Mikroplastik. Nawet nie wiesz, że po nim stąpasz na plaży i w górach

Ostatnia aktualizacja: 11.07.2022 16:36
Drobinki mikroplastiku zalegają zakopane w piasku, schowane pomiędzy kamieniami. Porozmawiamy o zagrożeniu, jakie stanowią dla środowiska.
Turysta podczas górskich wędrówek
Turysta podczas górskich wędrówekFoto: shutterstock/ michelangeloop

Niewielkie elementy z plastiku zalegają na plażach i górskich szlakach, ścierają się i z roku na rok rozdrabniają coraz bardziej aż do wielkości ziarenek piasku, których nikt już nie jest w stanie wypatrzeć. Nasze plaże, morza i oceany stają się coraz bardziej przepełnione tym super drobnym mikroplastikiem, który jednocześnie jest zabójczy dla środowiska i naszego zdrowia. Gościem Czwórki będzie dr Monika Koperska ze Stowarzyszenia Rzecznicy Nauki.

W tej części programu sprawdzimy także, jaki środek transportu wybrać. Czy - zależnie od odległości, którą planujemy pokonać - warto dobierać rodzaj pojazdu, którym jedziemy? A może cel wybierać pod kątem ilości pozostawianego przez nas śladu CO2 i po prostu zrezygnować z podróży na koniec świata?

Zobacz także:

Po godz. 16.05 zaprosimy na spotkanie z pewnym wyjątkowym Argentyńczykiem. W swojej ojczyźnie Argentynie poznał Polkę, która była tam na Erasmusie, a ostatecznie oboje zdecydowali się przeprowadzić i zamieszkać w Polsce. Dziś ich rodzina jest "duża i głośna".

Sprawdzimy także, co warto jeść podczas wakacyjnych wyjazdów. Sezon urlopowy to dla wielu z nas czas na odpoczynek. Często okazuje się, że bywa to również odpoczynek od codziennej diety. Pokusy czyhające na nas na każdym rogu nie sprzyjają bowiem utrzymywaniu prawidłowych nawyków żywieniowych. Co zatem robić, by nie stracić formy podczas wakacji?

W programie także:

  • Popołudniowy Przegląd Sportowy

***

Na "Czat Czwórki" - we wtorek (12.07) o godz. 15.05 - zaprasza Piotr Firan.

kd

Zobacz więcej na temat: Czwórka wakacje
Czytaj także

"Najgorsze wakacje ever". Co przeżył Adi Kowalski w Turcji?

Ostatnia aktualizacja: 06.07.2022 16:50
Wakacje rozpoczęte, a wraz z nimi mamy wiele planów i oczekiwań. Każdy na nie czeka i chce, żeby wakacyjny wyjazd był udany i niezapomniany. Niestety czasami w konfrontacji z rzeczywistością różnie to wygląda. "Najgorsze wakacje ever" mogą się zdarzyć każdemu. Sprawdzamy, które ze swoich letnich wojaży najgorzej wspomina Adi Kowalski, wokalista i aktor.
rozwiń zwiń