Sekretne życie kawki. "Ten ptak nie zna mezaliansu"

Ostatnia aktualizacja: 07.02.2020 14:21
- Małżeństwa kawek są nierozłączne, ale jeśli jeden z osobników awansuje w hierarchii społecznej, nie pociąga za sobą swojego partnera, tylko łączy się z osobnikiem z wyższej kasty. Te ptaki nie dopuszczają mezaliansów - mówi Adam Zbyryt z koalicji Niech Żyją!.
Audio
  • Błękitne oczy, wybitna inteligencja i… życie na śmietniku - wszystkie tajemnice kawki (Najlepszy dzień tygodnia/Czwórka)
Kawka
KawkaFoto: Mikael Persson/Shutterstock.com

shutterstock gąsiorek 1200.jpg
Gąsiorek. maleńki ptaszek, który został rzeźnikiem

Ten niewielki ciemny ptaszek często mylony jest z wroną. Można go spotkać m.in. na miejskich trawnikach. - Gdy idziemy ulicą i widzimy siedzące tam ptaki: szare, czarne, to kawka będzie prawdopodobnie tym najmniejszym ze wszystkich. Kawki są popielate, mają szare główki i niebieskawe oczy - tłumaczył Adam Zbyryt z koalicji Niech Żyją!. - Są szalenie inteligentne, jak zresztą wszystkie krukowate.

ZOBACZ TAKŻE Kuropatwa - dlaczego wszyscy chcą ją zjeść? >>>


shutterstock sikorka bogatka ptak 1200.jpg
Sikorka bogatka. Brutalny chuligan w świecie ptaków

Kawki mieszkają m.in. w szczelinach miejskich murów. Niestety często są to otwory wentylacyjne. - Tam budują gniazda. Robią to w sposób dość wyjątkowy, bo zbierają tyle patyków, by znad gniazda wystawały im tylko oczy. Tak, by widzieć to, co dzieje się na zewnątrz - mówił Adam Zbyryt.

Jak podkreślał, z powodów bezpieczeństwa kawki sypiają w stadach, nierzadko spędzają noce też przy innych ptakach. - Łączą się w takie mieszane grupy, np. z gawronami, czy wronami siwymi - tłumaczył ekspert. Jednak, jak podkreślał, stada kawek są silnie zhierarchizowane. - Każdy osobnik ma ściśle ustaloną funkcję. Są bardzo inteligentne. Wiedzą też, że je obserwujemy i potrafią utrzymać z człowiekiem kontakt wzrokowy - tłumaczył ekspert.

ZOBACZ TAKŻE Agresywny, milczący wojownik - kormoran >>>

Ten gatunek bywa długowieczny. Jeśli uda się tym ptakom obronić przed przedstawicielami innych gatunków potrafią one przeżyć nawet 30 albo 40 lat. Część życia spędzają... w okolicach miejskich śmietników. Co je do nich przyciąga, skoro boją się jaskrawych kolorów? I dlaczego to właśnie ostrożność jest kluczem do życiowego sukcesu kawek? O tym także mówił Adam Zbyryt w rozmowie z Czwórką. 

***

Tytuł audycji: Najlepszy dzień tygodnia

Prowadzi: Kuba Marcinowicz

Materiał przygotowała: Anna Hardej

Data emisji: 7.02.2020

Godzina emisji: 6.25, 7.25

kd/kul

Czytaj także

Jemiołuszka. Ptak-podróżnik z punkową filozofią życia

Ostatnia aktualizacja: 30.11.2018 09:26
- Jemiołuszka jest ptakiem, który - zamiast uciekać z Polski - przylatuje do nas na zimę, m.in. w poszukiwaniu jedzenia. - Polska jest dla jemiołuszek takim "ciepłym krajem" - mówi Marcin Siuchno.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Mewy i ich przepis na życiowy sukces

Ostatnia aktualizacja: 01.08.2019 08:07
Mewy są tak głośne, że inne ptaki budują sobie gniazda w okolicy ich siedlisk - to gwarantuje bezpieczeństwo. Ich przepis na sukces jest prosty: chwycić w dziób wszystko, co chociaż trochę przypomina jedzenie i połknąć tak szybko, jak się da.
rozwiń zwiń