Lokata bankowa - co to jest i czy się opłaca?

Ostatnia aktualizacja: 05.01.2023 15:50
- Lokata bankowa, czyli depozyt, to najprostszy produkt oferowany przez banki - wyjaśnia analityk Paweł Majtkowski. - Dotyczy sytuacji, w której przekazujemy bankowi swoje pieniądze na procent, w celu pomnożenia kapitału.
Lokata to rodzaj instrumentu inwestycyjnego. Jak wybrać najlepszą dla siebie?
Lokata to rodzaj instrumentu inwestycyjnego. Jak wybrać najlepszą dla siebie?Foto: Nana_studio/shutterstock.com

Jak "pracują" pieniądze na lokacie?

Lokata jest rodzajem instrumentu inwestycyjnego. Polega na tym, że klient zawiera umowę z bankiem, na mocy której umieszcza w depozycie środki finansowe. Bank obraca nimi, np. wykorzystuje do wypłaty kredytów pożyczkobiorcom. Klient natomiast otrzymuje zysk w postaci odsetek. Większość rodzajów lokat nie wypłaca tych odsetek, lecz gromadzi je wraz z wpłaconą na lokatę kwotą (nazywamy to kapitalizacją odsetek). Do niedawna lokaty bankowe były bardzo nisko oprocentowane, a w niektórych krajach Europy dochodziło do sytuacji, w których banki kazały sobie płacić za możliwość przechowywania u nich pieniędzy. Teraz się to zmienia.

Lokata na 10 proc. Ile z niej "wpadnie" do portfela?

Kluczowe dla sytuacji na rynku lokat są decyzje RPP dotyczące stóp procentowych i sytuacja gospodarcza w Polsce, czyli m.in. inflacja, aktywność czy bezrobocie, oraz decyzje czołowych światowych banków centralnych. – Przyrównując inflację na poziomie 16,6 proc. i wysokość najwyżej oprocentowanych lokat na rynku (do niedawna 8 proc.), nadal widać, że tracimy oszczędności – podkreśla ekspert. Choć banki robią, co mogą, żeby zachęcić klientów do lokowania środków w swoich produktach. W ostatnich dniach jeden z banków zaoferował lokatę z oprocentowaniem na poziomie 10 proc. w skali roku. Oferta ta wyraźnie odstaje od rynkowego standardu i – jak podkreśla gość Czwórki – działa na wyobraźnię. – Pamiętajmy jednak o tym, by wysokość lokat porównywać z inflacją, wtedy realnie będziemy mogli ocenić, w jakim stanie są nasze finanse. I przypominam o 19 proc. podatku od lokat, co oznacza, że na rękę nie dostaniemy 10 proc., tylko mniej więcej 8 – mówi Paweł Majtkowski. – Trzeba jednak przyznać, że mamy oprocentowanie lokat wyższe od poziomu oficjalnych stóp procentowych, więc na pewno nie warto dziś trzymać oszczędności w śwince skarbonce, ani w żadnej innej.

Sprawdź także:

Oferta dla "wyjadaczy wisienek"

Nie da się jednak ukryć, że te najlepiej oprocentowane lokaty to propozycja dla "wyjadaczy wisienek z tortu". – Trzeba się im uważnie przyjrzeć i poszukać w nich kruczków – i to od samego poziomu oprocentowania. Ale to nie jest tak, że nie powinniśmy z nich korzystać. Zachęcam też do korzystania z porównywarek, które są dostępne w internecie. To oczywiście jest czasochłonne, ale przynajmniej nie musimy już chodzić od baku do banku – dodaje rozmówca Mateusza Kulika.

Posłuchaj
20:29 CZWÓRKA Dajesz rade - lokaty 05.01.2023.mp3 Jak oszczędzać na lokatach i czy to w ogóle jest możliwe? (Dajesz radę/Czwórka)

***

Tytuł audycji: Dajesz radę

Prowadzi: Mateusz Kulik

Gość: Paweł Majtkowski (analityk platformy inwestycyjnej eToro)

Data emisji: 05.01.2023

Godzina emisji: 14.11

kor

Czytaj także

Inflacja - co o niej wiemy?

Ostatnia aktualizacja: 04.11.2021 19:45
Czy drożejące produkty na półkach oznaczają, że mamy do czynienia z inflacją? Co to oznacza dla przeciętnego konsumenta? Sprawdzamy, co to właściwie jest inflacja i jakie są jej skutki.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Czy to jest dobry czas na kupno własnego mieszkania?

Ostatnia aktualizacja: 17.05.2022 20:20
Drożejące kredyty i rosnące ceny nieruchomości studzą entuzjazm chętnych na własne "cztery kąty". Inni z kolei stawiają na wynajem. Jak może wyglądać przyszłość rynku mieszkaniowego w Polsce? 
rozwiń zwiń
Czytaj także

WIRON zamiast WIBOR-u. Szansa na niższe raty?

Ostatnia aktualizacja: 22.12.2022 17:00
WIRON już niedługo ma zastąpić WIBOR. To ważna zmiana dla kredytobiorców, bo od WIBOR-u zależy wysokość oprocentowania kredytu, czyli i wysokość płaconych rat.
rozwiń zwiń