Sara Kordowska to zespół. Nowy album to "Matki wynalazku"

Ostatnia aktualizacja: 07.10.2023 12:18
Sara Kordowska cztery lata temu została laureatką konkursu "Wydaj płytę z Będzie głośno". Już wtedy, podczas premierowego koncertu, podkreśliła, że Sara Kordowska to zespół. Dziś powraca z drugim albumem - "Matki wynalazku". 
Sara Kordowska w studiu Czwórki.
Sara Kordowska w studiu Czwórki.Foto: Kamil Jasieński/Czwórka
  • W 2019 roku Sara Kordowska wygrała konkurs "Wydaj pytę z Będzie głośno". 
  • Z Czwórką wydała album "Wszystko i nic". Dziś powraca z nową płytą "Matki wynalazku". 
  • Artystka podkreśla, że Sara Kordowska to zespół. 
  • Płytę promują m.in. single: "Kropka", "Tarka", "Oko" czy "OSP". 
  • Sara Kordowska stworzyła album na własnych zasadach. Zaprasza też na nadchodzące koncerty. 

Sara Kordowska wygrała trzecią odsłonę naszego konkursu "Wydaj płytę z Będzie głośno". W 2019 roku zadebiutowała albumem "Wszystko i nic", który wydała razem z Czwórką. Teraz słuchaczom prezentuje swój nowy album "Matki wynalazku". Zapowiadały go takie single jak "Kropka", "OSP" czy "Tarka". 

Cztery lata temu Sara Kordowska była w zupełnie innym miejscu i mentalnie, i muzycznie. Miała duże wątpliwości czy to był jej czas, ale zdecydowała się na nagranie albumu. - To był inny czas, koniec etapu szkolnego, inny tryb życia, zagubienie - wspomina. - To piękny kawał historii, mam do tego albumu sentyment, ale łapię też do niego dystans. To część mojej historii, która była i której się nie wyprę. 

"Matki wynalazku" to jednak zupełnie inny moment w życiu artystki. Postanowiła stworzyć płytę na własnych warunkach, zdecydowała się też zadbać o okładkę. - Ta płyta jest moja od początku do końca. Pewnie trzeci album będzie kompromisem między tymi dwoma wydawnictwami - mówi w rozmowie z Damianem Sikorskim.  

Sara Kordowska to zespół

Sara Kordowska mocno podkreśla, że stawia na zespół. Już cztery lata temu, gdy zagrała koncert w studiu Czwórki podkreśliła, że Sara Kordowska to zespół. - Stworzyłam płytę z zespołem i dwójką producentów - akcentuje. - Skład muzyków jest niemal taki sam. Nastąpiła zmiana gitarzysty, odszedł Kuba, jest Jerzy, który też wniósł nowe instrumentarium w postaci trąbki. 


Posłuchaj
53:04 2023_10_06 20_02_18_PR4_Bedzie_glosno.mp3 Sara Kordowska opowiada o płycie "Matki wynalazku" (Będzie głośno/Czwórka)

 

Artystka zaliczana jest do najlepszych tekściarek młodego pokolenia. - Teksty piosenek na tę płytą powstały już jakiś czas temu, ale przy okazji premier singli wróciły do mnie - przyznaje. - "Oko" napisałam na szczycie gór, gdzieś po czeskiej stronie. Teraz pojechałam w góry i tego samego dnia była premiera "Oka" na streamingach. Ta historia się odblokowała, to wspomnienie się pojawiło. 

Sara Kordowska - Oko (Official Audio)/Niebieski Label

Zespół muzyków gra pod szyldem "Sara Kordowska", by tworzyć ten skład dobrze, artystka zdradza, że poszła na studia, na kierunek zarzadzanie sztukami scenicznymi. - Chce się dowiedzieć jak kierować zespołem, jak motywować. W grupie jednak podobnie patrzymy na muzykę - opowiada gość Czwórki. - Karol Szot, nasz producent powywracał nam niektóre numery - tu niezbędne było trochę mojej asertywności i pokory. Dzięki temu powstały rzeczy, których sami byśmy nie stworzyli i pewnie Karol też by ich nie zrobił. Nastąpiła między nami taka dziwna synergia. Ja się cieszę, wierzę, że tak miało być. 

Edukacyjne "Matki wynalazku"

Damian Sikorski widzi w "Matkach wynalazku" wątek edukacyjny. - Z pewnością ta płyta może uczyć tego jak być, żyć w zgodzie ze sobą i odpuszczać, dużo jest tu słonecznych riffów - mówi Sara Kordowska. - Mnie samą tego nauczył ten album. Przy pracy było dużo stresu, błądzenia, ale ten proces był przyjemny. 

Na drugim wydawnictwie artystki znalazło się 14 kompozycji. - Ja odkryłam to, czego chcę i że mogę się do tego nadawać - ocenia artystka. - Dziś mamy ogromne liczby wysłuchań na streamingach, sama nie wiem jak to się dzieje. Najbardziej dumna jestem z tego, że robię sama rzeczy okołobukingowe i marketingowe. Myślałam, że się do tego nie nadaję, ale udało się i już zapraszam na koncerty do Poznania, Chełmży, Olsztyna czy Bydgoszczy. 

Trasa koncertowa Sary Kordowskiej zaplanowana jest na listopad i grudzień 2023. 

Sara Kordowska - OSP (Official Video) | Niebieski Label

______

Przypominamy też, że Czwórka cały czas czeka na zgłoszenia debiutantów do 6. edycji konkursu "Wydaj płytę z Będzie głośno!". Nagrodą w konkursie jest m.in. wydanie płyty cyfrowej z Czwórką i Agencją Muzyczną Polskiego Radia oraz koncert promujący płytę w naszym studiu w ramach audycji "Będzie głośno!" i w mediach społecznościowych. Formularz zgłoszeniowy dostępny jest tu: formularz, a regulamin przeczytasz tu: regulamin. Na zgłoszenia czekamy do 20 października 2023. 

Zobacz także:

***

Tytuł audycji: Będzie głośno!

Prowadzi: Damian Sikorski

Gość: Sara Kordowska

Data emisji: 06.10.2023

Godzina emisji: 20.14

pj

Czytaj także

Debiutanci na winylu "Będzie głośno!" Kordowska, Dżentelmenels i Szpilersi

Ostatnia aktualizacja: 22.10.2021 20:44
Czwórkowa audycja "Będzie głośno!", która obchodzi w tym roku pięciolecie, doczekała się własnego, czarnego krążka! Do sprzedaży trafił winyl "The Best of Będzie Głośno!" - to płyta kolekcjonerska - wytłoczono jedynie 500 sztuk. Artyści, których utwory znalazły się na tym winylu, mówią o wydarzeniu mistycznym. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Sara Kordowska o singlu "Kropka": wracam silniejsza

Ostatnia aktualizacja: 30.04.2023 12:40
W 2019 roku wygrała konkurs "Wydaj płytę z Będzie Głośno" i zadebiutowała z Czwórką albumem "Wszystko i Nic". Dziś powraca z nowym singlem "Kropka". - Przerwa, która była między jedną a drugą płytą, mogłaby sugerować, że łatwo się poddaję, ale jednak nie. Wracam silniejsza - mówi Sara Kordowska.   
rozwiń zwiń