Jan Stokłosa - "Muzyka dla wolności" w Czwórce

Ostatnia aktualizacja: 21.04.2022 08:00
W najbliższym wydaniu audycji, gościem będzie Jan Stokłosa, który opowie o projekcie "Muzyka dla wolności" Okeanu Elzy, Stokłosa Collective Orchestra oraz zespołu IRA. W Czwórce zadebiutuje także zespół Telescope. 
Jan Stokłosa. Projekt muzyka wolności jest inicjatywą Stokłosa Collective Orchestra i zespołu IRA w porozumieniu z ukraińskim Okean Elzy
Jan Stokłosa. Projekt muzyka wolności jest inicjatywą Stokłosa Collective Orchestra i zespołu IRA w porozumieniu z ukraińskim Okean ElzyFoto: Karpati&Zarewicz/Mat. pras.

W najbliższym wydaniu audycji, po godzinie 19.05, gościem Czwórki będzie Jan Stokłosa, który opowie o projekcie "Muzyka dla wolności", który powstał z inicjatywy Stokłosa Collective Orchestra i zespołu IRA, w porozumieniu z Okeanu Elzy.

Uznany na całym świecie ukraiński zespół Okean Elzy (Океан Ельзи), wraz z polskimi gwiazdami: zespołem IRA oraz Stokłosa Collective Orchestra nagrał ukraińsko - polską wersję ich przeboju "​Обійми" ("Obejmij mnie"). Teledysk do piosenki stworzył kolektyw filmowy "Bosko". Wszyscy artyści zaangażowani w projekt pracowali pro bono.

W obliczu tragicznych wydarzeń na Ukrainie, każdy stara się wspierać naszych sąsiadów. Pomysł na współpracę zrodził się spontanicznie i od razu spotkał się z aprobatą wszystkich uczestników tego niezwykłego przedsięwzięcia. Inicjatorem projektu jest Arkadiusz Jaśkowski. Nową formę utworu stworzyli Piotr Konca i Sebastian Piekarek z zespołu IRA.

Muzycy z Okeanu Elzy, angażujący się w pomoc w Ukrainie, dosłali cudem wydobyte ze studia nagrania wokalu, pochodzące z oryginalnej wersji utworu. Partie orkiestry w błyskawicznym tempie stworzył Jan Stokłosa. Tak powstała kompozycja, będąca głosem sprzeciwu, a jednocześnie dająca nadzieję na pokój.

Ponadczasowe słowa napisane przez Światosława Wakarczuka wybrzmiewają mocno i refleksyjnie, a tłumaczenie i interpretacja Artura Gadowskiego (IRA) oddają wyjątkowy charakter utworu. W ślad za nagraniem utworu powstał teledysk z udziałem polskich, a także ukraińskich tancerzy, którzy uciekli ze swojego kraju przed wojną.

Źr. Youtube/Океан Ельзи(Okean Elzy),IRA,Stokłosa Collective Orchestra - Obejmij mnie/Обійми

Wcześniej, po godzinie 18.05, w Czwórce zadebiutuje zespół Telescope. Telescope to ludzie z pasją i poczuciem humoru. Nie chcą określać swojego stylu, dlatego, że tworzą dla ludzi to, co gra im aktualnie w duszach. Mimo tej wybuchowej mieszanki wspólne granie daje im mnóstwo radości i energii. W swojej twórczości skupiają się na emocjach i melodii. Wspólnie decydują o losach każdego utworu. Latem 2020 roku ukształtował się skład, który rozumie się muzycznie, jak i prywatnie.

Telescope to: Ola Sobota - wokal, Agata Dymińska - bas, Łukasz Kamionka - gitara, Jakub Kamiński - gitara, Miłosz Aliszewski - instrumenty klawiszowe, Grzegorz Zimny - perkusja.

Źr. Youtube/Telescope - Bajka | Oficjalny teledysk 

"Bajka" to nawiązująca do "Małego Księcia" opowieść o godzeniu się ze złamanym sercem. - Wspólnie nadaliśmy muzyczny kształt napisanej przez Olę historii starając się, aby warstwa instrumentalna pasowała do lirycznego charakteru opowieści o rozczarowaniu, wewnętrznych wątpliwościach i nadziei na lepsze jutro - mówią artyści.​

***

Na audycję  "Będzie głośno!" zapraszamy w piątek (22.04) po godz. 18.05. Program poprowadzi Damian Sikorski.

aw/mat.pras.

Czytaj także

"The Best Of Będzie Głośno!" - winylowy prezent od Czwórki

Ostatnia aktualizacja: 20.12.2021 06:00
8 października 2021 roku w sprzedaży pojawiło się kolejne wydawnictwo Agencji Muzycznej Polskiego Radia i pierwsza w historii płyta winylowa dokumentująca działania muzyczne Czwórki Polskiego Radia.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Kowalski z krążkiem "Anomalie". "Marzenia się spełniają"

Ostatnia aktualizacja: 02.02.2022 19:24
- Ta płyta to dziesięć historii, które są dosłownie "wyjęte" z mojego życia. Ostatnie lata pełne były zmian i zawirowań, ale staram się je traktować jak lekcje i wyciągać z nich wnioski - tłumaczył aktor i wokalista Adi Kowalski.  
rozwiń zwiń