktualizacja: 01.12.2022 18:16
Ukazał się kolejny raport badający nasze zachowania wobec inflacji. Wzrósł nasz pesymizm finansowy, Polaków martwi odsuwanie np. planów remontowych, a także rezygnacja z zakupów zaspokajających potrzeby drugoplanowe. 
Niestety inflacja mocno wdziera się w naszą codzienność, rozmawiamy o niej głośno i dużo, czujemy ją na co dzień.
Niestety inflacja mocno wdziera się w naszą codzienność, rozmawiamy o niej głośno i dużo, czujemy ją na co dzień.Foto: Shutterstock.com/Andrzej Rostek

Pojawił się raport sprawdzający, jaką mamy świadomość finansową i ekonomiczną. Wynika z niego, że wzrósł niestety nasz pesymizm finansowy. W związku z inflacją Polacy zrezygnowali z części planowanych zakupów, w tym przede wszystkim tych związanych z zakupem, remontem lub wyposażeniem mieszkania lub domu, zakupem pojazdu i wyjazdem na wakacje. Bardziej oszczędnie wydajemy też pieniądze. 

Listopadowa inflacja niższa niż prognozowana

Dobrą wiadomością jest ta, że, jak wynika z danych GUS, inflacja w Polsce wyniosła w listopadzie 17,4 procenta, a w stosunku do poprzedniego miesiąca ceny wzrosły o 0,7 procenta. To duże zaskoczenie, bo prognozowano osiemnastoprocentową inflację w listopadzie.  - Na pewno jest to ważne zdarzenie, ponieważ inflacja skoczyła w dół, po raz pierwszy od początku roku - zauważa Piotr Kalisz, ekonomista. - Warto to zdarzenie  odnotować, jednak wciąż jest trochę za wcześnie, by mówić o końcu wzrostu inflacji. Tego spodziewamy się dopiero po lutym 2023 - dodaje. 

Fakt, że inflacja okazała się niższa niż w poprzednim miesiącu i niższa od prognoz, to głównie zasługa spadających cen energii, które przez wiele miesięcy rosły bardzo dynamicznie, a w listopadzie zmalały. Piotr Kalisz łączy to zjawisko ze spadającymi cenami węgla. Przestrzega jednak, żeby jeszcze nie przywiązywać się do tych dobrych informacji. 


Posłuchaj
13:31 czwórka dajesz radę 01.12.2022.mp3 Jak inflacja wpływa na życie Polaków i jaką mamy o niej wiedzę (Czwórka/Dajesz radę)

 

Rozmowy Polaków o inflacji

Niestety inflacja mocno wdziera się w naszą codzienność, rozmawiamy o niej głośno i dużo, czujemy ją na co dzień. - Potwierdzają to badania, które przeprowadziliśmy. Zdecydowana większość ankietowanych dostrzega inflację, widzi, że jest wysoka, jest problemem i że wpływa na życie codziennie - mówi ekspert. - Z ankiety wynika, że Polacy widzą związek inflacji z ich osobistymi decyzjami, które podejmują na co dzień - dodaje. 

Wśród rekomendowanych sposobów na hamowanie inflacji poddani badaniu wymieniali: robienie zakupów bieżących, bez robienia zapasów, co nie będzie powodowało podwyżek cen oraz obniżenie podatków na surowce i paliwa. 

- Polacy wiedzą co robić, by więcej pieniędzy zostało w naszych portfelach - mówi ekonomista. - Ograniczają jeżdżenie taksówkami, jedzenie na mieście, wydatki na kulturę i edukacje. Czyli wydatki zaspokajające potrzeby drugoplanowe. Sygnalizują też odłożenie w czasie planowanych remontów, zakupów nowego auta, wyjazdów wakacyjnych - wymienia. 

Inflacja i stopy procentowe

Jak wynika z przeprowadzonego badania Polacy widzą zależność między inflacją i stopami procentowymi. Jednak dużo bardziej interesuje ich zależność stopy procentowe, a oprocentowanie kredytów. - Wg naszych danych co 4 badany miał problem ze spłatą raty kredytu. Około połowa z nich upatrywała tego w rosnących stopach procentowych - wyjaśnia Piotr Kalisz. -  Około 60 procent badanych twierdzi, że wzrost rat wpłynął na ich plany. Inflacja wpływa na codzienne zachowania konsumentów - dodaje. 

***

Tytuł audycji: Dajesz radę

Prowadzi:  Mateusz Kulik

Gość: Piotr Kalisz (główny ekonomista City Handlowy)

Data emisji: 01.12.2022

Godz. emisji: 14.13

pj

Czytaj także

Czym jest forsa? Najlepiej odpowiedź poznać w dzieciństwie

Ostatnia aktualizacja: 09.06.2022 17:15
Im wcześniej dowiemy się, czym są pieniądze, jak je zarabiać, oszczędzać i wydawać, tym lepiej będziemy sobie radzić w świecie finansów jako dorośli. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Oszczędzanie. Tu nie liczą się kwoty, ale regularność

Ostatnia aktualizacja: 18.08.2022 16:05
Każdy z nas chciałby mieć oszczędności, jednak nie każdy oszczędza. Wielu z nas, odkładając pieniądze, popełnia błędy, inni uważają, że zarabiają zbyt mało, by oszczędzać - to nieprawda, bo w oszczędzaniu nie liczą się kwoty, tylko systematyczność, przekonuje ekspertka w "Dajesz radę". 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Kryptowaluty i złoto. Tak oszczędzają młodzi Polacy

Ostatnia aktualizacja: 10.11.2022 16:40
- Zdecydowany prym w oszczędzaniu w Polsce wiodą dziś ludzie młodzi, którzy coraz częściej decydują się na podejmowanie aktywności inwestycyjnej. Wpływ na to na pewno miała pandemia i czas, który mogliśmy przeznaczyć na edukację finansową - mówi Aleksandra Olbryś, współautorka badania przeprowadzonego przez Tavex.
rozwiń zwiń