Myjesz auto na własnej posesji? "Mogą być konsekwencje"

Ostatnia aktualizacja: 01.07.2021 19:49
Wiele osób decyduje się myć samochód na własnej posesji. Tymczasem stanowi to zagrożenie dla środowiska. Choć za mycie grozi mandat nawet do 500 zł, na dobrą sprawę przepis jest martwy.
zdj.ilustracyjne
zdj.ilustracyjneFoto: REDPIXEL.PL/Shutterstock.com

inteligentny dom 1200.jpg
Inteligentne domy. Gdy wifi jest nawet tam, gdzie się go nie spodziewasz

- Myjemy swoje samochody na własnej posesji, to normalna rzecz dla Polaków. Mamy myjki ciśnieniowe i mnóstwo kosmetyków przeznaczonych dla aut, więc nie zwracamy uwagi na to, o dzieje się z tymi płynami potem, gdy wsiąkają w trawnik - mówił Mariusz Zmysłowski z Autokult.pl. Jak się okazuje za taką czynność możemy dostać mandat nawet w wysokości 500 złotych. - Pewnie większość osób byłaby w takiej sytuacji po prostu zaskoczona, bo ten przepis jest martwy, na co dzień nikt go nie egzekwuje. Nawet gdyby tak było odpowiednie służby musiałyby złapać nas na "gorącym uczynku", a to nie łatwe - tłumaczył ekspert.

Posłuchaj
03:10 _PR4_AAC 2021_07_01-18-14-52.mp3 Za mycie samochodu we własnym ogródku można dostać mandat? (TOP/Czwórka) 

holowanie shutter 1200 .jpg
Co robić, jeśli odholują nam samochód?

Korzystanie z biodegradowalnych i przyjaznych dla środowiska preparatów - teoretycznie - nie uchroni nas przed mandatem. Jednak w praktyce każdego roku jest tylko kilka przypadków faktycznego ukarania za mycie auta we własnym ogródku. Jeśli już dochodzi do interwencji, najczęściej kończy się ona upomnieniem. - To może wydawać się błahy problem, ale tak naprawdę w czasie jednego mycia do gleby przedostaje się bardzo wiele szkodliwych dla środowiska substancji - mówił Mariusz Zmysłowski.

Czytaj także:

Jak podkreślał, za tego typu przewinienia na Zachodzie, na przykład w Niemczech kara się bardziej dotkliwie. - To, że w Polsce poprostu nie zwraca się na to uwagi świadczy o naszej niskiej świadomości w zakresie edukacji ekologicznej - tłumaczył ekspert. Jak się okazuje, za 500 pln potencjalnego mandatu można umyć samochód wielokrotnie legalnie na jednej z myjni samochodowych, bądź oddać auto do specjalistów.   

***

Tytuł audycji: TOP - Trochę Optymizmu Popołudniem

Prowadzi: Kuba Marcinowicz

Materiał: Mateusz Kulik

Data emisji: 01.06.2021

Godzina emisji: 18.19

kd

Czytaj także

Ruch drogowy w pandemii. Jeździmy rzadziej, ale szybciej

Ostatnia aktualizacja: 11.02.2021 19:00
W 2020 roku fotoradary zrobiły mniej zdjęć, ale kierowcy więcej za nie zapłacili. - Zarejestrowaliśmy mniej wykroczeń, ale wzrosła liczba przypadków przekroczenia prędkości o ponad 50 km/h w obszarze zabudowanym - mówi Monika Niżniak z Głównego Inspektoratu Transportu Drogowego.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Co robić, jeśli odholują nam samochód?

Ostatnia aktualizacja: 26.03.2021 11:55
Zniknięcie samochodu z miejsca, w którym go zostawiliśmy przyprawia nas z reguły o szybsze bicie serca. Po pierwsze - nie panikujmy. Co zrobić w takiej sytuacji i ile będzie nas to kosztowało?
rozwiń zwiń