Inteligentne domy. Gdy wi-fi jest nawet tam, gdzie się go nie spodziewasz

Ostatnia aktualizacja: 29.06.2021 20:22
Bezprzewodowa łączność wi-fi to jeden z najważniejszych wynalazków ostatnich lat. Przydaje się nie tylko w przypadku komputerów czy smartfonów. - Parę dni temu o aktualizację oprogramowania poprosiły mnie moje żarówki - mówił w rozmowie z Czwórką Maciej Gajewski ze Spidersweb.pl. 
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock.com/Zapp2Photo

smartfon FREE 1200.jpg
Mail jak polecony. Wszystko o e-doręczeniach

Sieciowe żarówki, e-czajnik, waga, pralka lub odkurzacze online - bezprzewodowa sieć zmieniła nasze życie, uwalniając nas od niewygodnych kabli. Wi-fi znajduje się dziś w urządzeniach, których jeszcze parę lat temu byśmy nie podejrzewali o posiadanie interfejsu sieciowego. - Istnieją różne systemy w inteligentnym domu i niemal wszystkie opierają się na połączeniu wi-fi - tłumaczył Maciej Gajewski ze Spidersweb.pl. Jak podkreślał, żarówki to dobry sposób na rozpoczęcie swojej przygody z tą technologią, bo do ich instalacji nie potrzeba wielkich nakładów finansowych. - Sam używam oświetlenia, którym da się sterować dzięki wi-fi: światła mogą być wielokolorowe, da się je zsynchronizować z odtwarzaną akurat muzyką. Oświetlenie wie też, kiedy wychodzę z domu i kiedy należy się wyłączyć - opowiadał ekspert. 

Posłuchaj
07:37 Czwórka top 2021_06_29-18-19-18.mp3 Świat zasięgu wi-fi - udogodnienia w codzienności (TOP/Czwórka) 

komputer haker stock 1200.jpg
Bezpieczeństwo w sieci - jak o nie zadbać?

Moduł wi-fi znajdziemy także w robotach kuchennych. - Niektóre z nich mogą się łączyć z siecią i ściągać z niej przepisy kulinarne, a potem krok po kroku "przeprowadzać" swoich właścicieli przez ich zawiłości, albo samodzielnie wykonywać pewne czynności, jak mieszanie składników. Gdy moja narzeczona kupiła taki sprzęt śmiałem się, że będę musiał aktualizować garnek - wspominał Krzysztof Rojek z Antyweb.pl. 

Posłuchaj:

Lodówki z wielkimi ekranami nie są już nowością, ale niektóre z nich mają wbudowane skanery kodów kreskowych. - Ta funkcja przydaje się, gdy jesteśmy na zakupach i nie wiemy, czy kupić na przykład masło, czy wciąż jest dostateczny zapas danego produktu. Nie wszystkie produkty spożywcze mają kody, niektóre mają wbudowane kamerki, dzięki którym możemy po prostu zobaczyć, co znajduje się na półkach nawet będąc z markecie - tłumaczył Maciej Gajewski. Gdybyśmy chcieli napić się specjalnej kawy czy herbaty, z pomocą przyjdą nam e-czajnik albo ekspres online. - Jeśli producent wprowadzi na rynek nowy produkt nasz sprzęt nas o tym poinformuje. A jeśli po prostu nie chce nam się wstawać z fotela, możemy wydać polecenie zdalnie i sprzęt przygotuje dla nas napój - mówił ekspert. - Podobnie rzecz ma się z pralką, którą możemy uruchomić zdalnie z sąsiedniego pomieszczenia, i która poinformuje swojego producenta o ewentualnych usterkach w razie konieczności naprawy. 

***

Tytuł audycji: TOP - Trochę Optymizmu Popołudniem

Prowadzi: Kuba Marcinowicz

Materiał: Mateusz Kulik

Data emisji: 29.06.2021

Godzina emisji: 18.19

pj

Czytaj także

Czy wszystkie smartfony będą mieć takie same ładowarki?

Ostatnia aktualizacja: 20.01.2020 21:54
Parlament Europejski chce ujednolicenia ładowarek do urządzeń elektronicznych. Politycy przygotowują zmiany, na mocy których wszystkie urządzenia przenośne będzie można naładować ładowarką jednego typu.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wymiana roślin w internecie dzięki aplikacji. Jak to działa?

Ostatnia aktualizacja: 21.10.2020 20:20
Dotychczas w sieci najczęściej wymienialiśmy się odzieżą czy przedmiotami codziennego użytku. Teraz do tej listy dołączyły rośliny. 
rozwiń zwiń