X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Sekretne życie kawki. "Ten ptak nie zna mezaliansu"

Ostatnia aktualizacja: 07.02.2020 14:21
- Małżeństwa kawek są nierozłączne, ale jeśli jeden z osobników awansuje w hierarchii społecznej, nie pociąga za sobą swojego partnera, tylko łączy się z osobnikiem z wyższej kasty. Te ptaki nie dopuszczają mezaliansów - mówi Adam Zbyryt z koalicji Niech Żyją!.
Audio
  • Błękitne oczy, wybitna inteligencja i… życie na śmietniku - wszystkie tajemnice kawki (Najlepszy dzień tygodnia/Czwórka)
Kawka
KawkaFoto: Mikael Persson/Shutterstock.com

shutterstock gąsiorek 1200.jpg
Gąsiorek. maleńki ptaszek, który został rzeźnikiem

Ten niewielki ciemny ptaszek często mylony jest z wroną. Można go spotkać m.in. na miejskich trawnikach. - Gdy idziemy ulicą i widzimy siedzące tam ptaki: szare, czarne, to kawka będzie prawdopodobnie tym najmniejszym ze wszystkich. Kawki są popielate, mają szare główki i niebieskawe oczy - tłumaczył Adam Zbyryt z koalicji Niech Żyją!. - Są szalenie inteligentne, jak zresztą wszystkie krukowate.

ZOBACZ TAKŻE Kuropatwa - dlaczego wszyscy chcą ją zjeść? >>>


shutterstock sikorka bogatka ptak 1200.jpg
Sikorka bogatka. Brutalny chuligan w świecie ptaków

Kawki mieszkają m.in. w szczelinach miejskich murów. Niestety często są to otwory wentylacyjne. - Tam budują gniazda. Robią to w sposób dość wyjątkowy, bo zbierają tyle patyków, by znad gniazda wystawały im tylko oczy. Tak, by widzieć to, co dzieje się na zewnątrz - mówił Adam Zbyryt.

Jak podkreślał, z powodów bezpieczeństwa kawki sypiają w stadach, nierzadko spędzają noce też przy innych ptakach. - Łączą się w takie mieszane grupy, np. z gawronami, czy wronami siwymi - tłumaczył ekspert. Jednak, jak podkreślał, stada kawek są silnie zhierarchizowane. - Każdy osobnik ma ściśle ustaloną funkcję. Są bardzo inteligentne. Wiedzą też, że je obserwujemy i potrafią utrzymać z człowiekiem kontakt wzrokowy - tłumaczył ekspert.

ZOBACZ TAKŻE Agresywny, milczący wojownik - kormoran >>>

Ten gatunek bywa długowieczny. Jeśli uda się tym ptakom obronić przed przedstawicielami innych gatunków potrafią one przeżyć nawet 30 albo 40 lat. Część życia spędzają... w okolicach miejskich śmietników. Co je do nich przyciąga, skoro boją się jaskrawych kolorów? I dlaczego to właśnie ostrożność jest kluczem do życiowego sukcesu kawek? O tym także mówił Adam Zbyryt w rozmowie z Czwórką. 

***

Tytuł audycji: Najlepszy dzień tygodnia

Prowadzi: Kuba Marcinowicz

Materiał przygotowała: Anna Hardej

Data emisji: 7.02.2020

Godzina emisji: 6.25, 7.25

kd/kul

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Jemiołuszka. Ptak-podróżnik z punkową filozofią życia

Ostatnia aktualizacja: 30.11.2018 09:26
- Jemiołuszka jest ptakiem, który - zamiast uciekać z Polski - przylatuje do nas na zimę, m.in. w poszukiwaniu jedzenia. - Polska jest dla jemiołuszek takim "ciepłym krajem" - mówi Marcin Siuchno.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Mewy i ich przepis na życiowy sukces

Ostatnia aktualizacja: 01.08.2019 08:07
Mewy są tak głośne, że inne ptaki budują sobie gniazda w okolicy ich siedlisk - to gwarantuje bezpieczeństwo. Ich przepis na sukces jest prosty: chwycić w dziób wszystko, co chociaż trochę przypomina jedzenie i połknąć tak szybko, jak się da.
rozwiń zwiń