Co robią młodzi w internecie? "Rozrywka, muzyka, ale nie edukacja"

Ostatnia aktualizacja: 31.05.2023 17:56
- Dla ludzi urodzonych po 2010 roku, internet to naturalne środowisko, korzystają więc z niego inaczej niż ich starsi koledzy. Kilkadziesiąt procent tych osób surfuje po sieci więcej niż cztery godziny każdego dnia - mówił Jacek Walaszczyk, ekspert nowych technologii. 
Jak żyją młodzi ludzie w sieci i czego najczęściej tam szukają?
Jak żyją młodzi ludzie w sieci i czego najczęściej tam szukają?Foto: Gorodenkoff/Shutterstock.com

- Im użytkownik jest młodszy, tym lepiej radzi sobie w internecie. Okazuje się, że osoby z pokolenia "Alfa", czyli urodzone po 2010 roku, nazywamy "pokoleniem natywnym cyfrowo". To oznaczy, że surfowanie po sieci jest dla tych ludzi naturalnym środowiskiem. Biegłość w poruszaniu się w internecie i obsługiwaniu urządzeń elektronicznych są dużo większe niż w przypadku osób starszych - mówił Jacek Walaszczyk, senior manager w zespole Technology Consulting z firmy EY Polska. 

Młodzi żyją w internecie, a nie w realu?

Mówi się, że "internet jest taki sam dla wszystkich", ale jak zaznaczał gość Czwórki, kluczem jest to, że młodzież po prostu inaczej korzysta z takich dobrodziejstw elektroniki. - Każdy może korzystać z muzyki i wiedzy w równy sposób, ale młodsze pokolenia robią to inaczej niż starsze. Przede wszystkim szukają tam rozrywki, komunikują się za pomocą mediów społecznościowych, komunikatorów, korzystają głównie z muzyki i gier - wyliczał Jacek Walaszczyk.

W tygodniu minimum cztery godziny dziennie surfuje w sieci aż 31 proc. nastolatków, w weekend ta statystyka rośnie do 60 proc. - Czas, który spędzają w sieci, jest dużo dłuższy w porównaniu do dorosłych użytkowników. Ich zachowania są też częściej bardziej ryzykowne, a jeśli chodzi o świadomość w tym zakresie - jest duże pole do poprawy. Mało jest kontroli i dobrych praktyk w zakresie zabezpieczenia urządzeń elektronicznych.

Nie liczą się informacje, ale rozrywka

Jedynie 9 procent młodych czyta w sieci artykuły informacyjne. - Nasze pokolenie poszukiwało informacji i sieć była jej źródłem, w ostatnim czasie pojawiło się mnóstwo treści i znalezienie tych prawdziwych i właściwych jest problemem. Trudno odróżnić fake newsy i deep fake'i od prawdziwych danych - podkreślał ekspert. - Weryfikowanie informacji w sieci jest bardzo czasochłonne i nierzadko nie mamy na to czasu, poza tym nie przywykliśmy jeszcze do tego.

Posłuchaj
12:36 topx_PR4_AAC 2023_05_31-15-17-41.mp3 Jak młodzi radzą sobie w internecie? (TOP/Czwórka) 

Ryzykowne zachowania i niewiedza - droga do kłopotów

"Młodzi w internecie" to badanie pokazujące, ile czasu nastolatki w nim spędzają, jak traktują internet, jak podchodzą do cyberzagrożeń. Badania dotyczyły dzieci i młodzieży urodzonych po 2010 roku. - Zdecydowanie cenna jest edukacja i uświadamianie, do czego zdolna jest sztuczna inteligencja i inni użytkownicy sieci, to jest podstawa. Z czasem coraz ciężej będzie nam odróżnić, co jest prawdziwą treścią, a co zmodyfikowaną - mówił Jacek Walaszczyk. Prawie jedna czwarta ankietowanych twierdzi, że ktoś chciał ich oszukać w sieci albo mieli takie wrażenie. - Internet jest polem działania cyberprzestępców i po prostu złodziei internetowych. Wykorzystują oni różne techniki, m.in. phishing - podsyłanie linków, w celu wyłudzenia poufnych informacji - czy scam - wzbudzanie zaufania u ofiary celem wyłudzenia środków finansowych.

Sprawdź też:

Dlatego powstała kampania społeczna "Ostrożni w sieci". - Rekomenduję, by przede wszystkim być podejrzliwym wobec treści, które otrzymujemy. Nie klikajmy w linki i załączniki od osób, których nie znamy. Warto też zainstalować oprogramowanie antywirusowe i aktualizować je - wyliczał ekspert. - Z badania wynika, że tylko połowa ankietowanych używa takich programów na swoich telefonach i tabletach.   

***

Tytuł audycji: TOP - Trochę Optymizmu Popołudniem

Prowadzi: Jeremi Angowski

Gość: Jacek Walaszczyk (senior manager w zespole Technology Consulting, EY Polska)

Data emisji: 31.05.2023

Godzina emisji: 18.15

kd

Czytaj także

Struny głosowe - jak działają i jak o nie dbać?

Ostatnia aktualizacja: 14.10.2022 15:28
Głos jest głównym narzędziem pracy dla dziennikarzy, aktorów, lektorów, a także nauczycieli. W Dniu Nauczyciela sprawdzamy, jak zbudowane są struny głosowe i jak o nie dbać.  
rozwiń zwiń