Morsowanie - czy warto zacząć już dziś?

Ostatnia aktualizacja: 28.10.2021 17:04
W ubiegłym roku Polaków opanował szał morsowania. Dziś, choć mrozu jeszcze nie ma, można już wchodzić do lodowatej wody. - Sezon zaczyna się w październiku i trwa do marca albo nawet kwietnia - przekonywała w rozmowie z Czwórką Ewelina Pawlak z jednej z warszawskich grup morsujących.
Zdj. ilustracyjne
Zdj. ilustracyjneFoto: Shutterstock.com/AnnaTamila

morsowanie.jpg
Morsowanie. "Zimna woda zdrowia doda"

Morsowanie jest niemal dla wszystkich, pod warunkiem, że będziemy pamiętać o kilku podstawowych zasadach. - Każdy, kto chce zacząć swoją przygodę z tym rodzajem aktywności, powinien być zdrowy, czyli nieprzeziębiony. Jeśli cierpimy na jakiekolwiek przewlekłe choroby, należy skonsultować się z lekarzem - podkreślała morsująca Kamila Góreczny. - Na morsowanie należy zabrać ze sobą ręcznik, kostium, rękawiczki i czapkę. Do wody wchodzimy na tak długo, jak nam potrzeba. 

Posłuchaj
04:06 _PR4_AAC 2021_10_28-15-33-24.mp3 Morsowanie jesienią - czy warto zaczynać przygodę z tą aktywnością, zanim nadejdą mrozy? (Czat Czwórki)

Morsować można nawet codziennie, jednak by to robić, trzeba być w pełni sił. - Podczas wchodzenia do wody zapiera dech. Natomiast potem emocje opadają i jest cudownie - mówiła Ewelina Pawlak. - Na początku czuje się takie mrowienie w plecach. To naturalna reakcja, która nierzadko utrzymuje się jeszcze długo. 

morsowanie zima Piotr Galus 1200.jpg
Morsowaliśmy zanim to było modne! Czwórka w lodowatej wodzie

Posłuchaj także:

Zdaniem stołecznych morsów jedną z głównych zalet tego sportu jest... dobry humor. - Jeśli widzieliście morsów siedzących w lodowatej wodzie, zwróćcie uwagę, że ci ludzie się uśmiechają. To niesamowite, ile pozytywnej energii daje ten sport - podkreślała Ewelina Pawlak. - Przez pierwsze minuty odczuwany jest dyskomfort, ale prawdziwa przyjemność pojawia się z czasem - wtórował jej kolega mors.

Czytaj także:

Czasami zdarza się, że podczas jednego morsowania do wody wchodzi się dwukrotnie. - Wychodzimy, biegamy i wchodzimy jeszcze raz - wyliczała Ewelina Pawlak. - Ważne, by potem szybko się ubrać, by nie wychłodzić organizmu zbyt mocno - podkreślała Ewelina Pawlak. - To, że jesienią czasem pada deszcz, wcale nas nie zniechęca, jednak morsy zdecydowanie bardziej lubią chłodniejszą pogodę, i uważają, że najlepiej jest wskoczyć do wody przy minus kilkunastu stopniach.

***

Tytuł audycji: Czat Czwórki

Prowadzi: Piotr Firan

Materiał przygotowała: Marta Hoppe

Data emisji: 28.10.2021
Godzina emisji: 15.30

kd

Czytaj także

Czwarta fala COVID-19 i sezon grypowy. Najlepszą ochroną są szczepienia

Ostatnia aktualizacja: 21.10.2021 17:00
Tej jesieni blisko 1/4 społeczeństwa zamierza zaszczepić się przeciwko grypie, natomiast prawie 60 procent Polaków nie chce tego robić. Eksperci przypominają, że sezon grypy trwa w Polsce od października do maja i właśnie szczepienie chroni przed jej trudnym przebiegiem i powikłaniami.
rozwiń zwiń