Szkoły branżowe kontra "zawodówki". Co się zmieni?

Ostatnia aktualizacja: 22.12.2016 17:33
Likwidacja gimnazjów, przywrócenie 8-klasowej szkoły podstawowej i nowa podstawa programowa to tylko niektóre punkty reformy oświatowej. Po skończonej podstawówce będziemy bowiem mogli teraz wybrać naukę w nowopowstałej szkole… branżowej.
Audio
  • Jaka przyszłość czeka szkolnictwo zawodowe w Polsce i czy szkoły branżowe to dobry pomysł? (Czat Czwórki)
Szkoły branżowe mają ułatwiać młodym ludziom wejście na rynek pracy
Szkoły branżowe mają ułatwiać młodym ludziom wejście na rynek pracyFoto: Glow Images/East News

Paulina Fronczek Do tej pory promowano licea, a potem studia. Dlatego "zawodówki" są dziś na rynku bardzo źle postrzegane, mają zły PR. To są duże zaniedbania z wielu lat

Szkoła branżowa będzie realizowała wykształcenie zawodowe w dwóch stopniach. W ramach pierwszego będzie można zdobyć podstawową kwalifikację, czyli na przykład mechanika pojazdów samochodowych. W drugim stopniu - kolejną, np. technika pojazdów samochodowych. Wówczas będzie można przystąpić także do matury branżowej. Pierwsi uczniowie w szkołach branżowych pojawią się 1 września 2017 roku. - Dziś niemal 50 proc. pracodawców w Polsce zgłasza problemy z zatrudnianiem fachowców. Sprawa jest już tak poważna, że zdecydowano się na drastyczne kroki - mówiła Paulina Fronczek. A jak przekonywał Michał Sznajder, firmy usiłują "ratować się" rekrutując specjalistów z zagranicy. - Największe braki mamy w branżach produkcyjnych, m.in. w motoryzacji, ale także w sektorze przemysłowym, czy energetycznym. Tam brakuje ludzi o bardzo specjalistycznym wykształceniu - mówił ekspert.

Zaś zdaniem Bogdana Kruszakina z Ośrodka Rozwoju Edukacji, szkoły zawodowe wciąż "ewoluują". - Zmiany programowe w szkołach zawodowych wciąż są realizowane, a w ich planowaniu uczestniczą pracodawcy. Teraz system będzie "wspomagał" absolwentów, by zbliżyć ich do rynku pracy - mówił gość Czwórki.

Na ile oferta edukacyjna współgra z tym, czego potrzebują pracodawcy? W których branżach rynek specjalistów jest już nasycony, a w jakich wciąż "praca szuka człowieka" i jak odczarować mit o tym, że to studia, a nie "zawodówki" gwarantują znalezienie pierwszej pracy? Zapraszamy do wysłuchania nagrania dyskusji ze studia Czwórki.

***

Tytuł audycji: "Czat Czwórki"

Prowadzi: Piotr Firan

Materiał przygotowała: Anna Depczyńska

Gość: Paulina Fronczek (Job House), Michał Sznajder (Biuro Pośednictwa Pracy Antal), Bogdan Kruszakin (Wydział edukacji dla rynku pracy w Ośrodku Rozwoju Edukacji)

Data emisji: 22.12.2016

Godzina emisji: 15.05

kd/kul

Czytaj także

Rozmowa kwalifikacyjna. "Strój buduje wizerunek"

Ostatnia aktualizacja: 01.08.2016 17:10
Odpowiedni strój w pracy to podobno płowa sukcesu. Jak powinniśmy wyglądać i o które elementy garderoby zadbać w pierwszej kolejności, by dostać wymarzone stanowisko i utrzymać je?
rozwiń zwiń
Czytaj także

Martwe kierunki studiów. Czego nie studiować?

Ostatnia aktualizacja: 08.09.2016 18:48
Jak wynika z badań Instytutu Sokratesa do 2020 roku liczba żaków na polskich uczelniach może spaść nawet o 800 tys. w porównaniu z rokiem 2012. Przewiduje się również zamykanie poszczególnych kierunków studiów i uczelni, także tych państwowych.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Gdzie znajdziesz pracę po zawodówce?

Ostatnia aktualizacja: 26.09.2016 15:50
Eksperci rynku zatrudnienia przez ostatnie lata twierdzili, że kluczem do sukcesu na rynku zawodowym nie jest ukończenie studiów lecz zawód. Jak się okazuje osoby po zawodówkach też nie mają pracy.
rozwiń zwiń