Natalia Kukulska powraca w towarzystwie Fryderyka Chopina

Ostatnia aktualizacja: 05.10.2020 18:00
Natalia Kukluska przedstawia największy muzyczny projekt w swoim życiu. Artystka powraca w wielkim stylu, w towarzystwie wybitnych muzyków, czułych tekściarek i Fryderyka Chopina. 
Natalia Kukulska i Damian Sikorski
Natalia Kukulska i Damian SikorskiFoto: Czwórka

Zaśpiewać Fryderyka Chopina wydaje się zadaniem karkołomnym. Tak też oceniła je Natalia Kukulska, gdy 10 lat temu, została zaproszona jako wokalistka do projektu chopinowskiego, gdzie utwory były przekładane na formę wokalną piosenek jazzowych. Dziś sama sięga po partytury Chopina. 

Posłuchaj
08:34 czwórka stacja kultura 5.10.2020 kukulska.mp3 Natalia Kukulska opowiada o śpiewaniu Chopina i swojej płycie "Czułe struny" (Stacja Kultura/Czwórka)

 

Pięciu i pięć

Nie dość, że da się zaśpiewać Chopina, to się go wspaniale śpiewa i jest to wielka przyjemność - mówi Natalia Kukulska. - Niektóre melodie, tematy utworów Fryderyka Chopina są moim zdaniem bardzo śpiewne. - Zaczęło się od tego, że wybrałam takie utwory, które mają jakby gotową kantylenę, żeby je zaśpiewać, dołożyć do niej jakąś treść - dodaje. 

Artystka zdecydowała się zaprosić do współpracy 5 aranżerów: Krzysztofa Herdzina, Nikolę Kołodziejczyka, Adama Sztabę, Pawła Tomaszewskiego oraz Jana Smoczyńskiego. - Chciałam, żeby było ich 5. Planowałam 10 utworów na płytę. Wydawało mi się, że to będzie ciekawe - zdradza piosenkarka. - Do pisania teksów zaprosiłam Kayah, Natalię Grosiak, Melę Koteluk i Gabę Kulkę, ze mną jest nas 5. Nie chciałam sama pisać wszystkich tekstów - dodaje. 

Natalia Kukulska na płycie wyśpiewuje oberki, walce, mazury, etiudy - wielkie dzieła mistrza.

Posłuchaj:

Piosenkarka zwraca też uwagę na ogromny ładunek czułości, który niesie ta płyta, co zapewniają znakomite aranżacje i liryczna strona albumu. 

beata kozidrak 16hotchallnge2.jpg
Zipera inaczej. Beata Kozidrak eksperymentuje z hip-hopem

Drugie dno 

W tym roku obchodzimy 210. rocznicę urodzin Fryderyka Chopina. Jego muzyka nie znika, jest ponadczasowa. Niestety, z powodu pandemii, XVIII edycja Konkursu Chopinowskiego została przełożona o rok. Odbędzie się w dniach od 2 do 23 października 2021 roku. Wielu brakuje tego wydarzenia. Płyta "Czułe struny" może, choć trochę, wypełnić tę pustkę. 

- Myślę, że ludziom, dla których muzyka Chopina w oryginalnym wymiarze jest nieprzyswajalna, z ta melodią, z tekstem może im się spodobać - mówi artystka. - Tworząc tę płytę nie miałam w głowie misyjności, są inni, którzy od lat dobrze propagują Chopina - dodaje.


Czytaj także:

Natalia Kukulska/Natalia Kukulska - Czułe struny [Polonez As-dur] [Official Music Video]

***

Tytuł audycji: Stacja Kultura

Prowadzi: Kasia Dydo

Materiał przygotował: Damian Sikorski

Data emisji: 05.10.2020

Godzina emisji: 11.40

pj

Czytaj także

"Azyl" Diane Ackerman. Historia Antoniny Żabińskiej

Ostatnia aktualizacja: 04.04.2017 16:22
- "Azyl" to historia Antoniny i Jana Żabińskich, szefów warszawskiego zoo w okresie wojennym, którzy dając schronienie żydowskim uciekinierom z getta, uratowali wiele ludzkich istnień - opowiadała Kinga Michalska.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Polecamy książki i seriale. Do których warto zajrzeć?

Ostatnia aktualizacja: 18.02.2019 12:21
W programie zagoszczą m.in. Łukasz Muszyński i Kinga Michalska. Będziemy polecać seriale, które warto obejrzeć i książki, po które trzeba sięgnąć. 
rozwiń zwiń