Przebiśniegi: lubimy wracać do źródeł, które nas budują

Ostatnia aktualizacja: 28.01.2024 09:40
To może wydać się mało prawdopodobne, ale pierwsze piosenki zaczęli tworzyć w dniu, w którym się poznali. Zadebiutowali singlem "Ostatni dom", teraz zespół Przebiśniegi wydał nowy utwór. "Kierunek" to kontynuacja drogi do debiutanckiej płyty.
Przebiśniegi w składzie: Markus Żamojda, Joanna Jewuła i Jan Bąk.
Przebiśniegi w składzie: Markus Żamojda, Joanna Jewuła i Jan Bąk.Foto: Krzysztof Wierzbicki/mat. prasowe
  • Przebiśniegi tworzą Markus Żamojda, Jan Bąk i Joanna Jewuła.
  • Zespół powstał w 2023 roku na warsztatach tekstowych w Zakopanem. 
  • Przebiśniegi mają aż trzech wokalistów, co wyróżnia grupę na polskiej scenie muzyczne.
  • Ja na razie zespół wydał dwa single "Ostatni dom" i "Kierunek".
  • Debiutancka płyta projektu ukaże się jeszcze w tym roku.  

Zespół z jam session

Markus Żamojda, Jan Bąk i Joanna Jewuła poznali się na początku 2023 roku, w zakopiańskim Domu Pracy Twórczej Halama. Jak wspominają muzycy - od razu między nimi zaiskrzyło. Do tego stopnia, że jeszcze tego samego dnia przystąpili do pracy nad swoimi pierwszymi kompozycjami.  

- Spotkaliśmy się na warsztatach pisarskich TekstMisja. Był luty, zima w górach, a w Halamie piwnica, w której stało pianino. To właśnie tam zawiązały się Przebiśniegi. Może z przypadku, a może to było zrządzenie losu - wspominają artyści. - Okazało się, że dobrze bawimy się nie tylko na zajęciach, ale też poza nimi. Pisaliśmy w trójkę, pisaliśmy w parach i w każdej konfiguracji to działało. Potem zaczęliśmy się spotykać w Warszawie, głównie na jam session. Jamy stały się modelem naszej pracy twórczej.

- To są zabawy słowotwórcze i dźwiękowe. Działamy bez wstępnych koncepcji. Siadamy w trójkę do pianina i dopiero wtedy powstają nasze piosenki. Nigdy nie wiemy, jaki będzie kolejny akord, jak ułoży się melodia - opowiada Markus Żamojda. - Zasypujemy się wersami do zwrotek, birgde’ów i refrenów - dodaje Joanna Jewuła.

Posłuchaj
20:40 CZWÓRKA Bedzie glosno - przebisniegi 26^.01.2024.mp3 Zespół Przebiśniegi zadpowiada debiutancką płyę (Będzie głośno!/Czwórka)

Piosenki, które gdzieś zmierzają

Zadebiutowali kilka miesięcy później - na początku października ukazał się ich pierwszy singiel "Ostatni dom". To historia rozgrywająca się na przedmieściach, w miejscu, do którego dostać można się jedyną kapryśną linią autobusową. W wersji muzycznej grupa połączyła melancholię nocnych powrotów do domu z mocnym, kołatającym się po głowie backbeatem.

Ostatni Dom | Przebiśniegi

Nowy utwór zespołu Przebiśniegi - "Kierunek" - to w pewnym sensie kontynuacja historii z "Ostatniego domu". - Wytyczyliśmy naszym słuchaczom emocjonalną ścieżkę z utworów. Poprzedni singiel portretował rozstanie. "Kierunek" jest już o wybrzmieniu, spojrzeniu w przyszłość. Niezrozumienie i złość, które kotłują się w naszych bohaterach naturalnie łączą się z ciemniejszą tonacją utworu - opowiadają goście Damiana Sikorskiego.

- Dużo przemieszczamy się na co dzień, jesteśmy w biegu. Zarówno "Kierunek" jak i "Ostatni dom" są metaforą tego stanu. To piosenki, które albo już są, albo gdzieś zmierzają. tak ja my - podkreśla Żamojda. - Obie opowiadają o momencie "przejścia", o jakiejś przemianie.  

"Tworzymy w duchu dobrej starej, polskiej piosenki"

Przebiśniegi to wypadkowa trzech osobowości i ich osobistych inspiracji oraz hołd dla formacji z lat 60 - Tworzymy w duchu dobrej, starej, polskiej piosenki. To jest coś, do czego się odwołujemy - mówi Jan Bąk. - Rynek muzyczny jest  gęsty. Wiele osób, chce coś osiągnąć. To, co my proponujemy, to skupienie się na artystycznej części tekstu. A ten artystyczny tekst bardzo nam się kojarzy z latami 60. i 70. - wyjaśnia. - Lubimy wracać do źródeł, które nas budują. Nawet jeśli nie żyliśmy w tamtych czasach, to w naszej tkance tekstowej i muzycznej one cały czas są obecne.

Zobacz także:

Przebiśniegi pracują nad debiutancką płytą i zapowiadają, że dużo się na niej wydarzy. - Album na pewno ukaże się w tym roku. prawdopodobnie wtedy, gdy będzie już ciepło - zapowiadają muzycy.

***

Tytuł audycji: Będzie głośno!

Prowadzi: Damian Sikorski

Goście: Markus Żamojda, Jan Bąk i Joanna Jewuła (Przebiśniegi)

Data emisji: 26.01.2024

Godzina emisji: 20.15

kul

Czytaj także

"Potwory" do refleksji i do tańca. Ala / Zastary zapowiadają nową płytę

Ostatnia aktualizacja: 22.07.2023 10:00
Łączy ich miłość do ładnych melodii. Po wydaniu albumu "Jutro" i trzyletniej przerwie duet Ala / Zastary przygotował nową płytę. Jakie będą "Potwory"?
rozwiń zwiń
Czytaj także

Iga: jestem samoukiem, szkoliłam warsztat, grając na ulicy

Ostatnia aktualizacja: 25.10.2023 13:40
Krąży po świecie, śpiewa piosenki po polsku, angielski i włosku. Można ją usłyszeć na ulicach różnych miast. Teraz Iga przywiozła swoją muzykę do Polski i nawiązała współpracę z producentem Mateuszem Hulbójem.  
rozwiń zwiń