Sycylia. "Wolność mamy na balkonach"

Ostatnia aktualizacja: 17.04.2020 17:00
Praca, a wieczorem spotkania z rodziną i przyjaciółmi, zabawa, muzyka i taniec. Tak do niedawna wyglądało życie Sycylijczyków. Dziś 5 milionów mieszkańców włoskiej wyspy mierzy się z izolacją, ale nie rezygnuje z życia towarzyskiego, które toczy się na balkonach. 
Audio
  • Sycylia dziś. Jak w dopie pandemii wygląda życie na południu Włoch (Czat Czwórki/Czwórka)
Sycylia nocą (zdj. ilustracyjne)
Sycylia nocą (zdj. ilustracyjne) Foto: Shutterstock.com/domena publiczna/Minerva Photography

Balkon - centrum wszechświata

- Wieczorami wychodzimy na balkony, żeby usłyszeć życie miasta. Przejeżdżający samochód, sąsiad na spacerze z psem, to takie nasze okno na świat - opowiada Joanna Pióro, Polka mieszkająca na Sycylii. 

Czytaj także
portugalia 1200.jpg
Świat w czasie pandemii - Portugalia

Inną popularną formą spędzania wolnych wieczorów są koncerty. - Organizowane są spontanicznie. Ktoś zaczyna grać, ktoś inny dołącza się ze śpiewem. I za chwilę zaangażowany we wspólne muzykowanie jest całe osiedle - śmieje się rozmówczyni Weroniki Puszkar. - Informacje o takich happeningach pojawiają się także na portalach społecznościowych. A w repertuarze są żelazne klasyki włoskiego popu - dodaje.

Wielkanoc na dachu

Inaczej na Sycylii wyglądała też w tym roku Wielkanoc. - W polski "lany poniedziałek" jest tutaj tradycja wychodzenia na zewnątrz - na plaże, do lasu i wspólnego grillowania - opowiada gość Czwórki. - Tym razem nie mogliśmy tego robić, więc w sieci pojawił się hasztag #grillujęwdomu. Ludzie świętowali na dachach, na tarasach i balkonach, a na całej wyspie czuć było grilla - śmieje się. 

Ostatnią wycieczkę na Etnę miałam 9 marca. Dwa dni później turyści musieli wracać ostatnim rejsowym samolotem do Polski Joanna Pióro

Oprócz błękitnego nieba...

Na co dzień Joanna Pióro jest przewodniczką. Oprowadza turystów po Etnie i innch sycylijskich parkach przyrody. To, co jej najbardziej teraz doskwiera, to brak widoku nieba. - Nie z każdego balkonu widać błękit, nie z każdego miejsca słychać szum morza - mówi. - Jesteśmy już zmęczeni i coraz częściej zadajemy sobie pytanie: jak to będzie dalej. Jak i kiedy? - dodaje.

Jak na razie władze wyspy poinformowały, że izolacja społeczna potrwa do 3 maja.  

***

Tytuł audycji: Czat Czwórki

Prowadzi: Piotr Firan

Materiał przygotowała: Weronika Puszkar 

Data emisji: 17.04.2020

Godz. emisji: 15.05

kul

Czytaj także

W pogoni za słońcem. Warto być cyfrowym nomadą?

Ostatnia aktualizacja: 13.09.2017 20:19
- Cyfrowymi nomadami zostaliśmy przypadkowo w 2009 roku. Wtedy to jeszcze się tak nie nazywało. Wtedy razem z partnerką ruszyliśmy w podróż, w którą zabraliśmy nasze umiejętności - wspomina Andrzej Budnik, podróżnik i współautor bloga "Los Wiaheros".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Chcesz wytłumaczyć dziecku świat? Zabierz go w podróż

Ostatnia aktualizacja: 07.11.2018 17:20
- W trakcie naszej wyprawy codziennie spełnialiśmy marzenia i zdobywaliśmy różne - nie tylko górskie - szczyty - opowiadają podróżnicy Eliza i Wojciech Łopacińscy, którzy wraz z dziećmi objechali dookoła świat.
rozwiń zwiń