Gamingowy świat. Kto narażony jest na uzależnienie od gier?

Ostatnia aktualizacja: 29.08.2022 21:30
Odsetek kobiet i mężczyzn grających w gry komputerowe utrzymuje się na podobnym poziomie od lat. Naukowcy informują jednak, że przedstawiciele jednej płci uzależniają się od gier bardziej. 
Przez lata gracze stawiali PlayStation.
Przez lata gracze stawiali PlayStation.Foto: shutterstock/ronstik

Kobiety stanowią około 49 procent społeczności gamerów, co burzy stereotyp postrzegania świata gier jako męskiej społeczności. W gry wideo grają osoby różnych płci, w różnym wieku, wywodzące się z różnych grup społecznych. 

Mężczyźni narażeni bardziej 

Badacze z Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego zdecydowali się przeprowadzić badanie na 815 osobach różnych płci, w wieku 18-35, które grają w gry. Jeden z ich wniosków, po zakończeniu projektu mówi, że symptomy uzależnienia od gier są silniejsze w grupie mężczyzn

- Ma to podłoże społeczne. Mężczyźni i kobiety różnią się od siebie pod względem stylów radzenia sobie ze stresem. Kobiety częściej proszą i zwracają się po pomoc. Domagają się wsparcia od swoich najbliższych, natomiast mężczyźni kulturowo wychowywani są w taki sposób, żeby radzić sobie samemu bez pomocy innych - mówi psychoterapeutka Marta Gryn. - To z kolei sprzyja uzależnieniu, bo skupiamy się na swoich emocjach. Nie dzielimy się nimi na zewnątrz i szukamy czegoś, żeby je stłumić, zagłuszyć i nie odczuwać.

Konsekwencje uzależnienia

Uzależnieni mogą być dorośli i dzieci, a konsekwencją uzależnienia może być wycofanie się z życia społecznego, utrata relacji z bliskimi, utrata zainteresowania dotychczasowymi pasjami innymi niż gry komputerowe. - Im więcej czasu spędzamy na graniu w gry komputerowe, tym bardziej powinniśmy na to zwrócić uwagę. To może być symptom, że coś jest nie tak - zwraca uwagę specjalistka. - Rolę w uzależnieniu mogą odgrywać nie tylko gry, ale także ilość poświęcanego im czasu i inne czynniki psychologiczne.

Posłuchaj
04:28 Czwórka/TOP - uzależnienie od gier komputerowych 29.08.2022. mp3 Psychoterapeutka Marta Gryn o uzależnieniu od gier komputerowych (TOP/Czwórka)

 

Marta Gryn zauważa jednak, że gry komputerowe, w racjonalnych dawkach mogą działać korzystnie. Z przeprowadzonych badań wynika, że podnoszą nasze funkcje poznawcze, wzmacniają koordynację, koncentrację na zadaniu, poprawiają uwagę. - Jednak gdy za dużo gramy, otrzymane korzyści są niewspółmierne i niewystarczające, żeby ryzykować - przestrzega. - Według badaczy uzależnienie od gier komputerowych może łączyć się z poczuciem samotności, lęku i być symptomem depresji.

***

Tytuł audycji: TOP - Trochę Optymizmu Popołudniem

Prowadzi: Mateusz Kulik

Materiał przygotował: Szymon Jaworski

Data emisji: 29.08.2022

Godzina emisji: 18.15

aw/pj

Czytaj także

Ciekawostki, gaming i "sociale" - co słychać w świecie nowych technologii

Ostatnia aktualizacja: 13.12.2021 11:55
Przetestujemy kolejną grę, sprawdzimy nowoczesne programy antyplagiatowe i zajrzymy do social mediów, by sprawdzić najnowsze trendy. 
rozwiń zwiń