Ikarus Feel. Nadchodzi ich druga płyta. Zespół nie ucieka od trudnych tematów swojego pokolenia

Ostatnia aktualizacja: 03.02.2024 09:40
Wokalista Ikarus Feel, Daniel Gorol, zdradza, że nowa płyta będzie mocna, szczera i depresyjna. Zespół nie ucieka od trudnych tematów swojego pokolenia. O szczegółach nadchodzącego albumu artysta opowiada w rozmowie z Damianem Sikorskim. 
Ikarus Feel i Damian Sikorski w studiu Czwórki
Ikarus Feel i Damian Sikorski w studiu CzwórkiFoto: Czwórka
  • Zespół Ikarus Feel powstał, gdy jego muzycy byli jeszcze w liceum. Od lat grają w niezmienionym składzie. 
  • Wciąż wracają do swojego pierwszego utworu "Melancholia". Zagrali go także w Jarocinie, gdzie zdobyli nagrodę publiczności. 
  • Na pierwszym albumie słychać wiele japońskich inspiracji. Druga płyta będzie nieco inna. Daniel Gorol, wokalista Ikarus Feel, zdradza, że mocno, depresyjnie i szczerze.
  • Zespół nie ucieka od trudnych tematów swojego pokolenia. Depresja to jeden z wątków, o którym mówią otwarcie. 

Nadchodzi druga płyta Ikarus Feel

Ikarus Feel to grupa przyjaciół, których połączyła wspólna pasja do muzyki. "Wywodzimy się z Lublina, gdzie staramy się regularnie koncertować, tworzyć oraz spełniać nasze małe marzenia. Gatunek, w którym się obracamy, to swoisty trójkąt bermudzki rockowego świata, w którego skład wchodzą: rock, rock alternatywny oraz indie rock" - piszą o sobie. Utworem, który jest z nimi od początku kariery, jest "Melancholia", którą grają do dziś. 

- Ten numer jest dla nas bardzo ważny. To pierwszy numer, który napisaliśmy. On przez te lata ewoluował, i ta wersja, która jest na płycie, jest według nas "ideolo" - mówi Daniel Gorol, wokalista Ikarus Feel. - Jest też wersja live z Jarocina. Ten utwór towarzyszy nam od początku. 

Panowie grają razem od czasów liceum, w niezmienionym składzie. W Jarocinie otrzymali nagrodę publiczności - ogromny bilet zaufania od fanów. - Super, że nam się udało, trafiliśmy tam przypadkiem, zgłosiliśmy się, ale zapomnieliśmy o tym. W dniu występu byliśmy zmęczeni po pracy w studiu, było ciężko. Publiczność dała nam świetną energię i bilet na dużą scenę - wspomina gość Damiana Sikorskiego. 

IKARUS FEEL - Melancholia Live (Jarocin Festiwal 2022)/Ikarus Feel Official

Dziś muzycy nie zwalniają, rozwijają się, doskonalą swoje umiejętności. W ich utworach słychać też stylistyczną zmianę. - Każdy z nas pracuje indywidualnie, ale też wspólnie staramy się, by to brzmiało jak najlepiej na żywo. Nasza muzyka się zmienia, bo my dorastamy, nasze gusta się zmieniają. Jesteśmy pewniejsi tego, czego chcemy - przyznaje gość Czwórki. 

Duże znaczenie dla rozwoju zespołu miał też utwór "Tokyo", który powstał w dalekiej Japonii. Daniel Gorol jest zafascynowany Azją. Jednak na drugim albumie japońskich wpływów będzie mniej. 

Współpraca z wytwórnią

- Dziś nagrywamy naszą kolejną płytę, pierwszą we współpracy z Warner Music Poland. Ona idzie w nieco innym kierunku niż pierwszy album - zdradza wokalista. - Mieliśmy obawy przed współpracą z wytwórnią. Jednak, gdy zaczęliśmy współpracę, to okazało się, że fajnie jest mieć kogoś tak dużego za sobą, mieć to wsparcie.


IKARUS FEEL - Tokyo/Ikarus Feel Official


Siłą napędową Ikarus Feel są koncerty, którymi przyciągają publiczność i tworzą swoją małą społeczność. - Jeszcze nie ma zbyt wielu osób, które stale przybywają na nasze występy. Myślę, że dziś to jakieś 20-30 osób, ale oni bywają regularnie na naszych koncertach - mówi gość Czwórki. - Na koncertach jest magia - ludzie i my rezonujemy. 

W singlu "Co tchu" już słychać zmianę stylistyki muzycznej zespołu. - Tu jest lekko miłośnie, choć to nie jest taki typowy love song - zastrzega Daniel Gorol. - Staram się wiedzieć, o czym piszę. Zachęcam jednak do szukania swoich historii, swoich korytarzy. 

Trudne tematy pokolenia

Materiał na drugą płytę jest już wstępnie przygotowany. Trwają nad nim prace w studiu, kompozycje ewoluują. - Będzie mocno, depresyjnie i szczerze - zdradza przedstawiciel zespołu. 


Posłuchaj
58:04 2024_02_02 20_01_44_PR4_Bedzie_glosno.mp3 O muzyce zespołu Ikarus Feel opowiada Daniel Gorol, wokalista grupy (Będzie głośno/Czwórka)

 

Ikarus Feel nie ucieka od trudnych tematów, staje się głosem swojego pokolenia, w którym troska o zdrowie psychiczne jest tematem ważnym, a kryzysy mogą dotknąć każdego. - To sprawy nam bliskie, chcemy o tym mówić. Ten temat wciąż nie jest popularny, unika się mówienia o depresji - ocenia Daniel Gorol. - Muza jest fajnym medium do tego, żeby to zrobić. Ludzie zaczęli do nas przychodzić i mówili, że nasza muzyka im pomogła. To był moment "wow" - robię to po coś i to się dzieje. Od tamtego czasu jeszcze bardziej chcemy - dodaje. 

W tym roku muzycy skupiają się nad nagraniem nowego albumu. Zapowiadają też liczne koncerty - w fajnych miejscach z fajnymi ludźmi. Pierwszy singiel z nowego albumu usłyszymy już 1 marca. 

Czytaj także:

Jeśli szukasz pomocy w walce z depresją, możesz skorzystać z poniższych numerów telefonów:

116 123
Bezpłatny kryzysowy telefon zaufania dla dorosłych w kryzysie emocjonalnym, czynny przez 7 dni w tygodniu w godz. 14.00 - 22.00

116 111
Bezpłatny telefon zaufania dla dzieci i młodzieży, czynny całą dobę przez 7 dni w tygodniu

800 108 108
Bezpłatny telefon wsparcia, czynny od poniedziałku do niedzieli (z wyjątkiem dni świątecznych) w godz. 14.00 - 20.00

121 212
Bezpłatny telefon zaufania dla dzieci i młodzieży Rzecznika Praw Dziecka, czynny całą dobę przez 7 dni w tygodniu

22 635 09 54
Telefon zaufania dla osób starszych, czynny w poniedziałek, środę, czwartek w godz. 17.00 - 20.00

***

Tytuł audycji: Będzie głośno!

Prowadzi: Damian Sikorski

Gość: Daniel Gorol (wokalista Ikarus Feel)

Data emisji: 02.02.2024

Godzina emisji: 20.19

pj/wmkor

Czytaj także

"Potwory" do refleksji i do tańca. Ala / Zastary zapowiadają nową płytę

Ostatnia aktualizacja: 22.07.2023 10:00
Łączy ich miłość do ładnych melodii. Po wydaniu albumu "Jutro" i trzyletniej przerwie duet Ala / Zastary przygotował nową płytę. Jakie będą "Potwory"?
rozwiń zwiń
Czytaj także

Iga: jestem samoukiem, szkoliłam warsztat, grając na ulicy

Ostatnia aktualizacja: 25.10.2023 13:40
Krąży po świecie, śpiewa piosenki po polsku, angielski i włosku. Można ją usłyszeć na ulicach różnych miast. Teraz Iga przywiozła swoją muzykę do Polski i nawiązała współpracę z producentem Mateuszem Hulbójem.  
rozwiń zwiń