Detoks od internetu - czy jest możliwy?

Ostatnia aktualizacja: 06.09.2017 13:31
Maciej Dębski z Fundacji Dbam o Mój Zasięg przeprowadził eksperyment - poprosił uczniów z Trójmiasta, by przez trzy dni nie korzystali z żadnych mediów społecznościowych. Udało się, a rok później sam spróbował żyć poza siecią. Jak to się skończyło?
Audio
  • Jak "odstawić" internet i czy w XXI wieku jest to możliwe? Rozmowa z Maciejem Dębskim (TOP/Czwórka)
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: Unchalee Khun/Shutterstock.com
alan andersz 1200.jpg
Alan Andersz kontra nowe technologie

Od laptopa i smartfona Maciej Dębski odciął się na 11 dni. Jak przekonywał, problem pojawiał się, gdy internet potrzebny był mu do pracy, lub po prostu - gdy przychodziły takie dni, gdy i tak "siedzimy przyklejeni do smartfona". - Odłączenie oznaczało także nie korzystanie z telewizji, kont bankowych, elektronicznych płatności. Używałem elektryczności tradycyjnie, ale pozbawiłem się kontaktu ze światem za pomocą cyfrowych narzędzi - opowiadał gość Kuby Marcinowicza. Jak przekonywał, już po trzech dniach poczuł, że "jego mózg zwalnia miejsce na inne, ciekawsze informacje".

Maciej Dębski Podczas detoksu zdiagnozowałem się. Dowiedziałem się, czego w technologii i o jakich porach dnia najbardziej mi brakuje

Co jeszcze zmieniło się w jego życiu? Jak - po dwudziestu latach korzystania z nowych technologii - Maciej Dębski radził sobie z pokusą sięgania po telefon, by sprawdzić, czy "nikt nie napisał" i kiedy pojawił się u niego syndrom "odstawienia"? I czy jeszcze raz zdecydowałby się na technologiczny detoks? O tym w nagraniu rozmowy ze studia Czwórki.

***

Tytuł audycji:  TOP - Trochę Optymizmu Popołudniem 

Prowadzi: Kuba Marcinowicz

Gość: Maciej Dębski (Fundacja Dbam o Mój Zasięg, Uniwersytet Gdański)

Data emisji: 5.09.2017

Godzina emisji: 18.20

kd/jsz

Czytaj także

Olga Borys. Z technologią na co dzień

Ostatnia aktualizacja: 04.04.2017 19:56
- Otacza nas technologia i mamy tyle problemów, że dobrze, jeśli maszyny mogą nas trochę odciążyć. Ale ja lubię myśleć samodzielnie, chyba potrzebuję być człowiekiem - mówi aktorka teatralna, filmowa, serialowa i dubbingowa w rozmowie z Czwórką.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Kolekcjonowanie treści z sieci - po co to robimy?

Ostatnia aktualizacja: 11.05.2017 19:14
- Przeszliśmy z epoki przedmiotu do epoki usługi. Zamiast kupować konkretne rzeczy, łatwiej nam płacić abonament i mieć stały dostęp do różnych bibliotek, np. muzyki, książek czy filmów - przekonywał Piotr Gnyp, ekspert nowych technologii.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Magdalena Schejbal: doceniam siłę internetu

Ostatnia aktualizacja: 23.05.2017 18:15
Od e-booków woli tradycyjne książki i płyty winylowe. Jest też całkowitą nowicjuszką w świecie portali społecznościowych i ciągle uczy się z nich korzystać. Jak przyznała w rozmowie z Czwórką, internetu nie sposób jednak nie doceniać.
rozwiń zwiń