Transport dronowy - czy rozwiąże problemy mieszkańców Gambii?

Ostatnia aktualizacja: 19.04.2023 15:50
Od lutownicy i pierwszego drona przez Harvard do Gambii - tak w skrócie można opisać rozwój kariery konstruktorskiej gościa audycji Jana Krycy. 
Od pojawienia się pierwszych dronów w przestrzeni powietrznej minęło kilka dekad. Dzisiaj możemy mówić o ich powszechności i wykorzystaniu dla celów transportowych, komunikacyjnych, pasażerskich, cywilnych i wojskowych. (zdj. ilustracyjne)
Od pojawienia się pierwszych dronów w przestrzeni powietrznej minęło kilka dekad. Dzisiaj możemy mówić o ich powszechności i wykorzystaniu dla celów transportowych, komunikacyjnych, pasażerskich, cywilnych i wojskowych. (zdj. ilustracyjne)Foto: Dmitry Kalinovsky/Shutterstock

Obecnie gość Czwórki przebywa w Bandżulu, stolicy Gambii. - Celem mojej wizyty jest wystartowanie pierwszego projektu dostawy za pomocą dronów dla organizacji działających w obszarze opieki zdrowotnej - opowiada. Koncepcja wykorzystania dronów w logistyce obecna jest już od wielu lat. W Rwandzie, we wschodniej Afryce, cały obszar jest zaopatrywany w ten sposób, na przykład w krew dla szpitali. Ale wymaga to odpowiedniego przeszkolenia personelu. - My chcemy pokazać, że takie przeszkolenie może trwać tylko kilka minut i dzięki temu zwiększyć liczbę członków personelu medycznego, którzy mogliby takie transporty zamawiać, wysyłać i odbierać - wyjaśnia.

W krajach Afryki, gdzie dostawy krwi i leków trwają często wiele godzin, transport dronowy wydaje się najlepszym rozwiązaniem. - Z dronami, które wykorzystujemy, ten czas skraca się nawet do 8 minut. W przypadku ratowania życia to prawdziwy "gamechanger" - tłumaczy rozmówca Mateusza Kulika. - Przez Gambię przepływa rzeka, która dzieli kraj na pół, i jest tam tylko jeden most. To pokazuje, jak dużym ułatwieniem dla pracy medyków byłoby wprowadzenie dronów do codziennego użytku.  

Rozwiązanie zaproponowane przez gościa Czwórki spotkało się z bardzo dobrym przyjęciem tamtejszego ministerstwa zdrowia i pracowników opieki medycznej. - A ponieważ pielęgniarki i lekarze są bardzo szanowanymi członkami społeczeństwa, możemy też liczyć na przychylność samych mieszkańców - opowiada Jan Kryca.   

Sprawdź też:

Jan Kryca jest studentem Harvard University, laureatem Forbes 25 Under 25, członkiem Harvard Innovation Labs, półfinalistą Harvard President’s Innovation Challenge oraz stypendystą Arkwright Engineering, absolwentem Yale Young Global Scholars oraz CEO & Founder startup’u Arda. - Pierwszego drona zbudowałem siedem lat temu. Przyczynił się do tego gwiazdkowy prezent, czyli lutownica i komponenty do stworzenia tego urządzenia - wspomina. - Magia koncepcji, że można zbudować coś, co potem jest w stanie zawisnąć w powietrzu, zafascynowała mnie i trwa to do dzisiaj.  

Posłuchaj
12:50 CZWÓRKA TOP - jan kryca 18.04.2023.mp3 Jan Kryca - młody konstruktor dronów z projektem w Gambii (TOP/Czwórka)

***

Tytuł audycji: TOP - Trochę Optymizmu Popołudniem

Prowadzi: Mateusz Kulik

Gość: Jan Kryca

Data emisji: 18.04.2023

Godzina emisji: 17.15

kul