Trucizna w kulturze. Od Królewny Śnieżki aż po smog

Ostatnia aktualizacja: 03.11.2019 15:00
Sokrates wypił cykutę, Kleopatra umarła od jadu. Trucizny towarzyszą człowiekowi od wieków, można nawet powiedzieć, że od momentu odkąd zaczął on jeść.  
Audio
  • Trucizny w dziejach świata. Niebezpieczne ryby, odrobina szaleju i zabójcze konwalie (Sztuka jedzenia/Czwórka)
  • "Przy stole z Hitlerem" - rozmowa z Rosellą Postorino (Sztuka jedzenia/Czwórka)
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: OlgaKan/Shutterstock.com

To, co dziś sprawia nam ogromną frajdę, czyli odkrywanie nowych smaków, dla człowieka pierwotnego było bardzo niebezpieczne. - Sięganie po coś, czego nikt wcześniej nie jadł, mogło skończyć się śmiercią - wyjaśnia Magdalena Tomaszewska-Bolałek.

Trucizna na każdy dzień tygodnia


Czytaj także
Gra o Tron 1200.jpg
Krwawa strawa. Co jedzą bohaterowie "Gry o tron"?

W starożytności silną trucizną była cykuta, czyli szalej jadowity. Używano jej do wykonywania wyroków śmierci i do skrytobójczych otruć, do samobójstw oraz jako karę. - W dawnych czasach mawiano, że Rzym na trucicielkach stoi, bowiem były specjalne cechy kobiet, które trudniły się sprzedawaniem trucizn. A to dla niewiernego męża, a to na szybki spadek, a to na niechcianego konkurenta - opowiada kulturoznawczyni. - Trucie, mimo, że zakazane prawem, było powszechne - dodaje.      

W średniowieczu pojawił się arszenik. - Zaczął swoją karierę jako lek. Dodawano go do kosmetyków i medykamentów. Więc najpierw to "podtruwanie" miało charakter nieświadomy - mówi gość Czwórki.

Czytaj także
anioł 1200.jpg
Co w kinie jadają zabójcy? Schabowy, stek i cytrynę

Włoska szkoła trucia

W XVI wieku na francuskim dworze pojawiła się Katarzyna Medycejska. - Przywiozła ze sobą widelec, szparagi i brokuły oraz rzeszę cukierników, którzy przygotowywali wykwintne słodkości - wymienia Tomaszewska-Bolałek. - Przywiozła także ze sobą włoską szkołę trucia i lubowała się w różnych magicznych napojach, które torowały jej synom drogę do korony.   

Która trucizna ma posmak migdałów? Co stosowano na małżeńską niewierność? Czy można zabić konwalią? Kto truje nas w XXI wieku? Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

W audycji także autorka książki "Przy stole z Hitlerem" Rosella Postorino opowiada o tym, jak wyglądało życie dziewcząt, które testowały jedzenie wodza III Rzeszy.

***

Tytuł audycji: Sztuka jedzenia

Prowadzi: Beata Kwiatkowska

Gość: Magdalena Tomaszewska-Bolałek (kulturoznawczyni)

Data emisji: 3.11.2019

Godzina emisji: 13.30

kul

Czytaj także

Sztućce a historia świata. "Diabelski widelec i usłużne ręce"

Ostatnia aktualizacja: 04.06.2018 10:40
- Jednym z pierwszych sztućców, które zostały wynalezione były pałeczki. Natomiast do dziś najpopularniejszymi sztućcami na świecie są ludzkie ręce - mówi antropolog kultury Magdalena Tomaszewska-Bolałek.   
rozwiń zwiń
Czytaj także

Deser jako artefakt. O kuchni Granta Achatza

Ostatnia aktualizacja: 30.12.2018 14:00
W restauracji "Alinea" w Chicago szef kuchni zaskakuje gości nie tylko smakiem, ale i wyglądem serowanych potraw. - Grant Achatz ma wyrazisty styl i charyzmę. Jest nie tylko mistrzem kuchni, lecz także czarodziejem i artystą - opowiada znawca kuchni i kina Jakub Gutek.
rozwiń zwiń