"Cinema Boogie" - filmowa klasyka w nowych aranżacjach

Ostatnia aktualizacja: 05.03.2021 20:00
Chopin University Big Band i Program 1 Polskiego Radia stworzył wspólny album. - "Cinema Boogie" to pełna komitywa. Pomysł Marcina Kusego, dyrektora programu 1 Polskiego Radia, my go podchwyciliśmy i tak się urodziła płyta - mówi Piotr Kostrzewa, lider Chopin University Big Band.
Cinema Boogie - klasyka w nowych aranżacjach
"Cinema Boogie" - klasyka w nowych aranżacjach Foto: mat.pras.

Damian-Sikorski-będzie głośno zaślepka.jpg
"Będzie głośno!" - wywiady, koncerty, muzyka >>>

– To jest w zamyśle pierwszy album filmowy naszego uczelnianego big-bandu. Chcemy zaprezentować Państwu fantastyczną polską muzykę filmową w rzadko spotykanej odsłonie big bandowej. Obok studentów i absolwentów uczelni  usłyszymy również zaproszonych specjalnie na tę okazję gości - mówi Piotr Kostrzewa, perkusista, dyrygent i lider Chopin University Big Band.

Piosenki, które znalazły się na krążku „Cinema Boogie” to mieszanka wielkich przebojów oraz utworów, które wciąż pozostają perłami w klasyce polskiej muzyki filmowej. Część zaprezentowanych kompozycji będzie można usłyszeć w niecodziennych, zaskakujących aranżacjach.

Posłuchaj
11:29 Czwórka/ Będzie Głośno! - Cinema Boogie 05.03.2021.mp3 O albumie "Cinema Boogie" rozmawiamy z jego pomysłodawcami Piotrem Kostrzewą i Marcin Kusym (Czwórka/Będzie Głośno!)

 

- To była wspólna praca, Piotr zaproponował szerokie spektrum utworów. Braliśmy jeszcze pod uwagę scenariusz płyty w połowie z zagranicznymi piosenkami, melodiami z seriali i filmów - mówi Marcin Kusy, dyrektor programu 1 PR, szef redakcji muzycznej. - Potem już skupiliśmy się jednak, żeby stworzyć album, który pokaże wspaniałych kompozytorów polskich, czyli Henryka Kuźmiaka, Włodzimierza Korcza, Jerzego Dudusia Matuszkiewicza, ale także Krzyszotfa Komedę, Marka Stefankiewicza i innych.

Album składa się z 12 kompozycji pochodzących ze znanych seriali oraz filmów. Jak mówi gość audycji na płytę zostały wybrane utwory najpiękniejsze, bardzo charakterystyczne i popularne, takie jak "07 zgłoś się", "Wojna domowa", "Dziecko Rosemary", "Czterdziestolatek", czy słynny temat "Deszcze niespokojne".

- Jeżeli te dźwięki przywołają obrazy i przypomnimy sobie sceny, seriale, poszczególnych aktorów, klimat kina słuchając tej płyty, to jest to dla nas największa nagroda. Jednocześnie laurka, recenzja i zachęta dla wszystkich tych, którzy będą chcieli sięgnąć po tę płytę - mówi Marcin Kusy.


Źr. YouTube/Chopin University Big Band i Łukasz Zagrobelny - Przed nocą i mgłą

Na płycie "Cinema Boogie" przygotowanej przez Program 1 Polskiego Radia oraz Chopin University Big Band można usłyszeć Natalię Kukulską, Dorotę Miśkiewicz, Wojciecha Myrczka oraz Łukasza Zagrobelnego. Wśród gwiazd, nie sposób ominąć twórców aranżacji.

- Obok Krzysia Herdzina i Adama Sztaby, którzy bardzo chętnie zgodzili się użyczyć swoich utworów, jest również Michał Tomaszczyk, wybitny puzonista, mieszkający w Szwecji, który zgodził się nam zaaranżować "Łagodnie płynę w twych ramionach" - opowiada Piotr Kostrzewa. - W jego spojrzeniu to jest latino, a nie swing, jak do tej pory. Dave Wolpe, który otwiera płytę, to znakomity, amerykański puzonista. Jego aranżacja jest tak piękna i tak salonowa, że nie mogliśmy jej nie wykorzystać. Do tego Wojtek Myrczek - numer jeden wokalistyki jazzowej, jazz topu 2020 i Dorota Miśkiewicz zresztą też. Obok innych wspaniałych gwiazd mamy dwie jedynki na tej płycie.

 ZOBACZ TAKŻE: Koncerty Czwórki >>>

- Ogromnie się cieszę, że my Polskie Radio, czy to Czwórka czy Jedynka, jest nie tylko "odtwarzaczem dźwięków", które ktoś przynosi, ale też jesteśmy kreatorami pewnych sytuacji - mówi Marcin Kusy, zwracając się do prowadzącego audycję Damiana Sikorskiego. - Akurat w Twojej audycji "Będzie Głośno!" to doskonale brzmi, bo wy kreujecie tą rzeczywistość z młodymi muzykami. My pokazujemy rzeczywistość, która już się zdarzyła, ale też z młodymi muzykami. Tym bardziej jestem dumny z tej płyty i gratuluję Piotrowi, że udało się ją zrealizować w dość trudnym czasie. Polecam Państwu tę płytę serdecznie.


***

Tytuł audycji: Będzie głośno!

Prowadzi: Damian Sikorski

Goście: Piotr Kostrzewa (lider Chopin University Big Band), Marcin Kusy (dyrektor programu 1 Polskiego Radia, szef redakcji muzycznej) 

Data emisji: 05.03.2021

Godzina emisji: 18.32

aw/mat. prasowe

Czytaj także

Skubas z krążkiem "Duch". "To płyta ponad obawami"

Ostatnia aktualizacja: 28.10.2020 14:14
"Duch", czyli trzeci album Skubasa, właśnie ujrzał światło dzienne. Płyta jest naszpikowana wrażliwością i pełna emocji. - Zrobiłem najlepszą płytę, jaką mogłem w tym momencie życia - mówił artysta w rozmowie z Czwórką. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Bitamina. Jaka jest historia piosenki "Pytanie do niej"?

Ostatnia aktualizacja: 28.01.2021 16:00
W każdy czwartek w "Muzycznym Lunchu" zaglądamy za kulisy polskiej muzyki współczesnej i zdradzamy, jak powstały ulubione utwory słuchaczy Czwórki. Tym razem Vito Bambino opowiada o jednym z najbardziej znanych utworów Bitaminy.
rozwiń zwiń