Gaśnica samochodowa - czy wiesz, jak ją stosować?

Ostatnia aktualizacja: 04.03.2021 21:48
Za brak gaśnicy w samochodzie można otrzymać nawet 500 zł mandatu. Informacje o pożarach aut pokazują jednak, jak mało skuteczna to broń w walce z ogniem, a część winy za taki stan rzeczy ponoszą sami kierowcy.
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock/ ANUPONG RAJSUPA

samochody elektryczne free 1200.jpg
Jaka będzie przyszłość polskiej motoryzacji?

Trójkąt ostrzegawczy, lewarek, apteczka i gaśnica to elementy, które każdy kierowca powinien posiadać w swoim samochodzie. I o ile o trójkącie i apteczce zwykle pamiętamy, to o sprawnej gaśnicy już nie zawsze. A to przecież jeden z ważniejszych elementów bezpieczeństwa, który może się przydać w niejednej sytuacji.

- Myślę, że większość kierowców gaśnicę wozi, jednak zapominamy o tym, by przeprowadzić kontrolę techniczną jej sprawności - mówi Tomasz Budzik z autokult.pl. - Zdarza się, że kierowcy przez lata wożą w samochodzie zamkniętą w bagażniku gaśnicę i do niej nie zaglądają.


Posłuchaj
06:45 Czwórka/TOP - gaśnica samochodowa 04.03.2021.mp3 Z Tomaszem Budzikiem z autokult.pl rozmawiamy o gaśnicach samochodowych (TOP/Czwórka)

  

Polska jest jednym z ośmiu krajów europejskich, w których gaśnica jest wymagana. Najczęściej w samochodach osobowych znajdziemy gaśnicę o minimalnej wadze 1 kg. Jej umiejscowienie w samochodzie jest uzależnione od modelu auta; może znajdować się w bagażniku lub u podnóża przednich foteli. Zgodnie z przepisami gaśnica powinna być poddawana przeglądowi raz na 12 miesięcy. Oddajemy ją do specjalnego zakładu, gdzie specjalista sprawdzi ciśnienie we wnętrzu gaśnicy, sprawdzi ważność i sprawność naboju, który to ciśnienie może powodować. Koszt takiej usługi wynosi ok. 20 zł.


zamknięte kluczyki do samochodu shutter 1200 Vershinin89.jpg
Kluczyki zatrzaśnięte w samochodzie. Co zrobić?

Czytaj także:

Jednak standardowa gaśnica może być skuteczna tylko w początkowej fazie pożaru samochodu. - Wtedy należy wyłączyć silnik, opuścić auto i delikatnie uchylić klapę silnika, bo najczęściej tam zaczyna się pożar, a następnie skierować ją w zarzewie pożaru - radzi specjalista.

Zdaniem Tomasza Budzika kierowcy często używają gaśnic niewłaściwie. - Nie ćwiczy się tego na kursie prawa jazdy. Prawdopodobnie większość kierowców nie uruchomiła gaśnicy, więc w sytuacji stresowej, gdy dochodzi do pożaru i liczy się czas - możemy popełniać błędy, które potem mogą się na nas zemścić - tłumaczy.

Czytaj także:

- Problemem jest to, najczęściej kupujemy najtańszą gaśnicę w supermarkecie i to też może okazać się błędem. Jeżeli chodzi o system uruchamiania gaśnic, to gaśnice możemy podzielić na takie, w których gaz wyrzuci później proszek z naboju, i takie, gdzie gaz pod ciśnieniem jest utrzymywany w całej objętości gaśnicy - wyjaśnia ekspert. - Te pierwsze są o tyle lepsze, że po wyjęciu zawleczki możemy ich od razu użyć; w drugim przypadku należy odczekać kilka sekund. I tu pojawia się problem, bo kiedy pożar wybucha, chcemy go jak najszybciej ugasić; wyciągamy zawleczkę i wielu kierowców od razu wciska i trzyma kurczowo spust. Wtedy większość gazu jest bezproduktywnie tracona, proszek zostaje w większości w gaśnicy, a gaśnica po prostu nie jest w stanie ugasić nawet małego pożaru.


***

Tytuł audycji: TOP - Trochę Optymizmu Popołudniem

Prowadzi: Kuba Marcinowicz

Materiał przygotował: Mateusz Kulik

Data emisji: 04.03.2021

Godzina emisji: 18.15

aw

Czytaj także

Cyfrowa demencja. Jak społecznościówki wpływają na nasz rozwój?

Ostatnia aktualizacja: 27.06.2018 17:45
Wiele czynności, które kiedyś wykonywaliśmy manualnie dziś przeniosły się do internetu. Naukowcy twierdzą, że nie pozostaje to bez wpływu na funkcjonowanie naszego mózgu. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Media społecznościowe w walce z przestępcami

Ostatnia aktualizacja: 16.02.2021 16:26
Od lat chętnie korzystamy z mediów społecznościowych. To świetne źródło informacji dla policyjnego białego wywiadu. 
rozwiń zwiń