Ruch drogowy w pandemii. Jeździmy rzadziej, ale szybciej

Ostatnia aktualizacja: 11.02.2021 19:00
W 2020 roku fotoradary zrobiły mniej zdjęć, ale kierowcy więcej za nie zapłacili. - Zarejestrowaliśmy mniej wykroczeń, ale wzrosła liczba przypadków przekroczenia prędkości o ponad 50 km/h w obszarze zabudowanym - mówi Monika Niżniak z Głównego Inspektoratu Transportu Drogowego.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Pixabay.com

Zobacz
shutterstock samochody droga korek 1200.jpg
Wykroczenia kierowców. 6 grzechów głównych

Ruch drogowy w czasie pandemii charakteryzował się falowością. - Były miesiące, kiedy całkowicie zamierał, jeśli chodzi o samochody osobowe, w związku z czym przełożyło się to na 15-proc. spadek liczby naruszeń, które zostały zarejestrowane przez fotoradary - przyznaje Tomasz Budzik z serwisu Autokult.pl. Ale ponieważ te wykroczenia, które zostały odnotowane, dotyczyły głównie terenu zabudowanego, stanowiły większe zagrożenie dla innych uczestników ruchu drogowego. 

Posłuchaj
07:39 CZWORKA TOP - fotoradary 11.02.2021.mp3 Bezpieczeństwo na drogach w 2020 roku. Co zarejestrowały fotoradary? (TOP/Czwórka)

Zobacz
shutterstock_paliwo 1200.jpg
Czym nakarmić auto zimą? Podpowiadamy, jakie wybrać paliwo

- Kierowcy wykazali się dużo większą brawurą niż dotychczas. 1 mln 329 tys. zarejestrowanych naruszeń dotyczyło przekroczenia prędkości, a ponad 40 tys. wjazdu na skrzyżowanie przy czerwonym świetle - wylicza Monika Niżniak. - Być może wpływ miało na to złudne przeświadczenie, że skoro drogi są puste, to można sobie na nich na więcej pozwolić. 

Posłuchaj także:

W Polsce w użyciu są 434 fotoradary. Dodatkowo służby dysponują 29 pojazdami z takim sprzętem. W 2020 r. najwięcej pracy miał fotoradar przy ul. Grójeckiej w Warszawie, który wykonał 18,5 tys. zdjęć.

***

Tytuł audycji: TOP - Trochę Optymizmu Popołudniem

Prowadzi: Kuba Marcinowicz

Materiał: Mateusz Kulik

Data emisji: 11.02.2021

Godzina emisji: 18.16

kul

Czytaj także

Płatne parkowanie. Czy są plusy takiego rozwiązania?

Ostatnia aktualizacja: 04.11.2020 22:00
Największe polskie miasta z roku na rok decydują się na rozszerzanie obszaru stref płatnego parkowania. Systematycznie także podnoszą opłaty za miejsca postojowe. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Opony całoroczne - warto zakładać je zamiast zimowych?

Ostatnia aktualizacja: 13.11.2020 13:36
Listopad to miesiąc, w którym zmieniamy opony letnie na zimowe. Alternatywą są opony całoroczne, dzięki którym, jak mogłoby się wydawać, oszczędzamy czas i pieniądze. - To nie jest rozwiązanie uniwersalne, bo te opony mają specyficzne właściwości - przestrzega ekspert Mateusz Lubczański. 
rozwiń zwiń