Edukacja zawodowa się liczy. EuroSkills szansą dla młodych profesjonalistów

Ostatnia aktualizacja: 13.04.2023 18:42
Na początku września w Gdańsku odbędzie się inauguracja EuroSkills 2023. To miejsce, gdzie młodzi profesjonaliści będą konkurować ze sobą i mierzyć się z różnymi zadaniami. W szranki staną floryści, fryzjerzy, kucharze, informatycy czy operatorzy maszyn CNC. 
Zawodowcy są poszukiwani na rynku pracy
Zawodowcy są poszukiwani na rynku pracyFoto: shutterstock.com/JU.STOCKER

- EuroSkills to światowa inicjatywa, która ma za sobą przeszło 70 lat historii. To organizacja-federacja, która zrzesza państwa. Te wystawiają swoje drużyny, złożone z młodych zawodowców, którzy rywalizują ze sobą tak, jakby byli drużynami sportowymi - mówi Dawid Solak, zastępca dyrektora generalnego Fundacji Rozwoju Systemu Edukacji. - Różnica jest taka, że rywalizują o tytuły: najlepszego florysty, stolarza, operatora maszyn CNC, informatyka, kucharza, piekarza etc. - wymienia. 

Takie zawody odbywają się raz do roku, w Europie lub gdzieś w świecie. To ogromne wydarzenie, na które przyjeżdżają najlepsi reprezentanci poszczególnych państw. We wrześniu Polska będzie gospodarzem takich igrzysk o zasięgu europejskim. W Gdańsku będzie rywalizowało 650 młodych osób z 32 państw.

- Każdy kraj organizuje swoje eliminacje krajowe. Te zawody są przestrzałem przez całą gospodarkę: zaczynając od wspomnianej florystyki, przez opiekę społeczną, kończąc na konkurencjach o charakterze bardzo przemysłowym, jak lakiernictwo czy naprawa ciężkich pojazdów rolniczych - mówi gość Czwórki. - To praktyczne zawody z mnóstwem konkurencji. Mamy mnóstwo partnerów, którzy z nami współpracują, udostępniają ekspertów, sprzęt, know-how. We współpracy z nimi wyłaniamy naszych reprezentantów. 


Posłuchaj
10:47 czwórka czat czwórki 13.04.2023.mp3 O EuroSkills 2023 i pozycji szkolnictwa zawodowego w Polsce opowiada Dawid Solak (Czat Czwórki/Czwórka)

 

W tym roku polska drużyna będzie jedną z najliczniejszych w całej Europie. 

Cel EuroSkills

EuroSkills to jednak nie tylko zawody, zabawa i szanse. To też wyższy cel, który przyświeca wydarzeniu. Dawid Solak podkreśla potrzebę zbliżenia instytucji edukacyjnych, szkół, uczelni do realiów rynku pracy i potrzeb przedsiębiorców. - Wszystko po to, żeby młodzi ludzie, którzy skończą szkołę, pracowali lepiej, efektywniej i odpowiadali potrzebom przedsiębiorców - zwraca uwagę. - To może przełożyć się na efekty pracy, na gospodarkę. Chcemy promować szkolnictwo zawodowe, praktyczny fach w rękach. 

Na EuroSkills powstaną niemal 43 małe fabryki. Będzie m.in. zakład fryzjerski, mała restauracja, mała lakiernia. Każdy będzie mógł przyjść i zobaczyć, jak wygląda praca w danym zakładzie od kuchni. 

Obok stanowisk konkursowych będą też strefy "Try-a-Skill", w których odwiedzający będą mogli obserwować zawodników w akcji, a także wypróbować umiejętności związane z zawodem podczas licznych pokazów. Tam będzie można również spróbować własnych sił: zaprogramować robota, spróbować obsługiwać obrabiarkę CNC, złożyć słuchawkę do prysznica. 

Perspektywy i edukacja zawodowa

EuroSkills Gdańsk 2023 to nie będą pierwsze zawody, w których Polska drużyna bierze udział. - Jesteśmy w tej inicjatywie od kilku lat. Mamy swoje pierwsze sukcesy. W 2017 rok wróciliśmy z tytułem wicemistrza świata w gotowaniu. To otwiera perspektywy na rynku pracy - mówi gość Czwórki. - Dziś ten młody wicemistrz jest szefem kuchni w jednym z najlepszych hoteli w Londynie. 

Dawid Solak zwraca uwagę na ogromne znaczenie inicjatywy EuroSkills, ale też na nowe wyzwania, które stoją przed sektorem edukacji zawodowej i rynkiem pracy. Dostrzega ogromne znaczenie profesjonalistów, zawodowców, którzy poszukiwani są przez przedsiębiorców. 

***

Tytuł audycji: Czat Czwórki

Prowadzi: Piotr Firan

Gość: Dawid Solak (zastępca dyrektora generalnego Fundacji Rozwoju Systemu Edukacji)

Data emisji: 13.04.2023

Godzina emisji: 15.19

pj